Προς το περιεχόμενο

how to remove the finish?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παραθετω οτι βρηκα ψαχνωντας δεξια κ αριστερα στι διαδικτυο.τωρα με αυτα που εχω διαβασει απο yann  κ αλλους εχασα την μπαλα..δηλ. αν βαψω με acrylic duplicolor κ δυο-τρια χερια λουστρο μετα την διαδικασια του βαψιματος η κιθαρα θα ξεβαψει ακομι κ με νυχι???

ΟΧΙ, είπαμε τη περνάς με πολυουρεθάνη διπλής. Αυτήν έχουν πλέον το 95% των ηλ. κιθαρών σήμερα. Με την ίδια λογική θα ξεφτίζαν όλα τα αυτοκίνητα...και όλες οι fender.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί ο Yann.

 

Νομίζω ότι το κείμενο που παραθέτεις είναι σαφές (και σύμφωνο με τις δοκιμές μου) περί Dublicolor.

Mιλάμε πάντα για home made κατάσταση (που να έχει πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα), χωρίς κομπρεσερ, χωρίς καθαρίσματα, με εύκολη εφαρμογή.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok κ γω για home καταστασεις εννοω,οποτε marathon i m going for it..παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο διασταση αποψεων μεταξυ yann k εσου....οπως δεν μπορω να καταλαβω γιατι με αυτα που θα χρησιμοποιησω για να βαψω θα πρεπει να εχουν αντοχη σε χημικα,δηλλαδη τι θα φτιαξω μια κιθαρα κ αν τυχει να πεσει πανω της tide? η ariel ???η ava για τα πιατα ????θα ξεβαψει??γιατι να ερθει σε επαφη με εκαστοτε χημικα η κιθαρα,στο δωματιο μου θα την εχω....δε το πιανω αυτο σορυ.... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yann είναι επαγγελματίας και έχει μάθει να δίνει στους πελάτες του το καλύτερο προϊόν...και καλά κάνει. Κανένα σπραυ δεν θα φτάσει στο επίπεδο του εργοστασιακού φινιρίσματος αλλά αυτό το ξέρουμε. Αλλά ήδη έχω 2 κιθάρες με αυτή τη μέθοδο (και μία ο Odis) και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από καλό. Τα περί χημικών, αφορούν περισσότερο τα νίτρα (που είναι αρκετά ευαίσθητα), αλλά δεν μας ενδιαφέρουν στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Έτσι κι αλλιώς (επειδή πιστέυω ότι είναι η πρώτη φορά που ασχολείσαι με ξυσίματα, βαψίματα), πρέπει πρώτα να έχεις περάσει με επιτυχία τα 2 αυτά σταδια και μετά να ασχοληθείς με τα λούστρα...οπότε τα ξαναλέμε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σε κατι περιοδικα που διαβασα (πχ Premier Guitar)

λενε οτι η evh wolf εχει finish που επιτρεπει το ξυλο να εχει τελειο resonance και να αναπνεει , αλλα δεν ειναι lacquer ! τι σκατα finish εχει ?

 

 

evh_wolfgang_main.jpg

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σε κατι περιοδικα που διαβασα (πχ Premier Guitar)

λενε οτι η evh wolf εχει finish που επιτρεπει το ξυλο να εχει τελειο resonance και να αναπνεει , αλλα δεν ειναι lacquer ! τι σκατα finish εχει ?

95% Πολυουρεθάνη και 5% (λόγω κόστους) Νίτρο...και αναπνευστήρα!!!!!!

Γιατί δηλ τα ξύλα της Fender "σκάνε" χωρίς ανάσες ή κάνουν μακροβούτια...

 

Finish-μικροαναπνευστήρα μάλλον!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...σκεφτήκαμε το ίδιο!!!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στις δικες μου βαζω ΠΑΝΤΑ αυτο

 

Oxygen-Mask.jpg

 

και ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ εξτρα-πριμα-γκουντ.......

 

 

αναπνευστηρας για μεταλ καλο με παλισανδρο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ...να αναπνεει...

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν-ξαφνικά- η evh_wolfgang πάψει να αναπνέει, πεθαίνει?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου