Προς το περιεχόμενο

Η κοστολόγηση μιας custom-ιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά καιρούς έχω "πειράξει" ή φτιάξει κάποια οργανάκια. Περισσότερο μάλλον από εικαστικής πλευράς (εξ  επαγγέλματος) και λιγότερο ως αναφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.(εκτώς από την tele που έβαλα χέρι μόνο στο σχέδιο)

ερωτηση- αν θες να δώσεις κάτι τέτοιο πώς το κοστολογείς?

*να κάνουμε gallery με customies να παίρνουμε ιδέες ;)

 

και λίγο promotionhttp://mario-art.blogspot.com/http://mario-art2.blogspot.com/

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο οτι βλεπω μιλας ουσιαστικα για "καλλιτεχνικες" παρεμβασεις (βαψιματα,pinstriping,αερογραφους κτλ.)  οποτε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο ειναι ΠΟΙΟΣ εισαι και ΤΙ credentials εχεις..

 

π.χ μια Fender Custom Shop με αυθεντικο artwork του Shepard Fairey κοστιζει φυσικα μια περιουσια ενω μια run of the mill κιθαρα απο parts με σχεδια του...Μπαμπη του Σουγια (οσο καλος και να ειναι) κοστιζει σαφως λιγοτερα......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση- αν θες να δώσεις κάτι τέτοιο πώς το κοστολογείς?]

Το κοστολογείς ανάλογα τη δυσκολία του, την ώρα που έκανες (ή θέλεις για να το κάνεις), ανάλογα το μπάτζετ του πελάτη. Και φυσικά το συμφωνείς από πρίν για να αποφύγεις τις κακοτοπιές.

 

Ένα παράδειγμα από το δικό μου site

http://www.customshop.gr/giger.html

Προεργασία σώματος, σχέδιο και στις 2 όψεις, λουστράρισμα πολυουρεθάνης διπλής, γυάλισμα

550-600 ευρώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Ακριβώς όπως τα έχω σκεφτεί και εγώ!

Επαγγελματίας ζωγράφος είμαι για να εξηγούμαστε.

οπότε έχουμε,

ενδεικτική τιμή οργάνου+ υλικά παρέμβασης(λούστρα, σκαλίσματα, pickups ktl) + εργατώρες + την υπογραφη έργου =?

 

ΥΓ. φιλε marathon τσεκαρε τον M.C.Escher. Χαρακτης ήταν. τρελή δουλεια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε έχουμε,

ενδεικτική τιμή οργάνου+ υλικά παρέμβασης(λούστρα, σκαλίσματα, pickups ktl)  + εργατώρες + την υπογραφη έργου =?

Εδώ βάζεις πολλά καρπούζια κάτω από μια μασχάλη...

Εγώ μιλάω (και ασχολούμαι) και κοστολογώ, μόνο την καλλιτεχνική εργασία.

Τιμή οργάνου (αγορά? σώματος, pickups, hardware), βίδωμα, σετάρισμα είναι ένα άλλο επάγγελμα που απαιτεί άλλες γνώσεις από αυτές ένος ζωγράφου-γραφίστα.

Τα λούστρα επίσης. Απαιτούν και άλλους εξοπλισμούς, (από ένα αερογράφο), όπως και γνώσεις χημείας για ομαλή πρόσφυση υλικών

Εάν ψάξεις στο forum, θα βρείς πολλές απαντήσεις και θέσεις.

 

 

φιλε marathon τσεκαρε τον M.C.Escher. Χαρακτης ήταν. τρελή δουλεια!

Παλιός γνωστός και χιλιομελετημένος ;D από τα φοιτητικά χρόνια. Απλά δεν είχε τη σχέση του Giger με τη μουσική (και τους ΕLP)

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο λεμε. Απλως εγω ξεκιναω απο το "ας παρω ενα οργανο να του αλλαξω τα φωτα"

ενω εσύ απο παραγγελια.

για την ιστορια δεν χρησιμοποιω αερογραφο τα σχεδια ειναι με το χερι το ιδιο και τα λουστρα (τα ιδια που χρησιμοποιω για τη δουλεια μου) τα σκαλισματα με τα αντιστοιχα εργαλεια ξυλογλυπτικης.

 

"βίδωμα, σετάρισμα είναι ένα άλλο επάγγελμα που απαιτεί άλλες γνώσεις από αυτές ένος ζωγράφου-γραφίστα."  - Προφανως οτι δεν κατεχω το στέλνω σε καποιον που ξέρει.

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω φορητες εικόνες και χρησιμοποιω γομολακα(για υποστρωμα αν βολευει)

βερνικια αγιογραφιας (νεφτοδιαλυτα τα νερου ειναι επικινδυνα)

στο μπασακι περασα απλα βερνικια ξύλου. πρωτα ένα μαονι για να τονισει το σκαλισμα που το σκουπισα για να μεινει μονο στα σκαψιματα και μετα ενα αχρωμο glossy  ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι ψιλοάσχετο... Αν θέλω να κάνω ένα σχέδιο πάνω στο μπάσσο μου πόσο θα πάει περίπου το μαλλί? Έχετε υπόψιν σας?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να κάνω ένα σχέδιο πάνω στο μπάσσο μου πόσο θα πάει περίπου το μαλλί? Έχετε υπόψιν σας?

Τελείως ασαφής ερώτηση...επισύρει ασαφείς απαντήσεις.

Εξαρτάται από

1) τη Κιθάρα. Start, Tele, άλλη, βαμένη, ξέβαφτη, καινούργια, παλιά...

2) Από το σχέδιο. Εύκολο, δύσκολο, μία όψη, 2 όψεις

3) Από την τεχνική. Η τεχνική του φίλου mariopol είναι χειροποίηση, η δική μου βασίζεται στην εκτύπωση.

4) Από το τελικό αποτέλεσμα που περιμένεις. Πχ έχω την εντύπωση ότι η γομολακα κάνει για ακουστικά όργανα (δεν είμαι σίγουρος...που είναι ο Yann?), ενώ στα ηλεκτρικά χρησιμοποιείται πολυουρεθάνη διπλής και νίτρο. Μικρό μυστικό...τη γυαλάδα δεν την κάνει το λούστρο, την κάνει το 2000λιαρο γυαλόχαρτο, οι κρέμες και η βούρτσα...

5) Από το κόστος της κιθάρας σου. Εάν η κιθάρα σου κάνει 300 ευρώ, καμμία τεχνική δεν σε συμφέρει (νομίζω).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου