Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή σε Frontman15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραίο το project σου!

Εκανα κι εγώ μια αλλαγή διόδων κι αντιστάσεων κέρδους σε έναν marshall πρόσφατα κι άλλαξε εντελώς ο ήχος του.

Για το footswitch θα χρειαστείς ουσιαστικά ένα διακόπτη για σασί τύπου dpdt 4 ή 6 επαφών για να επιλέγεις κανάλι. Οι 2 ή 3 επαφές της μιας πλευράς είναι για κλείνει/ανοίγει το drive channel ενώ οι άλλες 2 ή 3 για να ανοίγει/κλείνει το καθαρό. Πρέπει αυτά να γίνονται/συνδέονται αντίθετα: π.χ. on clean και off drive. Αυτό βέβαια απαιτεί να αφαιρέσεις το διακοπτάκι, να περάσεις νέα καλωδιάκια πανω στο pcb, ενα jack στο σασί του ενισχυτή και καλώδιο 4-6 κλόνων να πηγαίνει στον εξωτερικό διακόπτη.

http://www.banzaieffects.com/China-DPDT-Switch-pr-15789.html

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις για το f/sw βέβαια.

 

 

καλη συνέχεια με το project!

 

Υ.Γ θα είχε πλάκα να πειραματιστείς με τις αντιστάσεις κέρδους των τελεστικών, με τους πυκνωτές-φίλτρα και φυσικα να βάλεις out jack για καμπίνα στο μέλλον! Με αλλο μεγάφωνο ακούγονται τελείως διαφορετικά οι μικροί combo.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το footswitch θα χρειαστείς ουσιαστικά ένα διακόπτη για σασί τύπου dpdt 4 ή 6 επαφών για να επιλέγεις κανάλι. Οι 2 ή 3 επαφές της μιας πλευράς είναι για κλείνει/ανοίγει το drive channel ενώ οι άλλες 2 ή 3 για να ανοίγει/κλείνει το καθαρό. Πρέπει αυτά να γίνονται/συνδέονται αντίθετα: π.χ. on clean και off drive. Αυτό βέβαια απαιτεί να αφαιρέσεις το διακοπτάκι, να περάσεις νέα καλωδιάκια πανω στο pcb, ενα jack στο σασί του ενισχυτή και καλώδιο 4-6 κλόνων να πηγαίνει στον εξωτερικό διακόπτη.

 

Αυτο ακριβως σκεφτομουνα, αλλα προβληματιζομαι επειδη το διακοπτακι εχει 6 ποδια, ενω σε ενα στερεο jack μπορω να δωσω μεχρι τρια διαφορετικα σηματα(T-R-S). Αν εχω μελετησει σωστα, χρειαζομαι τουλαχιστον 4 διαφορετικα σηματα. Και σκεφτομαι το πως ακριβως θα γινει η συνδεση.

 

 

και φυσικα να βάλεις out jack για καμπίνα στο μέλλον! Με αλλο μεγάφωνο ακούγονται τελείως διαφορετικά οι μικροί combo.

 

Και αυτο το εχω στα υποψην, και δε μου φαινεται δυσκολο συμφωνα με το schematic ;D

ΥΓ: Υπαρχει προβλημα με τα Ω του μεγαφωνου οταν μιλαμε για ss ενισχυτη?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε stereo Jack, χρειάζεται περισσότερη μελέτη γιατί υπάρχει ένας τρόπος να το κάνεις αλλα θα έχει πολύ θόρυβο μετά ο ενισχυτής. Ουσιαστικά η επιλογή καναλιού γίνεται στην είσοδο 6 του U3B TL072 τελεστικού όπου επιλέγει ανάμεσα στην R14(clean) και R25(drive). Αν βρεις τα pcb traces, βάλεις εκεί 3 καλώδια και ενα 3 επαφων διακόπτη που να επιλεγει αναμεσα στις 2 αντιστάσεις, γίνεται η αλλαγή καναλιού. Απλά επειδή αυτά θα είναι καλώδια σήματος, το να βάλεις μακρυ καλώδιο χωρίς μπλεντάζ γείωσης θα βάλει πολύ θόρυβο, ραδιοφωνικο σημα κλπ στο κύκλωμα. Καλυτερα να φτιαξεις custom καλώδιο με καλή γείωση & μόνωση όπως κάνουν και αρκετοι κατασκευαστες ενισχυτών.

 

Για τα Ohm του μεγαφώνου, η ss amps αντέχουν συνήθως απο 4-16Ω χωρίς πρόβλημα. Καλύτερα ειναι βέβαια από άποψη ισχύος να βάλεις ίδιας τιμής μεγάφωνο/καμπίνα με το εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Ohm του μεγαφώνου, η ss amps αντέχουν συνήθως απο 4-16Ω χωρίς πρόβλημα. Καλύτερα ειναι βέβαια από άποψη ισχύος να βάλεις ίδιας τιμής μεγάφωνο/καμπίνα με το εσωτερικό.

 

Thanks :)

 

Σχετικα με το footswitch παλι, αμα το βαλω στη θεση του διακοπτη που εχει τωρα, αλλα αντι για στερεο jack χρησιμοποιησω βυσμα τυπου midi(5 επαφες) ή d-sub(σα των αναλογικων monitor, 15 επαφες, ειναι και θωρακισμενα τα καλωδια) και απλα μεινουν κενες καποιες επαφες? Πιστευω οτι δε θα εχω προβλημα, και στην περιπτωση του d-sub μου περισσευουν και 11 ή 9 επαφες για κανενα αλλο footswitch στο μελλον...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks :)

 

Σχετικα με το footswitch παλι, αμα το βαλω στη θεση του διακοπτη που εχει τωρα, αλλα αντι για στερεο jack χρησιμοποιησω βυσμα τυπου midi(5 επαφες) ή d-sub(σα των αναλογικων monitor, 15 επαφες, ειναι και θωρακισμενα τα καλωδια) και απλα μεινουν κενες καποιες επαφες? Πιστευω οτι δε θα εχω προβλημα, και στην περιπτωση του d-sub μου περισσευουν και 11 ή 9 επαφες για κανενα αλλο footswitch στο μελλον...

 

Πολύ καλή ιδέα, ειδικά με το d-sub που ειναι σχεδιασμενο για ευαισθητα σηματα. Και μετά βάζεις και διακόπτη για reverb, για boost solo και άλλα τρελά κολπα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι διοδοι ειναι εκτος κυκλωματος, με το gain κλειστο, το volume του drive παιζει σαν ενα καθαρο καναλι(πολυ πιο υσηχο, και με λιγο διαφορετικο eq). Οσο ανεβαινει το gain, η ενταση ανεβαινει απαγορευτικα πολυ(οχι μονο λογο σπιτιου, αλλα και για τα αυτακια μου). Με το λιγο πειραγμα που εκανα, βρηκα να μου αρεσει ο ηχος με το gain στο 7-8, και το volume αναγκαστικα κοντα στο 1 και κατι. Πολυ καλο overdrive, που μοιαζει αρκετα στο βασικο βρωμικο που εχω στην πεταλιερα μου( ;D ;D ;D).

 

Αν αλλαξεις την R22 με καποια χαμηλοτερης τιμης θα μειωσεις το gain του U2A και λογικα δεν θα σου "πεταγεται" ετσι. Αν δεις στο U3B η αντισταση στο loop (R15) ειναι στα 220Κ ενω η R22 ειναι στα 470Κ. Δοκιμασε μια 220Κ ή μικροτερη να δεις αν θα εχει διαφορα. Επισης οπως ειπε κι ο maze αν βαλεις καποιο μικρο πυκνωτακι θα "λειανεις" τις ακμες στο κλιπαρισμα. Προτιμουνται να ειναι της ταξης των picoFarad και οχι nano που ειναι πολυ μεγαλοι για την περιπτωση και λογικα θα σου "πνιξουν" τα πριμα.

 

Επισης μπορεις να βαλεις την (οποια) R22 μεσα στο εκαστοτε δικτυο διοδων για πιο ολοκληρωμενο "πακετο συμπεριφορας". Με εναν DPDT on/on μπορει να γινει οπως στο σχημα.

Toggle_clippers.jpg.f52f7feb5567a90371ef79cd4e670891.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα μπορουσες επισης να βγαλεις τα ΤL072 και να βαλεις στη θεση τους βασεις για να μπορεις να δοκιμαζεις διαφορετικα τσιπακια...  ;)

 

Τα 072 τα βρισκεις παντου, οποτε μια και θα ψιλοκαταστραφουν τα original στο ξεκολλημα μπορεις να παρεις αλλα.

Ολα τα screamerοειδη 8pin opamps κανουν.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα καταληξω στο d-sub για το footswitch.

Σχετικα με το 072, εχω καταληξει σε αυτο και στο tubescreamer μου, οποτε δυσκολα θα το αλλαξω :)

Σιγουρα θα προσθεσω πυκνωτη, γιατι θελω να μου φαει και λιγα πριμα.

Τελος, θα δοκιμασω και με led.

 

Απο βδομαδα που ξεμπερδευω με διαβασματα(καταραμενη εξεταστικη), παω για ψωνια και το βαζω μπρος ξανα. Απο κει και περα μενει μονο να βρω χωρο στη φατσα του ενισχυτη:P

 

(Sottos, ωραιο blog ;))

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επισης μπορεις να αφησεις και την R22 και να χρησιμοποιησεις DPDT on/off/on που θα συνδεεται στα ακρα της.

 

Ετσι στην κεντρικη θεση off θα παιζει σκετη η R22 (470K) και στις αλλες δυο θεσεις θα επιλεξεις τιμες αντιστασεων που ουσιαστικα θα μπαινουν παραλληλα με την R22 (μαζι με συμπλεγματα διοδων Si Ge LED) και θα ριχνουν την τιμη της, αρα και το gain... ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου