Προς το περιεχόμενο

Τιμές Latency


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kako skyli δεν νομιζω οτι ειναι βλακεια της steinberg. Ετσι πάει, σε ψηλότερη ανάλυση έχεις καλύτερο latency. Θέλω να το ψάξω αναλυτικά να δω για ποιο λόγο γίνεται αυτό αλλά στο μανουαλ που εχω της focusrite liquid mix στο λέει ότι αν ανεβάσεις την αναλυση θα μειωθεί αντίστοιχα το latency.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολυ ωραια απαντηση και παραστατικοτατη...

απλα απο περιεργεια, πως εξηγειται σε πολλες καρτες να συνανταμε σχεδον ιδιο χρονο input με output??

πχ στο λαπτοπ μου η ονμπορντ με asio4all  ιδιο χρονο input με output

υπαρχει καποιο ανεξαρτητο προγραμμα μετρησης latency?

 

Λοιπον, για αυτο δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω με το χερι στην καρδια διοτι πλεον παμε στα βαθεια νερα των προγραμματιστων και των digital ηλεκτρονικων κλπ...

 

1) πιθανος λογος ειναι αυτος που προανεφερα... ρυθμιζεις ενα buffer το οποιο ειναι και για εισοδο και για εξοδο (κοινη η ρυθμιση απο το interface οχι ομως κοινο buffer) και το συστημα της steinberg απορριπτει τον παραγοντα της υπολογιστικης ισχυς.. ε και για αυτο δειχνει ιδιες τιμες... και οντως ειναι ιδιες οι τιμες απο την στιγμη που θα ξεκινισει να γεμιζει το buffer μεχρι την στιγμη που θα αδειασει... στο ενδιαμεσο ομως τι γινεται?

 

2) Εαν μια καρτα εχει μεσα της μια μοναδα dsp τοτε αυτη η μοναδα δεινει το latency απο μονη της δειχνοντας κατι περιεργες τιμες για το buffer εξοδου.. και για αυτο βγαζει διαφορετικες τιμες... στην προκειμενη περιπτωση ομως το output latency θα ειναι και το συνολικο latency...

 

αυτα ειναι συμπερασματα βασισμενα στην εμπειρια μου και μετα απο παρομοιες συζητησεις.. δε μπορω ομως να σε διαβεβαιωσω οτι ειναι και απολυτα σωστα...

 

kako skyli δεν νομιζω οτι ειναι βλακεια της steinberg. Ετσι πάει, σε ψηλότερη ανάλυση έχεις καλύτερο latency. Θέλω να το ψάξω αναλυτικά να δω για ποιο λόγο γίνεται αυτό αλλά στο μανουαλ που εχω της focusrite liquid mix στο λέει ότι αν ανεβάσεις την αναλυση θα μειωθεί αντίστοιχα το latency.

 

 

Tugito αυτα ειναι κολπα των βιομηχανιων... ενα απο τα παλαιωτερα κολπα ειναι αυτο:

 

καποτε πχ ενα ηχειο οσα περισοτερα watt ηταν τοσο μεγαλυτερη ενταση ειχε...

 

τωρα ολοι νομιζουν οτι ισχυει το ιδιο... Οι εταιριες χρησημοποιουν τεχνικες λεπτομεριες για να σου ριξουν σταχτη στα ματια και να μπερδεψουν ακομα και τους πιο εμπειρους... Σου πετανε πχ για το ηχειο τα watt και εσυ (οχι εσυ δλδ.. γενικα.) πας και αγοραζεις με βαση αυτο.. χωρις να δεις την ευαισθησια ας πουμε... να δεις βρε αδερφε.. ποσα spl βγαζει το ενα στο 1 watt και ποσα το αλλο? και τελικα καταληγεις τα 80-90watt τα alesis (δε θυμαμαι μοντελο) τα studio monitor να βγαζουν 90dBspl ενω ο Fender BXR60 ο μπασσοενισχυτης στα 60Watt να βγαζει 124dBspl...

 

αν θες να παρεις μια ιδεα για το πως λειτουργουν τα latency buffer κλπ (αλλα οχι σε hardware μορφη) κατεβασε το SDK της πλατφορμας της VST. Δωρεαν ειναι... εγω ετυχε και διαβασα καποια πραγματα οταν βγηκε το VST v.2 και πηρα μια ιδεα...

 

παρολα αυτα δεν θα βγαλεις ακρη με manual... τουλαχιστον δεν νομιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι σαν άσχετος που είμαι  :P Στον driver της κάρτας ήχου μου έχει μια επιλογή "buffer size" όπου αυτή κυμένεται απο κάποιες τιμές min μέχρι max. Όταν εγώ λοιπον το βάζω τέρμα στο min στο sonar μου δείχνει ότι έχω latency 3,3msec (λογικά θα είναι και το μικρότερο που μπορω να πιάσω).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει κάποιο αντίκτυπο στον ήχο η στην ποιότητα το να ηχογραφώ με το buffer στο μικρότερο δυνατό?

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό σκυλί, αυτά που σου λέω τα έχω δει και στο sonar που πλέον δουλεύω στo pc, και στο vst host αλλά και στο logic pου δουλεύει κολλητός. Όσο αυξάνεις τα khz μειώνεται και το latency. Κάπου έχω τον λόγο, αλλά πρέπει να το ψάξω λίγο, οπότε τον βρίσκω κι επανέρχομαι.

Ένα πρώτο link με κάποια αποτελέσματα είναι αυτό: http://www.auditory.org/mhonarc/2007/msg01013.html

αλλά θα επανέλθω με κάποιο καλύτερο, που να το εξηγεί κιόλας.  ;D

 

***Και βρήκα κάτι:

) How can I tell what my latency is?

 

Tweak:  Find out the size of your audio buffer in samples.  It should be listed in your soundcard's control panel. (Consumer cards may not do this) You can usually select among buffer sizes of 512, 384, 256, 128 and even 64.  This number of samples divided by the sample rate (i.e., 44,100, 96,000, etc) is the latency in milliseconds (ms) or thousandths of a second.  For example, my delta 1010 uses a 256 sample buffer and i record at 44.1.  256/44.1=5.84 ms of latency.  Note that if you use a 96k rate, your latency is halved.  Hmm, that might be a test question later on.  :)

http://www.tweakheadz.com/soundcards_FAQ.htm Λέει ότι το νούμερα δει είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά το Latency μειώνεται

 

 

Βέβαια εδώ να μην μπερδεύουμε το αν αξίζει να πας σε τόσα khz για την μετατροπή του σήματος (συζήτηση λιωμένη σε πολυυυυ πρόσφατο θέμα)

 

 

εχω το πιο προσφατο firmware και drivers..

παντως να καταλαβω οτι οι pci υπερτερουν των usb,αλλα γιατι kai οι firewire?

δεν ισχυει οτι το πρωτοκολλο usb 2.0 ειναι γρηγοροτερο?480 mb/s

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό, καθώς είναι αρκετά διαφορετικός ο τρόπος μεταβίβασης των δεδομένων. Έχει αναλυθεί στο παρελθόν, θα ψάξω να βρω το θέμα και θα επανέλθω

*** Πρέπει να βρήκα ένα, αυτό εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=6457.20 υπάρχει και άλλο,

αυτό, αλλά κυρίως από τα μισά της 3ης σελίδας και μετά που λύνεται μια "παρεξήγηση" http://www.noiz.gr/index.php?topic=9365.0

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα ολα οσα μου εστειλες, και ειναι πολυ διαφωτιστικα.

Το θεμα ειναι οτι το usb 2.0 φαινεται να ειναι μονο στα χαρτια πιο γρηγορο.Σιγουρα πιο προβληματικο ειναι στην δικη μου περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα ολα οσα μου εστειλες, και ειναι πολυ διαφωτιστικα.

Το θεμα ειναι οτι το usb 2.0 φαινεται να ειναι μονο στα χαρτια πιο γρηγορο.Σιγουρα πιο προβληματικο ειναι στην δικη μου περιπτωση...

 

Και μόνο να λάβεις υπόψη το πόσο φορτωμένος είναι συνήθως ο δίαυλος USB σε σχέση με τον Firewire controller, που σε ένα μουσικό PC/Mac τρέχει σχεδόν αποκλειστικά την κάρτα ήχου (και ίσως κάποιον εξωτερικό δίσκο, αν και αυτό τίθεται υπό αμφισβήτηση), έχει πλέον νόημα να μιλάμε για καλύτερη απόδοση της σύνδεσης Firewire, αν και όντως στα χαρτιά η σύνδεση USB δείχνει ταχύτερη (480MBit/s έναντι 400MBit/s του Firewire400).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boukas, οπως ανεφερα και πιο πριν αυτο ειναι αληθεια.. οσο ανεβαζεις το sampling rate τοσο μειωνεται το latency... με την μονη διαφορα οτι αυξανεται ο αριθμος των κυκλων (γεμισμα αδειασμα του buffer).

 

Θεωρητικα αυτος ο "κυκλος" διαρκει ενα διαστημα χρονου... αρα οπως καταλαβαινεις, ακομα και να τεινει στο 0 ο χρονος αυτου του "κυκλου" το latency θα αυξανει αναλογα με το sr.

 

Εκει που μπερδευεται πολυς κοσμος ειναι οτι νομιζει οτι το latency προκειπτει μονο απο το buffer και την sr... (οπως εδειχνε και το λινκ σου)

 

Aυτο χρησημοποιουν και οι εταιριες για να σου ριξουν σταχτη στα ματια...

 

το πραγματικο latency προκειπτει απο τον παρακατω τυπο

 

latency=(buffersize/sampling_rate)*(συντελεστης_μαυρο_κουτι)

 

το πραγματικο latency οριζεται κατα βαση απο αυτον τον συντελεστη του μαυρου κουτιου. Ειναι ενας συντελεστης ο οποιος δεν μπορει σχεδον κανενας να εξηγησει πως προκειπτει διοτι μεσα του υπαρχουν παραγοντες τους οποιους τους γνωριζουν μονο οι κατασκευαστες καρτων ηχου... ειναι τεσπα ενας συντελεστης ο οποιος εχει να κανει με 2 βασικα κομματια..

 

1) Αρχιτεκτονικη Hardware (καρτα ηχου δλδ)

2) Υπολογιστικη ισχυ συστηματος (processor pc κλπ)

 

Οπως εχω αναφερει και σε παραδειγμα πιο πανω, προσπαθησε να καταλαβεις ποσους κυκλους θα αδειασει και θα γεμισει το buffer για 1 δευτερολεπτο ηχου στα 44.1 και στα 88.2kHz για σταθερο buffer size...

 

το συμπερασμα ειναι το μισο latency (χωρις τον παραγοντα του μαυρου κουτιου) αλλα οι διπλασιοι κυκλοι... ιδανικα θα επρεπε να εχεις τον ιδιο χρονο latency (με τον παραγοντα του μαυρου κουτιου), δυστυχως ομως δεν συμβαινει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι μαύρα κουτιά και ιστορίες. Τα πράγματα είναι απλά: Εκτός του κλασσικού buffer που ορίζει εν πολλοίς το latency, οι εξωτερικές κάρτες ήχου διαθέτουν και επιπλέον buffer για την απρόσκοπτη λειτουργία τους.

 

Η ισχύς του υπολογιστή παίζει έμμεσο ρόλο: Μικραίνοντας το buffer απαιτούμε περισσότερους πόρους από το σύστημα. Συνεπώς για να πιάσουμε το χαμηλότερο latency χρειαζόμαστε βαρβάτο σύστημα. Εκτός αυτού ρόλο παίζουν και οι driver και γενικά η σταθερότητα του συστήματος. Δεν είναι τυχαίο ότι τα προβλήματα των λειτουργικών και των διάφορων αναβαθμήσεων συνήθως έχουν επίπτωση στα χαμηλά latencies.

 

Γενικά τα PC είναι φτιαγμένα με τη λογική ότι οι καθυστερίσεις τύπου 20ms είναι ανεκτές.  :( Γιαυτό εταιρίες σαν την RME έχουν τόσο respect: Καταφέρνουν σε εχθρικό περιβάλλον να διαπρέπουν.

 

Όσο για το USB vs Firewire όποιος έχει μια σαφή εικόνα της κατάστασης επιλέγει Firewire. Είναι απλό: Το USB είναι πρωτόκολλο που στέλνει πακέτα ενώ το Firewire streams δεδομένων. Φυσικά για audio προτιμάμε τα streams. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι σε μη-απαιτητικές εφαρμογές δεν αρκεί το USB  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου