Προς το περιεχόμενο

Σχόλια για την επικείμενη κυκλοφορία των Windows 7


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τρεις υπολογιστές, ένα desktop που είναι στο πατρικό μου και δεν χρησιμοποιείται πια, ένα αρχαίο λαπτοπάκι 6 ετών και ένα πιο νέο που μου έχει δώσει το εργαστήριο του πανεπιστημίου που δουλεύω. Εγκατάσταση XP έχουν να δουν τουλάχιστον 2 χρόνια το καθένα (εκτός από αυτό του εργαστηρίου που είναι πιο καινούργιο). Απλά δεν τους αλλάζω τα φώτα στις εγκαταστάσεις, τους βάζω ορισμένα συγκεκριμένα προγράμματα που χρησιμοποιώ, τα κρατάω πολύ ελαφρά χωρίς να τα σκαλίζω συνεχώς, με λίγα λόγια τα φροντίζω κι έτσι με φροντίζουν κι αυτά. Όμως πιστεύω ότι θέλει πείρα κι έλλειψη διάθεσης μαστροχαλαστή για να τα έχεις έτσι.

 

Edit: Έγινε έκκληση προηγουμένως να μην μετατραπεί το θρεντ στον υπ'αριθμόν 34.852 ανεγκέφαλο καφενέ του στυλ Mac εναντίον PC. Αν έχετε πράγματι τη διάθεση και το χρόνο για κάτι τέτοιο, θα το κάνετε σε άλλο θρεντ που θα μεταφερθούν τα ποστ σας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν μπορούμε να επωμιζόμαστε εμείς την ευθύνη επειδή εγκαθιστούμε πολλές εφαρμογές... η MS φταίει που οπως έγραψε ένας φίλος παραπάνω επιμένει να διαιωνίζει  καταδικασμένες πρακτικές αλλάζοντας κυρίως το GUI  και φυσικά την ταμπέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο ο gdevelek. Bloody κι εγω το ίδιο προσπαθουσα να κανω, αλλά όταν για λόγους σπουδών χρειαζεται να εγκαθιστας πραγματα όπως το OrCAD (νομίζω ότι είναι ό,τι πιο απαραδεκτο έχω δει ως τωρα), SQL Server, Visual Studio και τέτοια, καταλαβαίνεις ότι ξεφευγει το πραγμα... Και εννοειτα ότι είχα 2 registry cleaners που βγαζανε δουλεια μεν, αλλά και πάλι αργουσε (WinASO & Ashampoo WinOptimizer για την ιστορία...).

 

Το θέμα είναι ότι η MS πλεον δε νομίζω ότι μπορει να αλλαξει πρακτικη, κι αυτό λόγω της εμπορικότητας που έχει. Καλώς ή κακώς προσφέρει ένα ΑΡΙ και ένα τρόπο που λειτουργεί το σύστημα (registry). Για να τα αλλάξει τελείως αυτά τι επιλογές έχει; Αν καταργήσει τη registry θα αλλάξει όλη η δομή και ο τρόπος λειτουργίας των προγραμματων και θα στραφεί σε κάποια παραλλαγη της ιδεας του Filesystem Hierarchy Standard (δε βλεπω τι αλλη επιλογη υπαρχει) και ότι υπαρχει μεχρι τωρα γραμμενο για Win (όχι μόνο από τη Μ$, αλλά από όλους τους developers παγκοσμιως) πρεπει να γινει απο την αρχη... Καταλαβαίνετε ότι αυτό δε γίνεται  :) Επομένως λογικό είναι να προσπαθει να βελτιωσει την υπαρχουσα δομή και όχι να την εγκαταλείψει... Μένει να δούμε στο τέλος της testing περιόδου πως θα είμαστε από slow down στα win7.

 

Και για να ρίξω κι εγώ το flame μου  ;D ;D θανοκαστερ κι εγω ανηκω σε αυτή την κατηγορία (και όποιος άλλος έχει Unix-based) γιατί έχω Debian και παρα τα ήδη 2000 εγκατεστημενα πακέτα (που κάποια είναι και broken  ;D ;D) το boot και η απόκριση δε μεταβάλλονται ούτε με τις εγκαταστασεις ούτε με το χρόνο  ;D ;D ;D  :P :P :P :P :P

 

(με ύφος 6χρονου που κομπαζει τα παραπάνω  ;D ;D :P :P :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου