Προς το περιεχόμενο

Fantom XR (rack) Vs ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, με δεδομενο οτι δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα κατσω να φτιαξω ηχους απο την αρχη, διοτι ουτε γνωσεις αλλα ουτε και χρονο εχω,θα ηθελα να μου πειτε ποιο πληκτρο μπορει να μου προσφερει πολυ καλους ετοιμους ηχους εκτος ελληνικων,τοσο για live οσο και για studio εφαρμογες.Εχω πληροφοριες οτι το Fantom XR σε rack εχει πολυ καλους ηχους ( θα με βολευε γενικα η μορφη rack) και με τις καρτες επεκτασης Srx αξιζει πολλα. Το εχει κανεις απο εσας τεσταρει σε σχεση με αλλα rack η εστω και με αλλα πληκτρα?πχ. το motif xs που ακουω οτι απο ηχο σκοτωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, με δεδομενο οτι δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα κατσω να φτιαξω ηχους απο την αρχη, διοτι ουτε γνωσεις αλλα ουτε και χρονο εχω,θα ηθελα να μου πειτε ποιο πληκτρο μπορει να μου προσφερει πολυ καλους ετοιμους ηχους εκτος ελληνικων,τοσο για live οσο και για studio εφαρμογες.Εχω πληροφοριες οτι το Fantom XR σε rack εχει πολυ καλους ηχους ( θα με βολευε γενικα η μορφη rack) και με τις καρτες επεκτασης Srx αξιζει πολλα. Το εχει κανεις απο εσας τεσταρει σε σχεση με αλλα rack η εστω και με αλλα πληκτρα?πχ. το motif xs που ακουω οτι απο ηχο σκοτωνει?

 

Γενικά οι επεκτάσεις σε μορφή ROM καρτών βολεύουν από την άποψη ότι έχεις μονίμως μία πολύ καλή βιβλιοθήκη δειγμάτων που δεν απαιτεί χρόνο φόρτωσης (όπως τα δείγματα σε μνήμη RAM). Το Fantom-XR είναι η Rack έκδοση του Fantom-X (υπάρχει σε εκδόσεις X6, X7 και Χ8, με 61, 76 και 88 πλήκτρα αντίστοιχα). Η βολικότητα ενός rack είναι αναμφισβήτητη. Το Fantom-XR παρέχει τη δυνατότητα για προσθήκη 6 καρτών SRX, τις οποίες δεν τις λες και φθηνές, αλλά προσφέρουν πολλούς καλούς ποιοτικότατους ήχους, συνεχίζοντας την παράδοση της Roland στις ROM επεκτάσεις.

Όσο για το Motif XS, έχει αρκετά καλό ήχο σε γενικές γραμμές. Όσο για το ότι ο ήχος του "σκοτώνει", καμία σχέση, είναι μύθος. Πρόκειται για ένα απλά πολύ καλό workstation. Τίποτα το εξωφρενικό. Αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ μέχρι προχτές μέχρι που απογοητεύτηκα από πολλούς ήχους που περίμενα να είναι "καταπληκτικοί" όπως μας έχουν φλομώσει ορισμένοι. Να μην ακούς τα σχόλια κανενός. Ο μοναδικός κριτής για το τι ήχοι μας αρέσουν είναι μόνο ο εαυτός μας και οι προτεραιότητές μας.

Εγώ προσωπικά παραμένω πιστός στο Fantom-G μου και δεν το αλλάζω με κανένα (εντάξει, αν έρθει στην αγορά κανένα νέο Kurzweil K-series, βλέπουμε  8)).

 

Στο φινάλε, γι' αυτό που ρωτάς, δε νομίζω να βρεις τόσο καλό rack όσο το Fantom-XR.

Δεν κυκλοφορούν και πολλά άλλωστε σε αυτό το στυλ.

Θα πρότεινα να το χτυπήσεις όσο είναι ακόμα σε παραγωγή και μπορείς να το βρεις καινούργιο. Πιστεύω ότι θα μπορέσεις να το βρεις και σε πολύ καλή τιμή. Να μία ενδεικτική. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το βρείς μεταχειρισμένο με 700 ευρώ.

Εγώ έκανα βλακεία και το έδωσα 750 ευρώ με 2 SRX κάρτες.

Φυσικά το μετάνοιωσα.  :'(

Να σού πω και 6 καλές κάρτες, γιατί υπάρχουν και καποιες πού είναι απαράδεκτες.

 

  Roland  SRX-01 Expansionboard Dynamic Drum Kits - εαν σε ενδιαφέρουν τα τύμπανα

  Roland  SRX-11 Expansionboard Complete Piano  - πολύ καλή

  Roland  SRX-07 Expansionboard  Ultimate Keys   - the best

  Roland  SRX-09 Expansionboard  World Collection  - μέτρια αλλά αυτή υπάρχει

  Roland  SRX-06 Expansionboard  Complete Orchestra  - καλή

  Roland  SRX-04 Wave Expansion Symphonique Strings - πολύ καλή

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου