Προς το περιεχόμενο

clavia nord modular G2 vs. access virus ti2 polar???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα  :)

είμαι μερικά βήματα πριν την αγορα συνθ.

το στυλ μου δηλ αυτο που θελω να γραφω ειναι psytrance.

ειμαι μεταξυ του clavia nord modular G2 και του access virus ti2 polar.

ξέρω οτι είναι μεγαλη ιστορια κ τα δυο συνθς στο χώρο αλλα μία γνώμη παραπάνω δε με χαλάει.

οπότε αν έχετε χρόνο κ διάθεση καταθέστε απόψεις.

επίσης αν εχετε κάποιο σαιτ για καλά μεταχειρισμένα πείτε μου. παντα υπάρχουν ευκαιρείες...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου λυπαμε που στο λεω αλλα δεν υπαρχει κατι για να συγκρινεις αναμεσα σε αυτα τα δυο synth.

Κατα την αποψη μου το G2 ειναι δεκαετιες μπροστα, αλλα για trance λογικα θα σε βολεψει το virus.

Πρεπει να τα δοκιμασεις και τα 2 αλλιως οτι και να σου πουνε εδω θα ειναι προσωπικες αποψεις.

Στην ερωτηση πιο ειναι καλλυτερο synth γενικα απαντησα,οπως και στο πιο θα ειναι πιο καταλληλο για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η άποψη μου είναι κανένα από τα δύο.

 

Θα πρότεινα το Nordwave, γιατί έχει όλα τα controls πάνω στο panel, αρκετές μεθόδους σύνθεσης και εν τέλει μπορεί να παράγει τα ηχοχρώματα που χρειάζεται κάποιος για trance, καλύτερα από τα synths της Access. Η άποψη μου βασίζεται στην εμπειρία μου από το Nord 2X και το Virus Indigo.

 

Μπορεί να σου αρέσουν τα presets του ΤΙ, αλλά είναι αναμασημένα και πιστεύω την περισσότερη δουλειά την κάνουν τα effects.

 

Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν θα βασιζόμουνα σε softsynths σήμερα αποκλειστικά θα ήταν το hands-on feel που δίνει το hardware. Γι'αυτό το λόγο ΔΕΝ θα επέλεγα το G2, αν και πράγματι είναι τέρας δυνατοτήτων. Αν και τα TI, προσφέρουν controls στο panel, δεν είναι 100% control, όπως στα NordXXXX, τουλάχιστον στον τομέα της σύνθεσης.

 

Δεν απαξιώνω κανένα (από τα δύο προτεινόμενα), απλά πιστεύω ότι έχουν διαφορετικό προσανατολισμό (και τα 3).  Το θέμα είναι εσύ τί ακριβώς νοιάζεσαι περισσότερο σε ένα synth, και να ψάξεις να το βρείς στην αγορά. Αν θές super ήχο με πλήρη έλεγχο παραμέτρων από το panel τότε σου κάνει το Nordwave. Αν θές super ήχο με μικρή παραχώριση στην απόδοση των osc, αλλά μεγάλη ποικιλία effects και ευλυγισία στο modulation τότε μάλλον πάς για TI. Αν θές ένα αναλογικό modular τέρρας σε βάρος <10kg, τότε πας για G2.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα  :)

είμαι μερικά βήματα πριν την αγορα συνθ.

το στυλ μου δηλ αυτο που θελω να γραφω ειναι psytrance.

ειμαι μεταξυ του clavia nord modular G2 και του access virus ti2 polar.

ξέρω οτι είναι μεγαλη ιστορια κ τα δυο συνθς στο χώρο αλλα μία γνώμη παραπάνω δε με χαλάει.

οπότε αν έχετε χρόνο κ διάθεση καταθέστε απόψεις.

επίσης αν εχετε κάποιο σαιτ για καλά μεταχειρισμένα πείτε μου. παντα υπάρχουν ευκαιρείες...

ευχαριστώ

 

Access Virus TI2 Polar.

 

To Nord Modular G2 έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και κάποιο καιρό. Οι δυνατότητες του υπερτερούν σαφώς αλλά ο ήχος γυμνός και σκέτος δεν με πείθει και πάρα πολύ. Δηλαδή, μπορείς να ακούσεις μία sawtooth κυματομορφή και από τα δύο synths που ανέφερες και νομίζω ότι θα καταλάβεις τη διαφορά.

 

Το πρόβλημα στο G2 είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις αρκετά περί ηχοσύνθεσης για να φτιάξεις τους ήχους που θέλεις και γενικά δεν υπάρχουν και αρκετοί ήχοι για το είδος της μουσικής που θες. Κάτι φυσικά που δεν ισχύει για το Polar γιατί υπάρχουν χιλιάδες ήχοι και ένα μεγάλο ποσοστό αυτών χρησιμοποιείται εδώ και πολύ καιρό σε τέτοιες παραγωγές - ίσως σε σημείο σούπας..  ;D

 

Και τα δύο synthesizers ωφελούνται από τα effects. Αλλωστε και ποιό synthesizer ΔΕΝ ωφελείται;

 

Αν θές ένα αναλογικό modular τέρρας σε βάρος <10kg, τότε πας για G2.

 

Με μία μικρή διόρθωση ότι το G2 είναι ψηφιακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου