Προς το περιεχόμενο

Ποιό Treble Booster και γιατί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...ή τι χρησιμοποιείτε ως treble booster τέλος πάντων, σε dark ενισχυτές/μεγάφωνα (βλ. Marshall/Vox κ.λ.π). Με αφορμή το άρθρο για τον Diaz και το texas ranger (δεν το έχω ακούσει)...

 

Ξεκινάω εγώ...

 

Από τη σειρά της BSM και αυτά που δοκίμασα (RangeMaster, Hornsby Skewes, Orange, Brian May, Fireball και RM Metal) προτίμησα to RM Metal κυρίως γιατί είχε τo λιγότερο Treble Roll-Off, ενώ είχε και το μεγαλύτερο "φάσμα" gain σε όλο το οποίο ακούγεται το ίδιο καλά...

 

Τελικά κατέληξε να είναι το "δεύτερο" μου όμως (εκτός πεταλιέρας, εντός "συλλογής"), μιας και τη θέση του πήρε πέρυσι το AnalogMan Beano Boost, το οποίο αν και κατά τη γνώμη μου δεν ακούγεται σαν "παραδοσιακό" treble booster (όλα τα TBs της BSM ήταν πολύ πιο κοντά) είναι πάρα πολύ εύχρηστο, ακόμα και για να "καθαρίσεις" έναν JCM800 με το volume της κιθάρας στο 9 ή και σαν booster μετά από fuzz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου