Προς το περιεχόμενο

POG2: καινουργιο πεταλακι απο την Electro-Harmonix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν το δείς εντελώς επιφανιακά ναί,

έχεις όμως τόσα πράγματα που μπορείς να κάνεις

που είναι αμαρτία.

12χορδη,  απλά  octave up ή down, synth-like ήχους....

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω.. ακούγεται σαν το όνειρό του ήταν να γίνει πληκτράς αλλά τελικά αναγκάστηκε να μάθει κιθάρα ::)

 

 

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει καποιος να δεχτει το οποιοδηποτε εφφε..ναι οκ δεν ακουγεται σαν κιθαρα αλλα αυτος μαλλον δεν ειναι ο σκοπος του συγκεκριμενου πεταλιου ::) ::)?δε σ αρεσει?οκ κατανοητο..αλλα το γεγονος οτι δεν μπορει καποιος να φανταστει οτι θα το χρησιμοποιησει δεν παει να πει οτι ειναι αχρηστο το πεταλι ουτε οτιδηποτε...οπως λεει κ ο zappa ειναι τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις 8)......παλι ξεφυγε το θεμα...λεω να συναντιομαστε καθε εβδομαδα να λυνουμε τις διαφορες μας φορωντας ασπρα γαντια κ ριχνοντας χαστουκακια σαν λορδοι....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το octaver και αλλο αυτο που κανει το pog στο video που εδωσε o Alter.

Γνωριζω πως χρησιμοποιουνται κατα κόρο τα pitch shifter, harmonist, whammy κλπ.

Τους συνθ-electro-πανηγυρι ήχους δεν εχω ακουσει πουθενα,αυτο λεω.

 

(Η απορία μου προκύπτει επειδή αυτοι οι ηχοι υπηρχαν απο παντα σε πεταλιερες και η μονη χρησιμοτητα τους (για μενα) ήταν να παριστανω τον σκυλά πληκτρά σε καμένες στιγμές.Το pog βλεπω οτι ειναι δημοφιλες πεταλι γι αυτο ρωταω)

 

(το microsynth ειναι διαφορετικό και το εχω πετυχει να χρησιμοποιείται σε διαφορες μουσικές και μ' αρεσει)

 

Μα ρε συ Πετράν, το θέμα είναι ότι με τα διάφορα POG μπορείς να κάνεις ο,τιδήποτε απ'αυτά. Δες το στα πλαίσια μιας ενορχήστρωσης, δες το σε συνδιασμό με κάποια άλλα εφφέ και πάντα "όπου χρειάζεται".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίζι γκάιζ, στον ένα αρέσει, στον άλλο όχι, όλα αυτά είναι θεμιτά. Ανέκαθεν μου άρεσε το εν λόγω πεταλάκι και μια από τις μεγάλες μου αδυναμίες είναι οι βίντατζ συνθ ήχοι σε στυλ Ζαν Μισέλ Ζαρ, Παπαθανασίου κλπ., αν και έχω να σημειώσω ότι για να τους πετύχω στην κιθάρα (όταν δεν παίζω με πλήκτρα) δεν θα χρησιμοποιούσα το POG αλλά άλλους συνδυασμούς πεταλιών, ή κάτι πιο εξειδικευμένο όπως πχ. το MicroSynth ή το κορυφαίο ηχητικά και με ανεξάντλητους ήχους Moog Freqbox. Αν ήθελα πράγματι να χρησιμοποιήσω κάτι σαν το POG, θα έκανα οικονομίες μέχρι να αγοράσω την εκπληκτική ναυαρχίδα: http://www.ehx.com/products/hog

 

Πάντως τo POG2, με μεγάλη μου έκπληξη και ικανοποίηση, βλέπω ότι φέρει πολλές από τις λειτουργίες του HOG...

 

pog2.jpg

 

hog.jpg

 

...χωρίς όμως να έχει (αν δεν απατώμαι) υποδοχή για expression pedal σαν το HOG και άλλα πετάλια της EH, μάλλον γιατί έτσι οι πιθανότατα σχετικά μικρές πωλήσεις του HOG θα έπεφταν πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει καποιος να δεχτει το οποιοδηποτε εφφε..ναι οκ δεν ακουγεται σαν κιθαρα αλλα αυτος μαλλον δεν ειναι ο σκοπος του συγκεκριμενου πεταλιου ::) ::)?δε σ αρεσει?οκ κατανοητο..αλλα το γεγονος οτι δεν μπορει καποιος να φανταστει οτι θα το χρησιμοποιησει δεν παει να πει οτι ειναι αχρηστο το πεταλι ουτε οτιδηποτε...οπως λεει κ ο zappa ειναι τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις 8)......παλι ξεφυγε το θεμα...λεω να συναντιομαστε καθε εβδομαδα να λυνουμε τις διαφορες μας φορωντας ασπρα γαντια κ ριχνοντας χαστουκακια σαν λορδοι....

 

εντάξει δε λέω οτι δε το δέχομαι το εφφέ.. απλά ακούγοντάς το έχω την εντύπωση οτι ο ρόλος του υπερκαλύπτεται απο ένα συνθεσάιζερ.

τέλος πάντων στα πλαίσια του πειραματισμού με τους ήχους, όλα τα εφφέ καλοδεχούμενα :)

απλά δε το βρίσκω και τόσο ιδιαίτερο πετάλι..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δε λέω οτι δε το δέχομαι το εφφέ.. απλά ακούγοντάς το έχω την εντύπωση οτι ο ρόλος του υπερκαλύπτεται απο ένα συνθεσάιζερ.

τέλος πάντων στα πλαίσια του πειραματισμού με τους ήχους, όλα τα εφφέ καλοδεχούμενα :)

απλά δε το βρίσκω και τόσο ιδιαίτερο πετάλι..

 

Φίλε Ηρακλή, υπάρχουν και μπάντες που δεν έχουν και δεν θέλουν να έχουν πληκτρά (ξέρω ότι είναι σκληρό για τους φίλους πληκτράδες  8) ;D ;D). Είτε μας αρέσει είτε όχι, άλλωστε, η ηλεκτρική κιθάρα δεν βρίσκεται πλέον στη δεκαετία του '50. Δεν είναι ένα fuzz και ένα wah και μετά καρφί στον ενισχυτή.  ;) Τώρα, τα εφφέ που θα επιλέξει κάποιος για να εκφραστεί, φαντάζομαι συμφωνείς ότι είναι καθαρά δικό του θέμα, και κρίνεται εκ'του αποτελέσματος.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και συμφωνώ άλλωστε χωρίς πειραματισμούς δύσκολα να ακουστεί κάτι καινούριο, την προσωπική μου άποψη λέω για το συγκεκριμένο εφφέ: δε θα το χρησιμοποιούσα αν μπορούσα να έχω στη διάθεσή μου ένα συνθεσάιζερ.

αν δε μπορούσα ή δεν ήθελα να έχω πληκτρά όπως λέει κ ο φίλος πιο πάνω, ισως το χρησιμοποιούσα :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα το χρησιμοποιούσα αν μπορούσα να έχω στη διάθεσή μου ένα συνθεσάιζερ.

Πιστέυω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι με μια midi kιθάρα, δεν έχεις ανάγκη από κανένα τέτοιου είδους πετάλι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου