Προς το περιεχόμενο

K.O.K.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελλάδα μας είναι η χώρα της Υπαρκτής Αναρχίας

 

φυσικα και ειναι,απο ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ Ελληνικου κρατους (το λεω στους φιλους μου τους ..Καταλανους που μου...κουνιουνται οτι για 2 μηνες η Βαρκελωνη ειχε επισημη..αναρχικη διακυβερνηση & δε με πιστευουν...μεχρι βεβαια να επισκεφτουν τη χωρα μας...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yameth, άπειρος οδηγός δεν είμαι κατά καμία περίπτωση..από τα 10 μου χρόνια τρέχω σε αγώνες καρτ και μόνο τα τελευταία 2 χρόνια έχω διανύσει, λόγω δουλειάς, 150000 χλμ σε μεγάλο μέρος του οδικού δικτύου της χώρας..  για αυτό το λόγο έχω δει πολλά και αν μη τι άλλο, κατάλαβα τί σημαίνει να οδηγείς αμυντικά γιατί πρέπει να γυρίσεις σπίτι σου στο τέλος..σε διαβεβαιώνω λοιπόν ότι οι δρόμοι μας είναι επιεικώς απαράδεκτοι πρώτα απ'όλα..σαν οδηγοί είμαστε ευμετάβλητοι.. τα λάθη δεν συμβαίνουν υπό κανονικές συνθήκες συνήθως..συμβαίνουν σε περιπτώσεις νεύρων, κούρασης, κίνησης.. όλοι έχουμε ξεσπάσει στο αυτοκίνητό μας καποια στιγμή και αυτή είναι η στιγμή που είαστε επιρρεπείς να προκαλέσουμε ατύχημα..επίσης να τονίσω ότι το ποσοστό άσχετων οδηγών έχει ανέβει..

όσο για την ζώνη, εγώ το βρίσκω προσβολή να μου επιβάλλουν να την φοράω, άσχετα αν την φοράω..λέω ότι το συγκεκριμένο μέτρο είναι , κατά την άποψή μου, εισπρακτική πολιτική και μια επίδειξη για το ποιός κάνει κουμάντο εδώ πέρα..άποψή μου και νομίζω πρέπει να είναι σεβαστή όπως η άποψη όλων εδώ μέσα..

και να μην ξεχνάμε, αν θέλουμε να πάρουμε το νόμο κατά γράμμα, ότι καθημερινά παρανομούμε μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σου απάντησα ήδη:

Ναι φίλε μου allobarr, η πολιτεία φταίει για πολλά κακως κείμενα. Πολύ Σωστά!

Αλλά ξεχνάς ότι ΕΣΥ είσαι μέλος της και αθετείς τους απλούς κανόνες που συμφωνήσαμε μεταξύ μας σαν κοινωνία για να μη δίνει ο καθένας προσωπικές λύσεις στα αδιέξοδα που μας δημιουργεί το καθεστώς, είς βάρος των συμπολιτών μας. Σκέψου το λίγο.

Οι νόμοι υπάρχουν και είναι σωστοί.

Επειδή όμως δεν τηρούνται ή υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις και παραθυράκια πέρνουμε την δικαιοσύνη στα χέρια μας;

 

Στην ενστικτώδη προσπάθεια σου να αντιδράσεις στην ηλίθια εισπρακτική πολιτική της τροχαίας, ακυρώνεις κάθε λογικό και εμπειρικό συμπέρασμα σχετικά με την ασφάλεια που σου προσφέρει η ζώνη. Pavlov's dog.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα ήδη:

Στην ενστικτώδη προσπάθεια σου να αντιδράσεις στην ηλίθια εισπρακτική πολιτική της τροχαίας, ακυρώνεις κάθε λογικό και εμπειρικό συμπέρασμα σχετικά με την ασφάλεια που σου προσφέρει η ζώνη. Pavlov's dog.

επέτρεψέ μου να διαφωνήσω..

1) δεν προσπαθώ να αντιδράσω (έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης), απλά προσπαθώ να οριοθετήσω την οπτική μου για το θέμα μας..

2) η οριοθέτηση αυτή δεν είναι ενστικτώδης αλλά πλήρως συνειδητή..

3) δεν ακυρώνω κανένα συμπέρασμα σχετικά με την χρησιμότητα που προσφέρει η ζώνη..αυτό που λέω (..και το λέω για τρίτη φορά..) είναι ότι όσο χρήσιμη είναι η ζώνη άλλο τόσο χρήσιμη είναι η προσωπική ελευθερία επιλογής..η ζώνη είναι ένα μέτρο "προσωπικής ασφάλειας" και όχι ένα μέτρο προστασίας των άλλων οδηγών..όπως κανένας δεν μου βάζει πρόστιμο γιατί τρώω junk food που φράζει τις αρτηρίες, όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να καπνίζω (στους επιτρεπόμενους χώρους έστω..), όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να πίνω με κίνδυνο να πάθω κήρρωση του ήπατος, έτσι δεν θέλω να μου βάζει κάποιος πρόστιμο γιατί δεν φορώ ζώνη με κίνδυνο να τραυματιστώ ή να σκοτωθώ σε ενδεχόμενο ατύχημα..

κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε ή δεν πρέπει να είμαστε μωρά παιδιά που τους τιμωρεί ο αυστηρός αλλά σοφός πατέρας γιατί δεν μάθαμε το μάθημά μας ή δεν φάγαμε όλο το φαγητό..

 

4) pavlov's  dog..δεν το εκλαμβάνω ως ειρωνία, αλλά η αναφορά ταιριάζει σε όλους εμάς που μας περιμένουν να έχουμε την ίδια συμπεριφορά με τον σκύλο του Παβλοφ..με αναγωγή λοιπόν, εμείς είμαστε ο σκύλος, το κουδουνάκι είναι το πρόστιμο και το κράτος είναι ο Παβλόφ..τα συμπεράσματα δικά σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

αυτό που λέω (..και το λέω για τρίτη φορά..) είναι ότι όσο χρήσιμη είναι η ζώνη άλλο τόσο χρήσιμη είναι η προσωπική ελευθερία επιλογής..η ζώνη είναι ένα μέτρο "προσωπικής ασφάλειας" και όχι ένα μέτρο προστασίας των άλλων οδηγών..όπως κανένας δεν μου βάζει πρόστιμο γιατί τρώω junk food που φράζει τις αρτηρίες, όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να καπνίζω (στους επιτρεπόμενους χώρους έστω..), όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να πίνω με κίνδυνο να πάθω κήρρωση του ήπατος, έτσι δεν θέλω να μου βάζει κάποιος πρόστιμο γιατί δεν φορώ ζώνη με κίνδυνο να τραυματιστώ ή να σκοτωθώ σε ενδεχόμενο ατύχημα..

κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε ή δεν πρέπει να είμαστε μωρά παιδιά που τους τιμωρεί ο αυστηρός αλλά σοφός πατέρας γιατί δεν μάθαμε το μάθημά μας ή δεν φάγαμε όλο το φαγητό..

Σωστά.

Ομως αυριο που θα έχεις και άλλους στο αυτοκίνητο σου και ίσως και τα παιδάκια σου, αυτή η επιλογή δεν θα επιρρεάσει μόνο εσένα. Μήπως αναρωτήθηκες ποτέ πόσα παιδάκια βγαίνουν από το παρμπριζ του σίγουρου πατέρα τους; Η μήπως εσύ θα επιμένεις να φορούν τις ζώνες τους οι υπόλοιποι στο αυτοκίνητο σου;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allobarr νομίζω ότι το θέμα είναι σχετικά απλό. Το παράλογο του να σε αναγκάζουν να "προστατευτείς" συμβαδίζει πλήρως με το παράλογο του να ΜΗΝ θέλει ο Έλληνας να προστατευθεί και να κάνει τα αυτονόητα θέτοντας σε κίνδυνο όχι μόνο την δική του ακεραιότητα αλλά και άλλων.

Λόγο λοιπόν παιδείας μας η οποία γενικώς σε κάποια θέματα είναι ελλιπέστατη και μοιάζουμε πολλάαααα χρόνια πίσω την έχουμε δει ότι "έλα μωρέ, και τί εγινε, εγώ ξέρω πως οδηγώ, εγώ ξέρω το καλό μου, περνάω με κόκκινο αφου δεν περνάει κανείς απο την άλλη, κάνω πράγματα επειδή ΜΠΟΡΩ γενικώς..." ,δυστυχώς λοιπόν λόγο όλης αυτής την νοητικής κατεύθυνσης που ακολουθούμε ο μόνος νόμος που θα μπορούσε να μας προστατεύσει είναι κάποιος που να μιλάει την μοναδική γλώσσα που μιλάει ο έλληνας. Την γλώσσα της τσέπης δηλαδή και του χρήματος. Ετσι με έναν σμπάρο δύο τριγώνια και τρία τετραγώνια. ΚΑΙ δείχνουν ότι ενδιαφέρονται για το καλό σου, ΚΑΙ συμπληρώνουν τα λεφτά που τους λείπουν γιατί πλέον δεν θυμούνται καν που τα φάγανε.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου ρε tugito..σε διάβαζα σε ένα άλλο ποστ και σχημάτισα την εντύπωση ότι είσαι κοινωνιολόγος ή κάτι παρεμφερές..έπεσα μέσα? :)

συμφωνώ 99% μαζί σου και αντιδρώ στο ότι αυτή είναι η μόνη γλώσσα που ξέρουμε..είναι η μόνη γλώσσα που θέλουν να ξέρουμε και το έχουν πετύχει πιστεύω..

 

yameth..εγώ φοράω ζώνη όπως και οι επιβάτες μου..στην πόλη είπα πως δεν φοράω μετά το σοκ που έπαθα με την πλαγιομετωπική του φίλου μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου ρε tugito..σε διάβαζα σε ένα άλλο ποστ και σχημάτισα την εντύπωση ότι είσαι κοινωνιολόγος ή κάτι παρεμφερές..έπεσα μέσα? :)

συμφωνώ 99% μαζί σου και αντιδρώ στο ότι αυτή είναι η μόνη γλώσσα που ξέρουμε..είναι η μόνη γλώσσα που θέλουν να ξέρουμε και το έχουν πετύχει πιστεύω..

 

yameth..εγώ φοράω ζώνη όπως και οι επιβάτες μου..στην πόλη είπα πως δεν φοράω μετά το σοκ που έπαθα με την πλαγιομετωπική του φίλου μου

 

Εμενα μου θυμιζεις αυτο το ανεκδοτο με τον τυπο που περναει ολα τα φαναρια με κοκκινο γιατι και καλα δεν μασαει σε τιποτα. Μια φορα που του πετυχαινει πρασινο το κοκαλωνει (απο φοβο μπας και περναει απο τη διασταυρωση την ιδια στιγμη ο αδερφος του με κοκκινο και τρακαρουν).

 

Ε και εν τελει, καποιος πρεπει να πληρωνει και κανα προστιμο, αλλιως θα αυξηθει ακομα πιο πολυ η φορολογια ολων μας.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου θυμιζεις αυτο το ανεκδοτο με τον τυπο που περναει ολα τα φαναρια με κοκκινο γιατι και καλα δεν μασαει σε τιποτα. Μια φορα που του πετυχαινει πρασινο το κοκαλωνει (απο φοβο μπας και περναει απο τη διασταυρωση την ιδια στιγμη ο αδερφος του με κοκκινο και τρακαρουν).

εμένα εννοείς ή τον tugito?

δεν το κατάλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allobar δεν ειμαι κοινωνιολόγος  ;D, είμαι τεχνικός ίντερνετ σε μια εταιρεία από τις forthnet, hol, netone, connx, δεν λεω ποια..  :o και ειμαι wannabe ηχολήπτης (SAE).

Αυτα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου