Προς το περιεχόμενο

E-Drums = Υποτιμιμενα


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σικοσω αντιδρασεις με το θεμα αυτο αλλα θα σκασω αν δεν το ανοιξω

Λοιπον , γιατι τα ηλεκτρονικα drums ειναι υποτιμιμενα;

Δεν βρισκω κανενα λογω ειλικρινα, αν σκεφτις οτι τα καλα εχουν πολυ καλο ηχιτικο αποτελεσμα

Αν κατσεις να σκεφτεις οτι στα studio περνουν τον καθε ηχο της κανονικης drums και τον φταχνουνε (ΕQ)

τοτε λες τα ακουστικα drums τι διαφορα εχουν;

και επισεις πως τολμανε να τα αμφιζβιτουν ανθρωποι που δεν τα ακουσαν καν και να λενε για μια πεταλιερα κιθαρας 'τι εργαλιο ειναι αυτο αδερφε' και αλλα

 

Ε-Drums

Pros

  1)Ευκολος μετακινισιμα

  2)Δινατοτιτα πολλων ηχων

  3)Ελενχος εντασης

Cons 

  1)Δεν μπορουν να χρησιμοποιιθουν καποιες τεχνικες

  2)Δεν πιανεις γκομενα!!!!! ;D

  3)Δεν μαθενεις διναμικες

  4)Ειναι ακριβοτερα

  5)Ειναι ευεσθιτα

 

Κοιτατε παιδια σαν τοσα χρονια(4) κλασσικος κιθαριστας μπορω να πω οτι προτιμαω τον original ηχο

αλλα εκει που φτασαμε την τεχνολογια πιστευω οτι αξιζουν εξισου

 

Πρακτικα για την μουσικη μεγαλο επιτευμα μπορεις να παιζεις τα παντα. Ενταξει δεν εχουν την μουρη των ακουστικων...

 

Ακουω αποψεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιο πολύ αστειεύομαι...

 

Δεν θα βγάλεις άκρη με αυτό που ρωτάς... Υπάρχουν υπέρμαχοι και από τις δύο πλευρές... Εγώ ανήκω στους ρομαντικούς, που θέλουν να κουρδίζουν και να ακούγεται το ταμπούρο που συντονίζει... ;D Αυτά που ο ένας βάζει στα αρνητικά των ακουστικών τυμπάνων, ο άλλος μπορεί και να τα αποζητά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει ώρες κουβέντας με τον ξάδερφό μου (ντράμμερ)..και το μόνο του αντεπιχείρημα ήταν ο Omar Hakim. :P

 

Συμφωνώ με τον kultura, αν και πλέον τα 1, 3, 5 της con list σου δεν πολυισχύουν κατ'εμέ. τώρα για τη γκόμενα τι να σου πω..

 

Πρακτικά και προσωπικά τα αντιλαμβάνομαι μόνο για λόγους εξάσκησης καθαρά γιατί λύνουν το θέμα του θορύβου (άιντε και αυτό της μετακίνησης, κάτι όμως που ισχύει και σε κάποιο βαθμό αναλογικά και για τις υπόλοιπες "κατηγορίες" :) ), όμως το δέρμα είναι δέρμα όπως και να το κάνουμε..

 

 

   2)Δεν πιανεις γκομενα!!!!! ;D

 

 

Χεχε, αναλογικά θα έλεγα ότι πιάνεις φουσκωτή. Καλή μπορεί να είναι κιαυτή (εξαρτάται το πόσα θα δώσεις) αλλά not the real thing.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος υποτιμάει τα edrums υποτιμάει τα μούτρα του.  :P

 

η σοβαρή μου θέση είναι: άλλο το jazzbass και άλλο το κοντραμπάσσο.

Βρίσκω λάθος να πιστεύουμε ότι σκοπός και στόχος των edrums είναι να αντικαταστήσουν τα άλλα.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως τα ηλεκτρικά είναι η μόνη λύση σε θέματα μελέτης χώρου και θορύβου αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τα κανονικά όπως και να το κάνεις....

Δε νομίζω δηλαδή οτι κανένας θα ονειρευόταν ναι παίζει σε e-drums...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PitDealer, ποιός σου υποτίμησε τα ηλεκτρονικά ντραμς παιδί μου? Φερ' τον σε μένα να του ψιθυρίσω μερικά ιερογλυφικά!  ;)

 

Σοβαρά τώρα, τα ηλεκτρονικά έχουν όλα τα υπέρ που ανέφερες και μερικά ακόμη, όπως π.χ. το ότι μπορείς να έχεις μη συμβατικούς ήχους (που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό απ' όλα). Δεν αντικαθιστούν τα ακουστικά, το πολύ-πολύ να τα υποκαταστήσουν, όπως π.χ. το Clavinοva υποκαθιστά ένα Steinway grand.

Το Clavinova δεν είναι Steinway, και τα TD-20 δεν είναι Sonor (ναι, το ξέρω ότι είναι Roland, για όποιον εξυπνάκια ήταν έτοιμος να πεταχτεί! ;D). Είναι μια καλή, βολική λύση για να γλυτώσεις τη μανούρα της φασαρίας, του κουρδίσματος, του μικροφωνιάσματος κ.λπ. ενός ακουστικού σετ. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου