Προς το περιεχόμενο

Επιθεώρηση Εργασίας. Δουλεύουν ποτέ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανένας πολιτικός δεν θα εισηγηθεί (δημοσίως τουλάχιστον) την άρση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων, είναι πολιτική αυτοκτονία

 

Δεν ισχύει πλέον αυτό. Υπάρχουν δύο-τρία κόματα που περιλαμβάνουν την άρση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων στο καταστατικό τους. Δεν θα σου πω περισσότερα διότι ο χώρος δεν προσφέρεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είναι τέτοιο το μέγεθος του ελληνικού παραλογισμού που όταν κάποιος εργαζόμενος απολύεται μετά από 20 χρόνια δουλειάς στην ίδια ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρία, διαρρηγνύει τα ιμάτιά του τονίζοντας πως δούλευε στην ίδια εταιρία επί 20 χρόνια, θεωρούσε δηλαδή πως είχε πλέον πάρει ΚΑΙ εκεί μονιμότητα

 

Ή απλά επειδή βρέθηκε άνεργος σε ηλικία 50και;

Το θέμα απόλυσης στις μεγάλες ιδιωτικές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά επειδή βρέθηκε άνεργος σε ηλικία 50και;

 

είναι κρίμα αλλά είναι μέσα στη ζωή κι αυτό, καμία ιδιωτική εταιρία δεν παντρεύεται τον υπάλληλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς eye κλπ θεωρητικους:

Ας πουμε οτι ειμαι σε μια ιδιωτικη το αφεντικο σας. Σας αναθετω μια δουλεια. Κατα βαση συλλογης καποιων πληροφοριων απο μια δημοσια η ιδιωτικη υπηρεσια.

Περνανε 2 εβδομαδες. Σας ρωταω "τι εγινε η δουλεια που ειχατε χρεωθει; Τελειωσε; Μαθαμε ο,τι χρειαζομασταν;"

Μου απαντατε "Μπα. Οχι, Βασικα δεν εχω κανει τιποτα απολυτως.".

Ρωταω "Α. Μαλιστα. Και πως και ετσι, αν επιτρεπεται;".

Μου απαντατε "Ε μωρε, να.. επαιρνα τηλεφωνο επι 2 εβδομαδες και δεν το σηκωσαν"

Σας ρωταω "Χμ.. αληθεια πολυ ασχημο. Και μετα... τι αλλο κανατε αυτες τις 2 εβδομαδες για το θεμα που σας ενοιαζε?"

Λετε "Ε... πολλα... να... το συζητησα και 2 βδομαδιτσες ακομα με φιλους στο ιντερνετ. Πιο πολυ εστιασαμε τις βαθυτερες αιτιες του γιατι να μην σηκωνουν το τηλεφωνο. Θεωρητικα θα επρεπε. Τους ρωτησα αν τους εχει τυχει και σε αυτους να μην το σηκωνουν. Σε πολλους τους ειχε τυχει. Α...μιλησαμε και για την αρση της μονιμοτητας στην Ελλαδα. Συμφωνησαμε και στο οτι η ψυχολογια λεει οτι για να μην το σηκωνουν δεν πρεπει να σκιζονται κιολας. Α...θα το ξεχναγα.., oλοι επισης με συμβουλεψαν να περασω απο εκει γιατι ετσι αποδεδειγμενα καποιοι αλλοι βγαλανε συμπερασμα"

"Μηπως λοιπον ειναι η ωρα να πατε τοτε και απο εκει να τους ρωτησετε τετ α τετ;"

"Οχι ακομα, εχουμε να πουμε για τις παλιες καλες εποχες που οι δημοσιοι υπαλληλοι κλαιγανε στην πλατεια Κλαυθμωνος και για το δικαιο του να μην παρουν αυξηση αυτη τη χρονια, την δικαια απαιτηση της αρσης της μονιμοτητας, απορριψαμε τον διακτινισμο ως μεθοδο μετακινησης, εχουμε να υπολογισουμε το μεσο κοστος εργατοωρας επιμεριζομενο ανα εργαζομενο που θα αναγκαστει με δημοσιο μεσο να μετακινηθει μεχρι την εδρα τους, ειναι πολλα ακομα boss, chill, αραξε, αφου βλεπεις πηζουμε χειροτερα και απο την ΕΕ, first things first"

 

 

Αφηστε τα ρε παιδια αυτα. Δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο. Κακο. Θα επρεπε να το σηκωνουν. Τωρα, ας παει ο ενδιαφερομενος απο κοντα να τους ρωτησει ο,τι πρεπει να μαθει, μπας και βρει ακρη με το οποιο προβλημα εχει και ας αφησουμε τα θεωρητικα. Εχουν ξανασυζητηθει και αυτα οσο και τα maple vs rosewood και εχουμε καταληξει: οι δημοσιοι ειναι το αναποδο της tonelab (που ειναι η λυση σε ολα τα προβληματα)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει πλέον αυτό. Υπάρχουν δύο-τρία κόματα που περιλαμβάνουν την άρση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων στο καταστατικό τους. Δεν θα σου πω περισσότερα διότι ο χώρος δεν προσφέρεται.

 

 

 

Tα οποια αθροιστικα παιρνουν γυρω στο 1%. Επισης προς τους θεωρητικους του φορουμ  αφου (σωστα) πρεπει να καταργηθει η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων βρειτε μου και τον τροπο για ενα ακομματιστο κρατος ωστε να μπορεσουμε να την εφαρμοσουμε (την αρση της μονιμοτητας) σωστα.

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ακροβατήσω.

 

Θυμάστε εκείνη τη παλιά ταινία με τη Βασιλειάδου που έκανε τη θεία από το Σικάγο και έψαχνε για γαμπρούς πετώντας τα κανάτια; Σε μία φάση, ψαρεύει κάτι άντρες στη παραλία, ρωτώντας τους απ' έξω - απ' έξω για το επάγγελμά τους, προκειμένου να σταθμίσει αν υπάρχει κάποιος κατάλληλος για γαμπρός της ανηψιάς της.

 

Είναι αρκετά ανοιχτόμυαλη: αφήνει περιθώρια σε κάθε περίπτωση εκτός από μία. Όταν ένας της δηλώνει ότι είναι δημόσιος υπάλληλος. Εκείνη την ώρα, η αείμνηστη Βασιλειάδου καταφέρνει το ακατόρθωτο: να στραβώσει το στόμα της ακόμη περισσότερο σε ένδειξη φρίκης για το ότι βρίσκεται απέναντι σε κάποιον με μικρή (αν όχι μηδενική) προοπτική.

 

Τώρα, μια και δε μιλάμε για καλτ περιθωριακό σινεμά (από εκείνο που γουστάρουν οι "θεωρητικοί") αλλά για λαϊκό σινεμά, λέω εγώ ότι μάλλον οι απόψεις της βρίσκονταν σε πλήρη σύμπνοια με το κοινό αίσθημα της περιόδου - όπως ακριβώς και οι απόψεις του Ορέστη Μακρή που δε θέλει να στείλει τις κόρες του για μπάνιο χωρίς τη συνοδεία λόχου.

 

:) :) :)

 

Άρα (φίλοι φεντεριάρη και ελβις), πριν από λίγο σχετικά καιρό (τουλάχιστον ΕΙΧΕ εφευρεθεί ο κινηματογράφος) οι απόψεις των συμπολιτών μας ήταν όντως διαφορετικές γι' αυτό το ζήτημα. ΔΕΝ είναι στο dna μας.

 

Είτε από καθαρή αηδία προς το φαινόμενο, είτε επειδή τα λεφτά τελείωσαν και η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν πρόκειται να δώσει άλλα χωρίς εγγυήσεις, το ΠΑΡΤΥ των κάφρων που δε σηκώνουν τα τηλέφωνα για να εξυπηρετήσουν το κόσμο, ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

 

Τώρα, για το αν εγώ είμαι θεωρητικός ή όχι και το αν θα επέλεγα να συζητώ μέσα από το φόρουμ για τέτοια θέματα, η απάντηση είναι ότι ασφαλώς ΔΕΝ θα το έκανα, θα είχα πάει εκεί και θα είχα τσακωθεί (όπως άλλωστε έχει γίνει αρκετές φορές).

 

Το παράδειγμά σου έβρις, είναι αποκαλυπτικό. Στις δύο εβδομάδες που πέρασαν, ΔΥΟ άνθρωποι (όχι ένας) δεν θα είχαν κάνει σωστά τη δουλειά τους. Ο ένας είμαι εγώ (που χαζεύω στο φόρουμ, αντί να πάω από εκεί) και ο άλλος είναι ο τύπος που δεν σηκώνει το τηλέφωνο. Ο ένας (εγώ δηλαδή), θα ακούσω κατσάδα, θα μειωθεί η εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό μου, ίσως απολυθώ αν το έχω ξανακάνει αρκετές φορές. Ο άλλος όμως, δεν θα πάθει απολύτως τίποτε, και θα συνεχίσει να παίρνει το μεσημεριανό του υπνάκο κατά τις 14:45.

 

Από τους δύο ΜΟΝΟ ο δεύτερος έχει τη πολυτέλεια να είναι "θεωρητικός", διότι οι αστοχίες κάποιου που αντιμετωπίζει θεωρητικά τα προβλήματά του δεν έχουν καμία επίπτωση στη ζωή του και την καριέρα του. Όλοι οι υπόλοιποι, δεν μπορούμε να είμαστε "θεωρητικοί", ούτε ο ninja είναι τέτοιος - απλά είπε να πει τον πόνο του, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι άλλοι εδώ μέσα (και αλλού).

 

Συνεπώς, δεδομένου ότι είμαι 43 ετών, δεν έχω εργαστεί ούτε μία μέρα στο δημόσιο και δεν έχω πεθάνει της πείνας - πίστεψέ με - είναι τρομακτικό το πόσο θεωρητικός ΔΕΝ είμαι.

 

Αυτά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα οποια αθροιστικα παιρνουν γυρω στο 1%. Επισης προς τους θεωρητικους του φορουμ  αφου (σωστα) πρεπει να καταργηθει η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων βρειτε μου και τον τροπο για ενα ακομματιστο κρατος ωστε να μπορεσουμε να την εφαρμοσουμε (την αρση της μονιμοτητας) σωστα.

 

ενώ τώρα ο Δημόσιος τομέας δεν έχει κομματικό χρώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, δεδομένου ότι είμαι 43 ετών, δεν έχω εργαστεί ούτε μία μέρα στο δημόσιο και δεν έχω πεθάνει της πείνας - πίστεψέ με - είναι τρομακτικό το πόσο θεωρητικός ΔΕΝ είμαι.

 

εντάξει αν το ότι  πρέπει κάποιος να σηκώνει το τηλέφωνο και να εξυπηρετεί, το βαφτίσουμε "θεωρητικολογία", φέξε μου και γλίστρησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισασταν σαφεις. Μονο ενα μου διεφυγε... τωρα που δε σηκωσαν το τηλεφωνο, τι να κανει ο ανθρωπος ? Να περασει απο τα γραφεια τους?

 

α) ΝΑΙ

β) ΟΧΙ

γ) ΔΞ/ΔΑ

δ) ΑΛΛΟ

 

(Υποθετω παντα οτι ολο το thread ξεκινα απο εναν ανθρωπο που αντιμετωπιζει καποιο εργασιακο προβλημα που θελει να το λυσει και οτι εμεις τον συμβουλευουμε στο πως να καταφερει να φερει ενα αμεσο αποτελεσμα)

 

 

Εγω μαλιστα λεω α)ΝΑΙ. Να αφησει το τηλεφωνο αν δεν του δουλεψε μεχρι σημερα και να παει απο κοντα. Να ειναι οσο πιο ευγενης αντεχει να ειναι και να μην θελησει να τα επιλυσει ολα μαζι (και το γιατι δεν σηκωσαν το τηλεφωνο τους και την υποθεση του ταυτοχρονα), να εχει ο,τι χαρτι μπορει να φανταστει μαζι του καθως και αρκετη υπομονη. Πιστευω οτι (καπως, καποτε, ισως και να) δουλευουν (τελικα). Ισως με ρυθμους χαμηλοτερους απο αυτους που θα αρεσαν στον eye. Εχω ακουσει πολλους που δεν βγαλαν ακρη αλλα και μερικους που βρηκαν τελικα το δικαιο τους. Κανεναν ομως μονο με χρηση τηλεφωνου.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε μου, εχω την υποψια οτι θα παρει 2 βδομαδες να συζηταμε εμεις οι δυο στο ιντερνετ γιατι για δυο βδομαδες καποιος αλλος δεν μπορεσε να συζητησει με καποιον αλλο στο τηλεφωνο...

 

Το χω ξαναδει λεμε και δεν με εκπλησει και ουτε το θεωρω μεμονομενο γεγονος η παραλογη πραξη μιας και μονο μιας συγκεκριμενης υπηρεσιας, ουτε το συνδεω με το αν δουλευουν η οχι γιατι ειμαι πανω απο 8 χρονων, ξερω που βρισκομαι (Ελλαδα) και εχω ξαναερθει σε επαφη με διαφορες υπηρεσιες δημοσιες η μη στη ζωη μου... Δε σου λεω αν ειναι καλο η κακο η αν πρεπει να αλλαξει η οχι σου λεω οτι ειναι συνηθισμενο και δεν εχει να κανει με το αν δουλευουν. Απο κει και περα, καπου τελειωνει η θεωρια (γιατι ο κοσμος να μην ειναι τελειος; ποσο ωραια θα ηταν αν τα τηλεφωνα απανταγανε;)και αρχιζει η πραξη (οκ, ετσι ειναι, τωρα τι κανουμε για να λυθει το προβλημα;). Αν καποιος τα αντιλαμβανεται ολα αυτα και εχει καποιο προβλημα εργασιακο προς επιλυση και θελει την συνδρομη τους, πρεπει να δοκιμασει και μια αλλαγη τακτικης και καποια στιγμη να παιξει και το option του να παει απο κοντα (εκτος και αν θελει να συνεχισει να πονταρει στο να περασει και αλλες 2 βδομαδες στο τηλεφωνο, ισως χωρις αποτελεσμα)

 

 

Τοση ωρα που το συζητατε εδω + δυο βδομαδες τηλεφωνηματων, οποιος τελος παντων ειχε καποιο προβλημα  θα μπορουσε πια να εξετασει και το ενδεχομενο να δοκιμασει την τυχη του και απο κοντα, αφου ακομα δεν εχει κανει την δουλεια του (αυτο δηλαδη που προτειναν ΟΛΟΙ εδω και απορω τι αλλο ψαχνουμε)

Σου έχει περάσει από το μυαλό φίλε μου ότι μπορεί να εργάζομαι τα πρωινά και να μην μπορώ να πάω από κει? Μάλλον όχι. Τες πα.Κι αν είναι τότε γιατί το έχουν το τηλ για την εξυπηρέτηση του κοινού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου