Προς το περιεχόμενο

Μια ικανοποιητική λύση για τα Greeklish


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας,

 

ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, βρήκα αυτή τη σελίδα http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

 

Έκανα ένα test drive, και φαίνεται να είναι αρκετά αξιόπιστο. Μια πολύ καλή λύση για όσους δεν γράφουν ελληνικά!

 

Έχει και τόνους... δηλαδή τι άλλο θέλετε;

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλό! Οι τύποι έχουν κάνει εντυπωσιακή δουλειά. Δοκίμασα μερικές λέξεις με διαφορετικούς συνδυασμούς (πχ kalimera, kalhmera, kalumera) και έβγαλε τη σωστή λέξη. Επίσης έβαλα διάφορα σύμβολα για αντικατάσταση των ελληνικών γραμμάτων που δεν υπάρχουν στο λατινικό (πχ exthes, ex8es, 3ulofwno, ksilophono). Τα έχουν περάσει κι αυτά. (Όχι ... το psulophono δεν το βρήκε  ;D  )

 

Χωρίς να είμαι εθνικο-πατριωτικο-ελληναρο-τέτοιος, αυτό το για όσους δεν γράφουν ελληνικά που έγραψες πολύ με χάλασε. Δηλαδή, εν έτει 2009 και με τόση υπερπροσφορά γνώσης και πληροφορίας αδηγούμαστε στη δημιουργία γενιών "ημιαναλφάβητων"; Κρίμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι εθνικο-πατριωτικο-ελληναρο-τέτοιος, αυτό το για όσους δεν γράφουν ελληνικά που έγραψες πολύ με χάλασε. Δηλαδή, εν έτει 2009 και με τόση υπερπροσφορά γνώσης και πληροφορίας αδηγούμαστε στη δημιουργία γενιών "ημιαναλφάβητων"; Κρίμα ...

 

Θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτή την παρατήρηση.

 

Και θέλω να ελπίζω πως δεν πιστεύεις αλήθεια christabel πως κάποιοι δε μπορουν να παρακολουθήσουν την κουβέντα εδώ λόγω Ελληνικών ε; ; ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έγραψε "δεν καταλαβαίνουν ελληνικά" ή "δεν γνωρίζουν ελληνικά", αλλά "δεν ΓΡΑΦΟΥΝ ελληνικά"  ;)

 

συνηθέστατα είναι και εξαιρετικά ανορθόγραφοι, δηλαδή τελικά γνωρίζουν τις λέξεις ακουστικά και όχι γραμματικά (συχνότατη σύγχυση ενεργητικής/παθητικής φωνής στις καταλήξεις -ται/τε  -μαι/με) ούτε ετυμολογικά

 

η δουλειά που έχει κάνει το ινστιτούτο επεξεργασίας λόγου μ' αυτό το πρόγραμμα είναι πολύ καλή, ωστόσο συχνά μπαίνει το πείσμα στη μέση, δηλαδή "ΕΓΩ θα αποφασίσω πώς θα γράφω ρε φίλε!" και δεν το χρησιμοποιούν, το βλέπω σε άλλα φόρα στην ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθέστατα είναι και εξαιρετικά ανορθόγραφοι, δηλαδή τελικά γνωρίζουν τις λέξεις ακουστικά και όχι γραμματικά

Μπορουν να συνθεσουν μουσικη αλλα δεν μπορουν να την γραψουν σε παρτιτουρα,

και ναι... ζουν αναμεσα μας :P

Δεν ειναι μονο θεμα συνηθειας, γνωριζουν οτι με τοσα greeklish εχουν χασει την

οποια ορθογραφια τους και δισταζουν ή ντρεπονται να γραψουν Ελληνικα.

Και φυσικα το καλυπτουν με κατι τετοιες μ*λ*κιες:

"ΕΓΩ θα αποφασίσω πώς θα γράφω ρε φίλε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έγραψε "δεν καταλαβαίνουν ελληνικά" ή "δεν γνωρίζουν ελληνικά", αλλά "δεν ΓΡΑΦΟΥΝ ελληνικά"   ;)

 

Κλαψ, φευ, ούτε μια αναφορά σε παλαιότερο επιτυχημένο θέμα δε μπορώ να κάνω στην πλάκα στολίζοντάς το με μια δόση σοβαρότητας :/

 

 

συνηθέστατα είναι και εξαιρετικά ανορθόγραφοι, δηλαδή τελικά γνωρίζουν τις λέξεις ακουστικά και όχι γραμματικά (συχνότατη σύγχυση ενεργητικής/παθητικής φωνής στις καταλήξεις -ται/τε  -μαι/με) ούτε ετυμολογικά

 

η δουλειά που έχει κάνει το ινστιτούτο επεξεργασίας λόγου μ' αυτό το πρόγραμμα είναι πολύ καλή, ωστόσο συχνά μπαίνει το πείσμα στη μέση, δηλαδή "ΕΓΩ θα αποφασίσω πώς θα γράφω ρε φίλε!" και δεν το χρησιμοποιούν, το βλέπω σε άλλα φόρα στην ελλάδα

 

Δε ξέρω αν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κάποιον να βοηθήσει τέτοιους τύπους.

Αν τώρα μέσα σ αυτό τον οχετό υπάρχουν και μερικοί που αποστρέφονται την συστηματική χρήση greekglish αλλά θεωρούν πως δεν ξέρουν πως να γράψουν Ελληνικά, λόγω των greekglish και όχι επειδή δεν προσπάθησαν στο Δημοτικό, οκ τι να πω. Δεύτερη ευκαιρία....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ... λες και δεν "ζείτε" σ'αυτό το φόρουμ...

Υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται να γράψουν ελληνικά, άλλοι που έχουν mac και δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιήσουν για να βάλουν ελληνικούς χαρακτήρες, άλλοι πάλι που είναι δυσλεκτικοί, ανωρθώγραφφι, αγράμματοι, δεν ξέρουν αγγλικά, γαλλικά κλπ. Γενικά υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται και κάποιοι που δεν ξέρουν πώς να λειτουργήσουν στον υπολογιστή.

Νομίζω πως θα υπάρχουν και αρκετοί που προτιμούν να γράφουν με συντομογραφίες (κέτσι π λες, τπτ ρε φιλαρακι, δεν μ00 λες κλπ κλπ). Η διαδικτυακή γλώσσα είναι πλούσια αλλά στραβώνεσαι εύκολα. Λες και διαβάζω το μάτριξ νιώθω κάθε φορά!

 

Το θέμα είναι ότι όλοι είχαν δικαιολογία... με αυτό το site ΔΕΝ παίζει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία! Type, copy, paste. Τέλος.

 

Και είμαστε όλοι ευτυχείς... Επιτέλους ο Amru μπορεί να επιστρέψει.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! Οι τύποι έχουν κάνει εντυπωσιακή δουλειά. Δοκίμασα μερικές λέξεις με διαφορετικούς συνδυασμούς (πχ kalimera, kalhmera, kalumera) και έβγαλε τη σωστή λέξη. Επίσης έβαλα διάφορα σύμβολα για αντικατάσταση των ελληνικών γραμμάτων που δεν υπάρχουν στο λατινικό (πχ exthes, ex8es, 3ulofwno, ksilophono). Τα έχουν περάσει κι αυτά. (Όχι ... το psulophono δεν το βρήκε  ;D  )

 

Ναι, και εγώ πριν το δοκιμάσω νόμιζα πως θα 'ναι σαν το systran, αλλά έχουν κάνει καλή δουλειά!

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ... λες και δεν "ζείτε" σ'αυτό το φόρουμ...

Υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται να γράψουν ελληνικά, άλλοι που έχουν mac και δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιήσουν για να βάλουν ελληνικούς χαρακτήρες, άλλοι πάλι που είναι δυσλεκτικοί, ανωρθώγραφφι, αγράμματοι, δεν ξέρουν αγγλικά, γαλλικά κλπ. Γενικά υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται και κάποιοι που δεν ξέρουν πώς να λειτουργήσουν στον υπολογιστή.

Νομίζω πως θα υπάρχουν και αρκετοί που προτιμούν να γράφουν με συντομογραφίες (κέτσι π λες, τπτ ρε φιλαρακι, δεν μ00 λες κλπ κλπ). Η διαδικτυακή γλώσσα είναι πλούσια αλλά στραβώνεσαι εύκολα. Λες και διαβάζω το μάτριξ νιώθω κάθε φορά!

 

Το θέμα είναι ότι όλοι είχαν δικαιολογία... με αυτό το site ΔΕΝ παίζει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία! Type, copy, paste. Τέλος.

 

Και είμαστε όλοι ευτυχείς... Επιτέλους ο Amru μπορεί να επιστρέψει.

 

Το σίγουρο είναι πάντως πως όσοι έχουν δικαιολογίες οποιουδήποτε τύπου επειδή βαριούνται, δεν προκειται να δουν αυτό το θέμα ώστε να τους φανεί χρήσιμο, ενώ όσοι άλλοι ενδιαφέρονται ε θα βρήκαν τον τρόπο τους να αποφεύγουν τις τεράστιες πατάτες.

 

Δεν υπάρχει λύση πάντα θα μπαίνουν άτομα να γράψουν

 

Kali/ftini kithara gia metal paides help!

Pu tha vrw tpt ixous gia korg?

Agorazw oso oso wii, mipws xerete pou to tsiparoun plz?

 

και που να πιάσεις και τις αγγελίες.

Το About Noiz είχε βουήξει για τον κάθε βαρεμένο/ πικραμένο που έβαζε και ξαναέβαζε αγγελίες ότι να ναι ή έγραφε να σβηστεί ή έγραφε σε greekglish κτλ κτλ κ όμως το φαινόμενο εμφανίζεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα, γιατί όλοι αυτοί απλά δεν τα διαβάζουν και δε θα ασχοληθούν ποτέ.

 

Το πράγμα καταλήγει πάντα στο moderation, μια ευγενική πρώτη ευκαιρία και μετά ελευθερία για πολύ flame και ατάκες.

 

Δηλαδή θα θέλατε να μην έμενε έστω και για λίγο το θέμα του Αμρου να ασχολούμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αυτές οι περιπτώσεις θα υπάρχουν μέχρι να βγει αυτόματος μεταφραστής translate-as-you-type για το φόρουμ.

 

Τουλάχιστον όσοι γκρινιάζουν για τα ελληνικά και για το πόσο μα πόσο, δύσκολο είναι να γράφεις ελληνικά, υπάρχει η λύση.

 

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου