Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο για wiring?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα μελη,

Ξερει καποιος να μου πει τι καλώδιο χρησημοποιειται για το wiring στις ηλεκτρικες κιθάρες και που μπορουμε να βρουμε στην Αθηνα?

 

Η ερευνα μου στο internet με οδηγησε φυσικα σε αμερικανικα site και στο 22AWG (American Wire Gauge) οπου το 22 αναφερεται σε νουμερο αναλογα με την διαμετρο.

το 22 συμφωνα με το wikipedia ειναι 0.644mm...

 

Καλη η ολη ερευνα αλλα δεν με οδηγησε πουθενα...

Ενας επισκευαστης που επισκεφτηκα στο κεντρο με εστειλε σε μαγαζι με ηλεκτρονικα, αντι να μου πει...

 

εκει το πιο κοντινο στο ματι μου που καταφερα να βρω ειναι ενα καλωδιο διαμετρηματος 0.5...

 

Καμια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.specialtyguitars.com/electronics/caps.html

 

Χαμηλά στην εν λόγω σελίδα έχει κάποιες επιλογές.

Εγώ έχω πάρει το Mogami γιατί είμαι θύμα της διαφήμισης και της ελπίδας ότι δε θα έχω θόρυβο στην ΑΚΡΙΒΗ κιθάρα μου. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε μια λες πωλ, που έχει τον τριθέσιο τέρμα θεού, οι αποστάσεις μέσα σε μια ηλεκτρική κιθάρα είναι τόσο αστείες που να δικαιολογούν ακόμα και την χρήση σύρματος μπουγάδας για καλώδιο. Οπότε μην τρελένεσαι με τις βιντάζ χαϊ-φαϊ παπαριές που πλασάρουν μερικοί έξυπνοι. Απλό λεπτό πολύκλωνο καλωδιάκι του θεού για όλες τις χρήσεις.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε μια λες πωλ, που έχει τον τριθέσιο τέρμα θεού, οι αποστάσεις μέσα σε μια ηλεκτρική κιθάρα είναι τόσο αστείες που να δικαιολογούν ακόμα και την χρήση σύρματος μπουγάδας για καλώδιο. Οπότε μην τρελένεσαι με τις βιντάζ χαϊ-φαϊ παπαριές που πλασάρουν μερικοί έξυπνοι. Απλό λεπτό πολύκλωνο καλωδιάκι του θεού για όλες τις χρήσεις.

 

ας μην αφορίζουμε ό,τι δεν μπορούμε να καταλάβουμε  ;D

 

 

 

(συμφωνώ 100% μαζί σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην αφορίζουμε ό,τι δεν μπορούμε να καταλάβουμε  ;D

 

 

 

(συμφωνώ 100% μαζί σου)

 

Nαι αλλά μάλλον δεν συμφωνείς μαζί σου!  :P

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελα να βγω οφφ-τοπικ, πράγμα που δεν θέλω και δεν θα το κάνω φυσικά, θα έλεγα ότι η αλήθεια είναι στους Σεξ Μπίστολς. Αλλά επειδή είμαι καλό παιδί και φοβάμαι μην μου την πέσουν τίποτα χάρτινοι υπερήρωες/υπερατού δεν θα σας το πω.

 

Οφφ-τόπικ: πάρε ένα καρούλι σαν και αυτό εδώ, θα σου χαρίσει πολλές υπέροχες ώρες με το κολλητήρι.

 

http://store.guitarfetish.com/guhoupwi22ga.html

 

Παρόμοιο θα βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη (π.χ. Φανός στα εξάθλια).

 

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αλλαγή του απλού τιποτένιου καλωδίου που είχα στα pots σε litz stranded ασήμι (μεγαλύτερη ταχύτητα αγωγιμότητας) με στρώση από τεφλόν (το καλύτερο διηλεκτρικό μετά τον αέρα), είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι τα δάχτυλά μου πετάνε στην ταστιέρα. Δεν κρατιώνται ! Τέρμα στην εγκράτεια.

Γενικά, νοιώθω άλλος άνθρωπος. Σε ευχαριστώ ασήμι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου