Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο PC - θα ήθελα τη γνώμη σας plz


DJ VIP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή;;; Πού υστερεί;

 

Έχεις στο καλάθι σου ένα σύστημα αερόψυξης πανάκριβο, ενώ το τροφοδοτικό σου είναι αμφιλεγόμενης ποιότητας.

 

Δίνεις extra cash για ανεμιστήρες, ενώ θα μπορούσες να επιλέξεις ένα case που να είναι κομπλέ από την μαμά.

 

Χρειάζεσαι 3 ή 6 RAM modules για να εκμεταλλευθείς την triple channel αρχιτεκτονική.

 

Είναι δύσκολο να πάρεις όλα τα εξαρτήματα που θές και να μείνεις κάτω από τα 600,00 ευρώ.

 

Αν ήταν εγώ να πάρω i7 σήμερα για audio, δεν θα έπαιρνα κάτι λιγότερο από άποψη MB/CPU/RAM/Cooler από αυτά:

 

i7-cellexta.jpg

 

Σκοπεύεις να κλοcκάρεις καλοκαιριάτικα μηχάνημα για ήχο στην Ελλαδα ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στο καλάθι σου ένα σύστημα αερόψυξης πανάκριβο, ενώ το τροφοδοτικό σου είναι αμφιλεγόμενης ποιότητας.

 

Δίνεις extra cash για ανεμιστήρες, ενώ θα μπορούσες να επιλέξεις ένα case που να είναι κομπλέ από την μαμά.

 

Χρειάζεσαι 3 ή 6 RAM modules για να εκμεταλλευθείς την triple channel αρχιτεκτονική.

 

Είναι δύσκολο να πάρεις όλα τα εξαρτήματα που θές και να μείνεις κάτω από τα 600,00 ευρώ.

 

Αν ήταν εγώ να πάρω i7 σήμερα για audio, δεν θα έπαιρνα κάτι λιγότερο από άποψη MB/CPU/RAM/Cooler από αυτά:

 

Σκοπεύεις να κλοcκάρεις καλοκαιριάτικα μηχάνημα για ήχο στην Ελλαδα ?

 

Με 680€ είναι κάπως συζητήσιμο, thanks για την πρόταση.

 

Σκέφτηκα για ακριβή ψύξη επειδή την έπαθα ήδη μια φορά, όταν κάηκε η motherboard μου από υπερβολική χρήση.  :'( Οπότε έχω μια ανησυχία για τον αερισμό εκεί μέσα, δεδομένου ότι το pc θα λειτουργεί συνεχώς...

 

Την triple channel αρχιτεκτονική που λες δεν την έχω ακουστά και δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει. Το μόνο που γνωρίζω [κι αυτό από σπόντα] για τις RAM είναι ότι όσο μικρότερους αριθμούς χρονισμού έχουν, τόσο το καλύτερο... [ή μήπως όχι;  ???]

 

Και όσον αφορά τη M/B, έχω ακούσει ότι μόνο οι asus είναι οι καλύτερες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Sorry για την ασχετοσύνη μου, απλώς θεωρώ τον υπολογιστή μια επένδυση και χρειάζομαι να μάθω το τι θα αγοράσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε DJ VIP, για να μην αγχώνεσαι άδικα, ορίστε κάποιες γενικές κατευθυντήριες που μπορεί να σε γλυτώσουν από περιττές ανησυχίες και έξοδα:

 

1) Οι μοντέρνες μητρικές της κατηγορίας που συζητάμε (περί τα 200 ευρώ) δεν έχουν σχέση με τις μητρικές που έπαιρνες πριν 2-3 χρόνια. Έχουν τόσα "κόλπα" πάνω τους που απαιτείται πολύ ζόρισμα προκειμένου να παραδώσουν το πνεύμα. Πίστεψέ με, πολύ δύσκολα θα ζοριστούν τόσο λόγω χρήσης και μόνο, ακόμη κι αν το PC είναι ανοιχτό 24/7.

 

2) Η ψύκτρα που σκέφτεσαι είναι για περιπτώσεις που θέλει κανείς να κάνει overclocking του επεξεργαστή. Αν και δεν την έχω δουλέψει, μοιάζει να είναι τεράστια, θεόβαρια και φυσικά είναι πανάκριβη. Ένα ποιοτικό cooler των 40-50 ευρώ θα είναι πολύ πιο ταιριαστό IMHO.

Βασικά, θα είσαι ΟΚ ακόμα και με φτηνότερες ψύκτρες αλλά αν μπορείς να δώσεις τα 40-50, ακόμα καλύτερα.

 

3) Οι Core i7 είναι μονόδρομος για κάποιον που μπορεί να δώσει 600-700 ευρώ. Είναι πολύ πιο γρήγοροι και με μπόλικες καινοτομίες σε σχέση με τους Core 2 Quad και είναι σίγουρο ότι θα έχουν και μεγαλύτερο μέλλον (όσο μέλλον μπορεί να έχει κάτι στον χώρο του hardware).

 

4) Το triple channel είναι ένα mode όπου οι μνήμες RAM χρησιμοποιούνται σε 3 κανάλια αντί για 2. Φαντάσου ότι αντί να έχεις ζεύγη μνημών όπως γινόταν μέχρι τώρα, πλέον υπάρχουν τριπλέτες. Προσφέρει αυξημένη ταχύτητα βεβαίως και προς το παρόν το σύστημα αυτό χρησιμοποιείται μόνο με DDR3 μνήμες και μόνο από τους Core i7.

 

5) Για μένα, μια ακριβή μητρική, με αξιόπιστο chipset, από κάποια γνωστή εταιρία του χώρου (Gigabyte, Asus, DFI κλπ) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα εξαιρετική. Γι' αυτό θα ήταν προτιμότερο να μην κολλάμε σε μία εταιρία. Προσωπική μου προτίμηση είναι οι Gigabyte αλλά όπως είπα, αν τηρηθούν κάποια πράγματα, δύσκολα θα πάρεις πατάτα.

 

Hope it helps... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου