Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών και σημασία τοποθέτησης


tele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτο εχει και level για να δυναμωνει το τελικο σημα μετα το "κοψιμο" ετσι κι αλλοιως στα πεταλακια κομπρεσσορ πρεπει να χρησιμοποιουνται τα ποντεσιομετρα "sustain" Η "compression" με ΜΕΓΑΛΗ οικονομια (ποτε πανω απο τις 10-11 η ωρα)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

moderators δεν κανετε ενα delete το post του sepultribe?
δεν καταλαβες ρε τακις. το lol που ειπα δεν ειναι ειρωνικο. Απλα μου αρεσε το "kiss your tone goodbye" που ειπε ο superfunk.

 

Για αυτο εχει και level για να δυναμωνει το τελικο σημα μετα το "κοψιμο" ετσι κι αλλοιως στα πεταλακια κομπρεσσορ πρεπει να χρησιμοποιουνται τα ποντεσιομετρα "sustain" Η "compression" με ΜΕΓΑΛΗ οικονομια (ποτε πανω απο τις 10-11 η ωρα)
εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. το εχω διαβασει σε πολλα reviews πεταλιων compressor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω για ιδέες

 

http://guitargeek.com/

 

και για ένα παράδειγμα whammy δες παρακάτω

 

http://guitargeek.com/rigview/119/

 

και για κάποιος άλλους που το χρησιμοποιούν εδω

 

http://guitargeek.com/gearview/501/

 

(κάνε κλικ στα κοκκινα βελάκια δεξια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επαναφέρω ξανά αυτό το θέμα για να ρωτήσω το εξής:

Πρόκειται να παραγγείλω το το Digiverb της Digitech και δεν ξέρω αν (όταν με το καλό έρθει) πρέπει να συνδέσω τελευταίο στην αλυσίδα στη σειρά με τα υπόλοιπα πετάλια ή στο effects loop του ενισχυτή...

Σκέφτηκα ότι, εφόσον χρησιμοποιώ ΚΑΙ το drive του ενισχυτή, αν το βάλω στη σειρά με τα άλλα πετάλια (δηλαδή πριν την προενίσχυση), ουσαστικά θα έχω reverb πριν το drive και μάλλον δεν θα ακούγεται σωστά...

 

Σκοπός μου είναι να καταργήσω τελείως το απαίσιο spring reverb του ενισχυτή...

 

Τι λέτε?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που σου ειπε ο αγγελος ηλια ειναι το σωστο ειδικα αν παιζεις με το drive του ενισχυτη...

αλλα πριν παραγγειλεις κοιτα και το πεταλακι:"Verbzilla" της line 6.λενε οτι ειναι κορυφη! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακουστά το Verbzilla καθόλου! Το έχεις χρησιμοποιήσει?

 

Οι λόγοι για τους οποίους σκέφτομαι να πάρω το Digiverb, παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει είναι:

α) είναι φτηνό (77¤)

β) επειδή το DigiDelay είναι ΑΨΟΓΟ ελπίζω να μου βγει και αυτό καλό (μιας και delay-reverb είναι εφέ της ίδιας κατηγορίας)

 

Επίσης, σχετικά με το θέμα, δεν είναι λίγο βλακεία να βάλω κάποια από τα εφέ μου στο loop? Γιατί τότε να μη τα βάλω όλα?

Εξάλλου με αυτόν τον τρόπο θα χρειάζομαι 4 καλώδια:

 

Κιθάρα --(καλώδιο)--->compressor, wah, drive, --(καλώδιο)---> Input Ενισχυτή

και

Preamp out --(καλώδιο)--->chorus,delay.reverb--(καλώδιο)---> Power amp in

 

αντί για 2 που χρησιμοποιώ τώρα:

Κιθάρα --(καλώδιο)--->Effects--(καλώδιο)--->Input Ενισχυτή

 

Δεν είναι λίγο άβολο όλο αυτό?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αβολο μπορεί να είναι, αλλα είναι τυπικά σωστό και γιαυτό έχουν το effects-loop οι περισσότεροι ενισχυτές. Τυπικά δεν σημαίνει υποχρεωτικά, όπως αρέσει στον καθένα ο ήχος του. Θα πρέπει όμως να κάνεις μια δοκιμή.

 

Μπορείς να πάρεις και ένα multi καλώδιο με 4 καρφιά για να γλυτώσεις τα πολλα 'μακαρόνια'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου