Προς το περιεχόμενο

κλασσική κιθάρα γύρω στα 600 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά ενδιαφέρομαι για κλασσική κιθάρα γύρω στα 600 ευρώ έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό. Μέχρι σήμερα έπαιζα σε μια Παναγή την οποία είχα βρεί σε κακή κατάσταση και επισκεύασα σε ένα μάστορα στο Χαλάνδρι, και που άν εξαιρέσεις το ότι παίζετε αρκετά  δύσκολα (εχει ένα μικρό σκεύρωμα η ταστιέρα) έχει καταπληκτικό ήχο. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω μια καινούργια και από το λίγο που έχω ψάξει είδα ότι παίζουν η alhabra 5p (στην οποία με ψιλοχαλάει η ιδέα ότι τα πλευρικά καπάκια της δεν είναι από ξύλο μασίφ) και έτυχε να δώ και μια χειροποίητη του stoll την Primera elite για την οποία δεν έχω όμως καμμια άποψη.

http://www.guitars.gr/HTML/stollpricelist.html

 

Τι θα προτείνατε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

Καταρχάς ενας πιο περιγραφικός τίτλος στο θέμα σου θα αυξήσει τις όποιες πιθανότητες να ενδιαφερθούν πολλοί και να πάρεις αρκετές απαντήσεις.  ;)

 

 

Όσον αφορά την κλασσική, έχεις υπόψη σου το ηχόχρωμα που ψάχνεις; Τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις (μελέτη στο σπίτι, ΩΔΕΙΟ, στούντιο/ηχογράφιση, κτλ);

 

Το γεγονός ότι τα πλάγια σε πολλές δεν είναι μασίφ ΔΕΝ είναι μειονέκτημα ούτε δείχνει κακή ποιότητα οργάνου.

 

Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεις και τα έξοδα μιας καλής θήκης ή όχι;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στην τιμή δεν περιλαμβάνω τη θήκη, αλλά και 50 ευρώ πανω κάτω από αυτή την τιμη δεν με πειράζουν....Οσο για τη χρήση είναι καθαρά προσωπική για το κέφι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
άν εξαιρέσεις το ότι παίζετε αρκετά  δύσκολα (εχει ένα μικρό σκεύρωμα η ταστιέρα) έχει καταπληκτικό ήχο

 

ενας καλος μαστορας μπορει ευκολα να σου φτιαξει το σκεβρωμα της ταστιερας ωστε η κιθαρα που εχεις να γινει πιο ευκολη στο παιξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας καλος μαστορας μπορει ευκολα να σου φτιαξει το σκεβρωμα της ταστιερας ωστε η κιθαρα που εχεις να γινει πιο ευκολη στο παιξιμο..

 

+1

 

ειναι πολυ καλες οι "παναγης"...!!

(ψαχνω κι εγω μια)

 

απο κει και περα , νομιζω πως ειναι ωραια να "πας" σε alhambra...απο το μοντελο imberia και πανω.

 

8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, η κιθάρα όταν την περιμάζεψα από ενα υγρό υπόγειο ήταν σε παρα πολυ κακή κατάσταση. Τα καπάκια ήταν ξεκολημένα η ταστιέρα πολύ...στραβή, και το γεγονός οτι σήμερα "παίζει" το οφείλει στο μάστορα που έκανε ότι μπορούσε για να τη συνεφέρει πριν από μια δεκαετία. Μου είχε πεί ότι το έφερε όσο μπορούσε. Μπορώ να πω ότι έκανε πραγματικά καλή δουλειά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις και τις guernica.ειναι παρα πολυ καλες και θεωρω οτι αξιζουν οσα  τα λεφτα που θα δωσεις.Το λεω αυτο διοτι οταν ηταν να παρω και εγω την 2η κλασικη κιθαρα( εχοντας ηδη μια guernica)και ημουνα αναμεσα σε μια alabra,δεν θυμαμαι πιο μοντελο, και την guernica 65A (κοντα στα 2000 e). Ε λοιπον ο ηχος τησ guernica 65a μου αρεσε πολυ πιο πολυ απο της αλλης...και ετσι σχηματισα την γνωμη οτι για να παρεις μια πολυ καλη alambra θα πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα :)  (δικια μου γνωμη βεβαια, μπορεις να δοκιμασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Stoll έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Είδα και βιντεάκι πως τις φτιάχνει, άκουσα (όχι από κοντά) δείγμα και μου φαίνεται καλή λύση σ' αυτή την τιμή. Ο άνθρωπος, φαίνεται ν' αγαπάει το αντικείμενο...

 

Δες επίσης και τις hopf. http://www.guitars.gr/HTML/hopfpricelist.html

Το λίγο πιο ακριβό μοντέλο (Libra I) στις μαθητικές, είναι βραβευμένο για τον καλύτερο ήχο στην χαμηλότερη τιμή.

 

Και φυσικά, μπορείς να κοιτάξεις και για χειροποίητες από διάφορους Έλληνες κατασκευαστές αλλά είναι θέμα μεγάααααλου ψαξίματος και γούστου να βρεις μια κιθάρα στα λεφτά σου και στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Guys

Το απόγευμα πήγα σε ένα κατάστημα (Adagio) στο Χαλάνδρι το οποίο παρεπιπτόντος ήταν πολύ εξυπηρετικό, και δοκίμασια μια Alhambra 5P αξία 580 περίπου ευρώ. Μου φάνηκε ιδιαίτερα ευκολόπαιχτη σε σχέση με τη σκευρωμένη δικιά μου αλλά.......ο ήχος και η αίσθηση δυστυχώς πολύ υποδεέστερα. Χωρίς χρώμα ένταση και βάθος. Μου φαίνετε πως πολύ δύσκολα θα μπορέσω να βρώ κάτι έστω και κοντά σε αυτό που έχω.

Να ήταν ρε γαμ... σε καλύτερη κατάσταση η ταστιέρα....κλάψ.......μάλλον τελικά θα δοκιμάσω τη χειροποίητη τη stoll η οποία ίσως κάτι καταφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, το γεγονός ότι έχεις 600 Ευρώ δε σημαίνει οτι θα χρειαστεί να τα ξοδέψεις όλα για να βρεις κάτι καλό που σου αρέσει. Βγες στα μαγαζιά και δοκίμασε ακόμα και σε χαμηλότερες τιμές.

 

Δεν ξέρω τι καπάκι έχει η Alhambra που δοκίμασες αλλά νομίζω απ'την περιγραφή σου μέχρι τώρα θα σου αρέσουν οι κλασσικές με ελάτινο καπάκι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου