Προς το περιεχόμενο

boss me 70 ή μεταχειρισμενη tonelab se????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμφιβάλεις οτι υπάρχει κόσμος που δεν έχει πειστεί;

 

δεν αμφιβαλλω απλα ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.....τα αυτια μου εμπιστευομαι και μονο,οπως αλλωστε πρεπει να κανει ο καθενας μας....απο εκει και περα..αστους να λενε,αστους να πουν (αυτοι δεν ξερουν να αγαπουν.... ;D),απλα επειδη εχω δει πολλες φορες ανθρωπους να αλλαζουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ τον εξοπλισμο τους επειδη....ΚΑΠΟΙΟΣ τους ειπε...ΚΑΤΙ με αποτελλεσμα να μην εχουν ΠΟΤΕ καλο ηχο (γιατι φυσικα αν αλλαζεις καθε λιγο και λιγακι ποτε να προλαβεις να ψαξεις το μηχανημα...),λεω οτι αν καποιος την ακουσε και ΟΝΤΩΣ του αρεσει δεν εχει λογο να ακουει τον...κοσμο....

 

ΟΚ όντως, η ποιότητα στα βάθια και τα delay της TC είναι μοναδική, με πραγματικό δικό της ήχο και χαρακτήρα.

 

ακριβως,που σε καποιους αρεσει και σε καποιους οχι ;)  (εμενα ας πουμε ,που δεν χρησιμοποιω reverb & chorus ποτε μου, δεν μου εκανε καμμια εντυπωση μια και τα delay της μου φανηκαν πολυ "ακριβη" για τα γουστα μου,δεν εχει leslie & univibe (που τα χρησιμοποιω πολυ) & τα υπολοιπα modulation της τα βρηκα κατωτερα της TL (ειδικα το Phaser που και αυτο το χρησιμοποιω πολυ ),δεν αναφερω καν το γεγονος οτι δεν εχει βρωμικα (που ειναι και ο κυριως λογος που χρησιμοποιω την TL μια και μου αρεσει περισσοτερο απο οποιοδηποτε πεταλακι εχω δοκιμασει ποτε μου & εχω δοκιμασει....πολλα...) τωρα αν καποιος γουσταρει pristine chorus & reverb ειναι οντως μια χαρα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000 to SF

 

Γι'αυτό επιλέγουμε ένα μηχάνημα all around καλό και όχι ένα με "τέλειο" το ένα και "χάλια" το άλλο, γιατί τότε θα πρέπει να συμπληρώνουμε κουτάκια μπρός-πίσω & πίσω-μπρός.... Ε σ'αυτή την περίπτωση, πάρε 10 πεταλάκια απ'την αρχή και ρίξε και ένα καλαματιανό για ν'αλλάξεις ήχο ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα δεκτά ρε παιδιά αφού σας αρέσει το ένα η δεν σας αρέσει το άλλο εγώ πάω πάσο και προσωπικά δεν με νοιάζει κιόλας.Έτσι και αλλιώς το καλύτερο είναι πάντα αυτό που αρέσει σε μας.Μια γνώμη ακόμα είπα να πάει να ακούσει το παιδί και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.Έτσι και αλλιώς απο δω μόνο να του πούμε μπορούμε του παιδιού.Και το θέμα δεν είναι αν νοιάζει εμένα η οποιονδήποτε αν κάτι πειθει η όχι γιατί εμεις έχουμε(;) κατασταλάξει κάπου αλλά για το παιδί που ρωτάει πιστευω μετράει.

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσαν τα drive της tl αλλά προτιμώ αυτό που έχω τώρα(satchurator+peavey classic 30 κυρίως και 2 overdrives).και όταν έβαλα μπροστά στον classic μου κάπιοες εξομοιώσεις καθαρών απλά αφιαρούσε απο τον ήχο μου.Το chorus(εγώ χρησιμοποιώ...) και άλλα εφφέ μου φάνηκαν απλά οκ και κάποια απο τα "πεταλάκια" που έχει απλά δεν μου άρεσαν η ήταν μέτρια.σίγουρα όχι εκτός συναγωνισμού κτλ.Και αν την πεταλιέρα την παίξεις από λούπα ένταξει είναι μια πεταλιέρα καλύτερη απο άλλες αυτό όμως τίποτα άλλο.Πάντως για αυτά που δίνει θεωρώ οτι είναι πολύ καλή και την προτείνω ανεπιφύλακτα αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Και όσο αφορά το NS εγώ προσωπικά αυτό το pristine που έχει είναι αυτό που θέλω.Κουτάκια μόνο μπροστά όχι πίσω.Τώρα οτι είναι μόνο reverb και delays και τα άλλα είναι μούφα η γενικά κατώτερα εντάξει ο καθένας έχει τη γνώμη του και τα κριτήρια του.Τα περί ήχου της κτλ πέρα απο τις προσωπικες μας γνώμες μια βόλτα και σε διάφορα άλλα forums κτλ. δεν είναι κακή ιδέα για το παιδί.Και το demo του Peter Thorn που υπάρχει είναι καλό.Και για τα leslie Uni εχω δει οτι υπάρχουν κάποιες προσσεγίσεις αν το ψάξεις αν και προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ οπότε δεν ξέρω αν είναι καλές και πόσο κοντά.

 

 

 

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάω πάσο και προσωπικά δεν με νοιάζει κιόλας.

 

και πολυ ΚΑΛΑ κανεις,μια και εχεις σχηματισει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη.Αυτο λεμε και εμεις ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως πιστευω..ενας φίλος λατρης του ήχου,,,

μπορει να στειλε ανετα ψυχιατρο στο τρελαδικο. :) :)

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ ένα αρνητικό της T*****b που μου κακοφάνηκε πολύ για πεταλιέρα τέτοιας κλάσης.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις τον κομπρέσσορά της, δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλη προσομοίωση πεταλιού, και αν έχεις δικό σου πετάλι που θες να το βάλεις στο πεταλο-λουπ της, τότε ο κομπρέσσορας της πεταλιέρας μπαίνει σε σειρά μετα το εξωτερικό πετάλι...

 

κοινώς, αν θες κομπρέσσορα, έχεις μεγάλη πιθανοτητα να αναγκαστείς να πάρεις ένα ξεχωριστό πεταλάκι και να το βάζεις μπροστά απο την πεταλιέρα, καθώς η ακατονόμαστη δεν παρέχει ακρετή ευελιξία στο συγκεκριμένο ζήτημα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το εχουμε πει ηδη 70-72 φορες εδω μεσα (συν του οτι ΔΕΝ εχει ουσιαστικα πεταλολουπ ;D)

 

και εγω χρησιμοποιω εναν εξωτερικο κομπρεσσορα μια και ειναι το εφε που εχω μονιμα ανοικτο. ;) (βεβαια ο κομπρεσσορας της δεν ειναι και ο....καλυτερος.. ;))

 

η μεγαλυτερη βλακεια που εχουν κανει στην TL ειναι οτι αφιερωνουν μια ολοκλεηρη μπανκα σε ενα εντελως αχρηστο εφε (reverb,το οποιο ανετα θα μπορουσαν να το ειχαν βαλει σε μια master επιλογη) & στριμωχνουν ενα καρο ΥΠΕΡΟΧΑ "πεταλακια" μαζι στη πρωτη μπανκα κανοντας αδυνατη την ταυτοχρονη χρηση τους.

 

εγγλέζικα μυαλα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους....

 

αντε να ριξω και εγω τα 5 cents μου στην συζητηση...

 

Δεν παιζω χρονια οπως πολλοι εδω μεσα αλλα για αυτα τα λιγα 3-4 χρονακια εχω κυνηγισει πολυ το 8εμα εφφε...Ξεκινισα σαν πιτσιρικας με ενα Mega Distortion και ενα 8ηριο ενησχιτη Kustom Dual 30 rc με celestion πανω...δεν μαρεσε...πηγα σε digitech rp200a...μεχρι που τζαμαρα με εναν φιλο μου που εχει συνδεσει το original tube screamer μαζι με ενα delay της boss σε εναν λαμπατο 30αρι laney...εκει τα ειδα ολα...

 

αλλα δυστιχως δεν ειμαι ιδιεταιρα πλουσιος...so δεν επαιζε να παρω πεταλακια...

 

πηρα μια GT-8...Την εχω τωρα καπου στα 2-3 χρονια...ο πρωτος χρονος ηταν πολυ δυσκολος για μενα...δεν μπωρουσα να σταυρωσω ηχο ουτε για αστειο...πολλες φορες με εφτασε στο σημειο να σηκωνω το τηλεφωνο για να την δωσω αγγελια...αλλα δεν το εκανα...μετα απο εκεινον τον εναν χρονο παντος μπωρω να πω οτι τα πραγματα αρχισαν να πηγαινουν προς το καλητερο...κ τωρα ειμαι σουπερ ευχαριστιμενος με την επιλογη που εκανα τοτε...

 

Ποια ειναι τα ΣΥΝ της GT-8?

1) Εχει απιστευτες δυνατοτητες προσομιοσης και ρυ8μισης σε οτιδιποτε μπωρει να σου κατευει στο κεφαλι...αρχιζοντας απο τα απλα εφφε...και τελιωνοντας με το τι wave shape θα εχει το volume pedal..

2) Ενα βασικο στιχοιο που εχει η πεταλιερα ειναι πως μπωρει να συνδιαζει ενυσχιτες σε DUAL L/R mode και ακομα να αλλαζει ενυσχητες αναλογα με το attack της πενας...ειναι κατι που γα....ει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε :-\

3) Μπωρεις να συνδιασεις παραπαπολλα πραγματα μαζι...δλδ ΠΧ - μεσα σε ενα patch μπωρει καποιος να εχει compressor, eq, distortion/od, phase, flanger, και pan ταυτοχρονα...βασικα...οτιδηποτε βρεις μεσα στην πεταλιερα μπωρεις να το συνδηασεις και να παιζεις ταυτοχρονα με ολα μαζι...(η τουλαχιστον οσα χρειαζεσαι...)

 

Τα ΠΛΗΝ της GT-8

 

1) Αν καποιος που 8ελει να αγορασει μια gt-8 βαριεται το διαβασμα και γενικα δεν 8ελει να αφιερωσει χρονο σε αυτο το abyss-in-a-box τοτε ας παρει τιποτα digitech...η vox...8ελει υπομονη...εδω καποιος μπωρει να πει πως κολλαει το παλιο γνωστο ρητο: το καλο πραγμα αργει να γινει...

 

2) Πολλοι παραπονιουντε και λενε "ααα....ειναι πολυ ψηφιακος ο ηχος που βγαζει.....εγω 8ελω λαμπαααα...μαμααα 8ελω πεταλιερα με λαμπααααα!!!...." ...ναι οκ...ειναι λιγο...αλλα οταν την χωνεις στο mgx-30 τι περιμενεις? να ακους ηχο σαν τον srv? οτι πεταλιερα και να εχει καποιος χρειαζετε εναν καλο ενησχητη για να την αναδηξει....

 

 

Αν καποιος ενδιαφερετε να ακουσει ενα τραγουδακι με λιγο απο το τι μπωρει να κανει καποιος με μια gt-8...have a listen...

 

http://www.myspace.com/theorygr

 

το κομματι δεν εχει μπασο (ακομα)...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000000000 κι επειδη εγω εχασα απειρο χρονο με το να ασχολουμε με τη πεταλιερα, γι αυτο πηρα την tonelab για να μην ξαναασχοληθω..........με μπλιμπλικια και λεπτομεριες............για το αν θα βαλω την καθε ρυθμιση στο 182 ή στο 183 ή στο 184 κλπ κλπ κλπ.....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου