Προς το περιεχόμενο

Γρίφος.


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περιορισμός στις ζυγίσεις όπως στο (α)?, το οποίο είναι κλασσικό κ ξέρω ήδη τη λύση.

 

Ωχ, ναι, φυσικά. Πάλι 3 ζυγίσεις. Παράλειψή μου. Θα το συμπληρώσω αμέσως.

[edit] Δεν μπορώ να τροποποιήσω το προηγούμενο post![/edit]

 

Για το ΠΡΟΠΟ, μια διευκρίνιση για τους άσχετους, επιτυχία είναι να πετύχω 5 σωστά αποτελέσματα σε μια στήλη ή 5 συνολικά σε όσες στήλες παίξω;

5 σωστά στην ίδια στήλη. :)

 

 

Επισυνάπτω και τις λύσεις για τους γρίφους στο τέλος του post.

 

edit2: Παρόλο που έσωσα το κείμενο σε unicode για να εμφανίζονται σωστά τα ελληνικά, αυτό έβγαζε ότι να'ναι. Το έβαλα σε zip, ελπίζω να δουλεύει τώρα.

grifoi.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω δει ακόμα τις απαντήσεις αλλά ως γνωστός τεμπελχανάς, ασχολήθηκα μόνο με το γρίφο των ζυγίσεων (κι αυτό γιατί μου πήρε 3 λεπτά όλο κι όλο να το λύσω).

 

Μ' αρέσει πολύ το θέμα των γρίφων όμως, keep them coming! :)

 

EDIT: Μόλις είδα τις λύσεις, έξυπνες οι παραλλαγές για τον πρώτο γρίφο αλλά η λύση για το Προπό ήταν κανόνι! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός με το ΠΡΟΠΟ είναι απ'τους αγαπημένους μου "γρίφους"... Υπάρχουν πολλοί γρίφοι που η δυσκολία τους είναι απλά στο να εξαντλήσεις όλες τις πιθανές περιπτώσεις για να μείνεις μόνο με τη σωστή. Δεν έχουν κάτι το "πολύ ψαγμένο" να σκεφτείς κατά τ'άλλα. Αντίθετα και αυτός με τις λίρες (παρ'όλο που έχει αρκετές περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις), και αυτός με το ΠΡΟΠΟ, θέλουν μια δυο έξυπνες παρατηρήσεις... δεν λύνονται έτσι απλά.

 

Όποιος ξέρει κανέναν άλλο καλό γρίφο, step up, don't be shy...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας σχετικά εύκολος:

 

Συναντιούνται δύο βοσκοί και λέει ο ένας στον άλλον:

 

- Δεν μου δίνεις τα μισά πρόβατά σου, να έχουμε από ίσα;

 

Και ο άλλος απαντάει:

 

- Δεν μου δίνεις εσύ τα μισά σου, να έχω τα διπλά από σένα;

 

Από πόσα έχει ο καθένας;

 

Edit: όχι μισά, αλλά 1.  :-X :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα ourDarkness, για μια στιγμη με εκανες να πιστεψω στα θαυματα! Πες οτι εχω ενα προβατο και ο αλλος ενα εκατομμυριο. E, αν μου δωσει τα μισα τοτε δεν θα εχει αυτος μισο εκατομμυριο και εγω ενα εκατομμυριο συν 1?  :P

 

Δες pm.  8)

 

EDIT: μισο  :P

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος που με φτιαχνει δε με θελει, αυτος που με αγοραζει δεν με χρησιμοποιει, και αυτος που με χρησιμοποιει δε με βλεπει. Τι ειμαι?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος που με φτιαχνει δε με θελει, αυτος που με αγοραζει δεν με χρησιμοποιει, και αυτος που με χρησιμοποιει δε με βλεπει. Τι ειμαι?

 

κουρδισμένο ξύλο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος που με φτιαχνει δε με θελει, αυτος που με αγοραζει δεν με χρησιμοποιει, και αυτος που με χρησιμοποιει δε με βλεπει. Τι ειμαι?

xaxax.. μην μου πεις ότι είναι το φέρετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxax.. μην μου πεις ότι είναι το φέρετρο?

 

Αυτο ηταν πολυ γρηγορο.  :(

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου