Προς το περιεχόμενο

Ηλικια για ξεκινημα μαθηματων πιανου;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παιζει πιανο ρε. Με ενα αρμονιο Yamaha των 100 ευρω μαθαινει.

Μιλάω όταν θα γίνει μεγάλη φίρμα και θα χρειαστεί να τα σκάσεις για ένα σωστό όργανο...

Πέρα από τη πλάκα χαίρομαι και για τους 2 σας και τα παιδιά σας. Ατυχώς τα δικά μου παιδιά δεν έδειξαν καμμία κλίση και ενδιαφέρον...περιμένω τα εγγόνια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε ποστάρει κάποιος φωτογραφίες από μουσείο μουσικό στη Τσεχία; Θα το ψάξω να ανασυρω και τις φωτογραφίες είχε κάτι πανέμορφα πιάνα ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166603.0

 

Και το εν λόγω θέμα (Δεν το θυμόμουν ότι ήταν του Αλεχάντρου)

 

Επί της εκμάθησης μουσικής σε παιδί, μιας και ασχολείσαι και εσύ μπορείς να την εντάξεις σιγά σιγά σε φάση παιχνίδι να βγάζει απλά χαρωπά κομμάτια, στο στυλ παιχνιδιού, για να της κρατάει το ενδιαφέρον. Και αν θελήσει η ίδια θα την ψάξει την πορεία μόνη της. Με πίεση σε παιδική ηλικία δε λέει, και το λέω και από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν σε διαφορα ωδεια τμηματα μουσικης για παιδια προσχολικης ηλικιας.

Το ζητουμενο ειναι το ποσο ενα παιδι 4 χρονων μπορει να μεινει συγκεντρωμενο σε μια δραστηριοτητα.Η θεση του δασκαλου ειναι λεπτη γιατι απεναντι στο παιδι που δεν εχει ακομα σχολικη εμπειρια ,καλειται να ισσοροπησει αναμεσα στο ρολο του δασκαλου και της  baby sitter. Αν ο δασκαλος μπορει να παρουσιασει το μαθημα με τετοιο τροπο που το παιδι το δει σαν ενα ομορφο και ενδιαφερον παιχνιδι ,τοτε μπορει να λειτουργησει παρα πολυ καλα για την συνεχεια.Αν οχι , απλα θα βλεπει πιανο και θα αλλαζει δρομο...

Παντως δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω μεινει εκπληκτος με καποια παιδια 4 χρονων που εχουν πολυ ορεξη και συγκεντρωνονται πολυ ευκολα.

Στις περισσοτερες βεβαια περιπτωσεις απλα μαθαινουν πιανο γιατι η μαμα δεν κρατιεται να τα γραψει στο ωδειο, καθως ειναι ανεπιτρεπτο να εχουν γραφτει της γειτονισσας πρωτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι η δικιά μου είναι η χαμένη δίδυμη της μικρής του Evris. Θα δούμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά μην αγχώνεστε ντε αν τα παιδιά σας δεν ασχοληθούν με τη μουσική, δώστε εσείς τα ερεθίσματα και τις δυνατότητες και αυτά θα βρουν το δρόμο τους. Το μόνο σίγουρο.

Αν παίζετε εσείς, συνήθως θα παραδειγματίζονται και αυτά από μιμιτισμό και μόνο.

Το μόνο σίγουρο είναι μην τα πιέσετε για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα πιάνο στα 5

ενώ στα 3 μου πηραν το πρωτο μου αρμόνο και χαζοεπαιζα

δεν υπαρχει προβλημα για ηλικια αλλα καλυτερα να γραφτει σε ενα τμημα προσχολικης αγωγης τωρα και να συνεχισει σε κανα χρονο με οργανο

τετοια τμηματα εχουν αρκετα ωδεια ο νακας π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου