Προς το περιεχόμενο

Γιατί πωλούνται παλαιοί συνθετητές ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μια διεκρινηση:

Αντιλαμβανομαι οτι πολυ κοσμος αναπτυσσει αυτο το "hype" σχετικα με τον vintage εξοπλισμο. Εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι οσο πιο παλιο και σπανιο ειναι τοσο καλυτερα ακουγεται. Αυτα για μενα ειναι μπουρδες , απλως ειναι στην φυση του ανθρωπου να θελει να ξεχωριζει απο το συνολο , και στην ουσια ψαχνει να βρει τροπους για να αισθανεται "μοναδικος".

Δυστηχως πολλοι απο αυτους οταν τελικα εχουν την ευκαιρια να αποκτησουν ενα αντιστοιχο μηχανημα ξενερωνουν απιστευτα.

 

Άντε πάλι με το vintage...

Mίλησε κανείς για εντύπωση ότι όσο πιο παλιό κι σπάνιο τόσο πιο καλόηχο?

Μου παραθέτεις σαν ισάξιο "μηχάνημα" το FM8? Iσάξιο με ποια ?  ::)

Αφού λοιπόν από ότι κατάλαβα συμφωνείς πως το Αndromeda και το Voyager είναι αξιόλογα μηχανήματα, γιατί ποιο λόγο πιστεύεις πως τα πουλάει κανείς σήμερα, και τι εφάμιλλο μπορεί να αγοράσει έναντι αυτών ?

Έχεις συζητήσει με κάποιον ο οποίος προμηθεύτηκε Α6 ή Voyager - για να νιώσει μοναδικός αχτύπητος γόης - και σου εκμυστηρεύτηκε ότι ξενέρωσε από την αγορά αυτή ?

Παιδιά μάλλον επικρατεί μια σύγχηση.

Όταν ο οποιοσδήποτε δεν έχει γνώση, αίσθηση, κρίση, για το τι αγοράζει, προς θεού δεν φταίει το όργανο.Τότε σαφώς και θα το πουλήσει, σαφώς και θα ξενερώσει, σαφώς και θα το δυσφημίσει, διότι πολύ απλά δεν ξέρει τι αγόρασε.Πολύ πιθανόν να μην γνωρίζει και τι θέλει να κάνει.Για αυτό κι έκανα λόγο παραπάνω για τον παράγοντα λάθος αγορά.

Όχι λάθος όργανο, μην τρελαθούμε τελείως.

Τώρα με αναγκάζεις να απευθυνθώ στον συμπαθέστατο Wow! και να τον ρωτήσω: "βρε καλέ άνθρωπε, από το JD-800 περίμενες καλά πιάνα και καλούς ήχους drums"?

Άκουσες ποτέ κανέναν να επαινεί το JD-800 για τα πιάνα του ? Όχι!

Επίσης με αναγκάζετε να σας αναφέρω ένα ακόμα κωμικό γεγονός - και συνάμα τραγικό -.

Μεγάλο ιδιωτικό Ι.Ε.Κ ηχοληψίας και μουσικής παραγωγής αγόρασε Voyager και αφού το αγόρασε απογοητεύτηκε από την έλλειψη πολυφωνίας... κι όμως φίλοι μου  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγάλο ιδιωτικό Ι.Ε.Κ ηχοληψίας και μουσικής παραγωγής αγόρασε Voyager και αφού το αγόρασε απογοητεύτηκε από την έλλειψη πολυφωνίας... κι όμως φίλοι μου

 

sorry κιολας αλλα τι απογοητεύτηκε? στη τυχη το πηρε? η' του' πε κανεις οτι τα moogs εχουν 128 πολυφωνίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αναγκάζεις να απευθυνθώ στον συμπαθέστατο Wow! και να τον ρωτήσω: "βρε καλέ άνθρωπε, από το JD-800 περίμενες καλά πιάνα και καλούς ήχους drums"?

Άκουσες ποτέ κανέναν να επαινεί το JD-800 για τα πιάνα του ? Όχι!

 

Όπως είπα και πριν, το JD-800 είναι ένα sample player, όπως το Μ1, τα Ensoniq της περιόδου κλπ κλπ. Από ΟΛΑ τα sample players περιμένουμε καλά πιάνα και καλά κρουστά, δεν είναι αναλογικό όργανο. Μάλιστα, επειδή ακριβώς όλοι τα περιμένανε, η Roland τα έβγαλε μετά σε κάρτες (τα πιάνα και τα drums) αλλά και πάλι ήταν τόσο κακή η αρχιτεκτονική του και τόσο λίγη η πολύφωνία του και τόσο μέτρια τα εφέ του, που οι κάρτες πήγαν άπατες.

 

Κοίτα, δε θεωρώ ότι η πείρα μου γύρω από το θέμα είναι πολύ μεγάλη. Απλά ανέφερα το JD-800 για δύο λόγους α) διότι το μνημόνευσες εσύ και β) επειδή το είχα για μερικούς μήνες και ΞΕΡΩ χωρίς καμία αμφιβολία ότι μετά τη κατάργησή του απέκτησε τεράστια φήμη, δυσανάλογη της πραγματικής του αξίας. Το JD-800 χρησιμεύει σε ένα μόνο πράγμα: να το ανάβεις και να το χαζεύεις με τους φίλους σου και από αυτή την άποψη (και μόνο) μετάνιωσα που το έδωσα διότι θα είχε πολύ χαβαλέ (αν δεν είχε χαλάσει στο μεταξύ).

 

Πιστεύω ολόκαρδα ότι οι ανακρίβειες που πιστεύει ο κόσμος για το JD-800, είναι δείγμα των ανακριβειών που πιστεύει για τα περισσότερα από τα παλαιότερα και καταργημένα synths. Πολύ καλύτερο όργανο ήταν (και χάρη στο software εξακολουθεί να είναι) το Wavestation της Korg. Μπροστά του, το JD-800 ήταν καραμούζα, αλλά -δες- κανείς δε το λέει αυτό διότι έχει πολύ φάση να μιλάς για κάτι που δεν υπάρχει, παρά για κάτι που υπάρχει. :)

 

Πέρα από αυτά, δεν μου απάντησες ακόμη στο σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) ερώτημα: αν σου δίνανε πέντε τέτοια ακριβά και καταργημένα όργανα, τι μουσική θα έκανες που να μην έχει γίνει (και εξαντληθεί) από τη δεκαετία του 80?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά, δεν μου απάντησες ακόμη στο σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) ερώτημα: αν σου δίνανε πέντε τέτοια ακριβά και καταργημένα όργανα, τι μουσική θα έκανες που να μην έχει γίνει (και εξαντληθεί) από τη δεκαετία του 80?

 

αυτο ειναι πολυ αστοχο ερωτημα. Το ιδιο ισχυει για ολα τα οργανα και ολες τις μουσικες.

Δεν ειναι απαραιτητο να γραφεις μουσικη μονο με συνθς. Ποσες μπαντες εχουν minimoogs kai sh101s? εγω εχω δει αρκετες funky (και οχι μονο) μπαντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι πολυ αστοχο ερωτημα. Το ιδιο ισχυει για ολα τα οργανα και ολες τις μουσικες.

Δεν ειναι απαραιτητο να γραφεις μουσικη μονο με συνθς. Ποσες μπαντες εχουν minimoogs kai sh101s? εγω εχω δει αρκετες funky (και οχι μονο) μπαντες...

 

Δεν είναι επιχείρημα, αλλά ερώτηση. Μακάρι να έχει κάποιος την απάντηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry κιολας αλλα τι απογοητεύτηκε? στη τυχη το πηρε? η' του' πε κανεις οτι τα moogs εχουν 128 πολυφωνίας?

 

Έλα ντε, το πήρε εντελώς στην τύχη, μάλλον επειδή είχε ταμπελάκι Μoog, και χωρίς πρωτύτερα να έχει κάνει καμία σοβαρή έρευνα αγοράς.

Πολύ περισσότερο χωρίς να έχουν καθορίσει και ξεκαθαρίσει τις ανάγκες τους.

Αυτοί ενδεχομένως να περίμεναν να ακούσουν αιθέρια pads με τρομακτικες ουρές, αρμονικές, δυναμικές, και ότι άλλο τελειώνει σε -ες  ;D

Eyeprotocol

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου.

Δεν έχει εξαντληθεί (πιστεύω) ακόμα καμία μουσική και κανένα είδος μουσικής.

Εμπόδισε κανένας τους Pet Shop Boys να βγάλουνε καινούριο δίσκο?

Σε παλιότερο ποστ σχετικό με συνθετητές, είχα χαρακτηρισθεί ελιτίστας και χομπύστας και ότι βάζω ταμπέλες σε όργανα και είδη μουσικής.

Αν μου δίνανε 5 παλαιά τέτοια μηχανήματα σήμερα, θα "έβγαζα" ακριβώς την ίδια μουσική που βγάζω και λατρεύω και τώρα, ενδεχομένως με πιο πλούσιες κι ενδιαφέρουσες χροιές και "χρωματικούς" χαρακτήρες, άλλα basses, άλλα leads άλλα pads, πιο μεστό, γεμάτο και ζεστό ήχο, και βέβαια με την προυπόθεση ότι θα έσκυβα  το κεφάλι και θα αφοσιωνόμουν στην σκληρή δουλειά.

Δεν σου κρύβω ότι τα περισσότερα από αυτά τα μηχανήματα δεν φημίζονται για τα presets τους, κανένα τέτοιο μηχάνημα δεν σου χαρίζεται, πρέπει να στρώσεις άφθονο κόλο κάτω και να βάλεις και 3-4 παχιά μαξιλάρια στην καρέκλα για να βγάλεις ήχο.

Θέλω να σου πω ότι δεν είναι λόγος για μένα να τα απορρίψω επειδή ίσως έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε προηγούμενες δεκαετίες και σε στυλ μουσικής όπου σήμερα έπαψαν να μεσουρανούν.

Τότε τι πρέπει να συμβεί με το FM7-8, το Αbsynth και όλα τα υπόλοιπα native instruments? Δεν πρέπει να τα χρησιμοποιεί κανείς δηλαδή λόγω του ότι κάθε στούντιο επαγγελματικό και μη πλέον τα έχει συμπεριλάβει σε διάφορες και ποικίλες παραγωγές.

Εν ολίγοις, θα τα χρησιμοποιούσα με μεγάλη μου χαρά για την συγκεκριμένη μουσική που λατρεύω, αδιαφορώντας αν αυτή θεωρείται χαζή, άκυρη, ή "εξαντλημένη" από τον υπόλοιπο κόσμο.Σημασία έχει ότι για μένα "κανουν" με χίλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι με το vintage...Mίλησε κανείς για εντύπωση ότι όσο πιο παλιό κι σπάνιο τόσο πιο καλόηχο?

Εσυ δεν ανεφερες το odyssey kai to pro-one ? αυτα δεν ειναι vintage ?

Anyway, αυτη  ειναι η γνωμη που επικρατει γενικοτερα στις μερες μας.

 

Μου παραθέτεις σαν ισάξιο "μηχάνημα" το FM8? Iσάξιο με ποια ?

Για αλλη μια φορα :  ΜΕ FM SYNTHS ΣΑΝ ΤΟ DX7 !

 

Έχεις συζητήσει με κάποιον ο οποίος προμηθεύτηκε Α6 ή Voyager - για να νιώσει μοναδικός αχτύπητος γόης - και σου εκμυστηρεύτηκε ότι ξενέρωσε από την αγορά αυτή ?

Ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν ανεφερες το odyssey kai to pro-one ? αυτα δεν ειναι vintage ?

Anyway, αυτη  ειναι η γνωμη που επικρατει γενικοτερα στις μερες μας.

Για αλλη μια φορα :  ΜΕ FM SYNTHS ΣΑΝ ΤΟ DX7 !

Ναι.

 

 

TO FM8 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HARD SYNTH

Όσο για τον φίλο σου να τον προσέχεις, μπορεί να ξεκινήσει για αγορά διθέσιου σπορ αυτοκινήτου και να καταντήσει να βρεθεί με τροχόσπιτο.

Δεν θα φταίει το τροχόσπιτο... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα αυτού του thread. Για ποιο λόγο το άνοιξες;

 

Σου λέμε λόγους για να ξεφορτωθεί κάποιος τέτοια όργανα, αλλά όλους τους βρίσκεις άκυρους. Είναι στραβός ο γυαλός ή τι...;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συμμετάσχει πολλάκις σε τέτοιες συζητήσεις στο παρελθόν... όταν ευκαιρήσω (άστα να πάνε είναι σήμερα) θα ξαναποστάρω τα ίδια. Και βέβαια έχουν τη θέση τους τα παλιά συνθ, η οποία δεν ανήκει στην λεγόμενη "παρελθοντολαγνεία", ούτε στην ανεξήγητη ψύχωση μερικών. Όσον αφορά στην απάντηση στο γιατί πωλούνται (αυτά ή και οτιδήποτε άλλο βίντατζ αντικείμενο, από αμάξια και πίνακες μέχρι Minimoog) είναι πολύ απλή και καθόλου ασυνήθιστη: τα βαρέθηκαν, έχουν ανάγκη τα λεφτά, ή και τα δυο. Σιγά το δυσεπίλυτο πρόβλημα κβαντομηχανικής...  :P (και ναι, υπάρχει άμεση σχέση αν μιλήσουμε για την χρηστικότητα των μεν και δε, πλην των πινάκων ή εργων τέχνης μιας και δεν επιτελούν κάποια συγκεκριμένη εργασία όπως ένα αμάξι, μια κιθάρα ή ένα συνθ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου