Προς το περιεχόμενο

Περι Fender 72 thinline . Αυτη vs Epiphone sheaton 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και χρονια πολλα σε ολους .Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για την Fender 72 Thinline . Σκεφτομαι να αγορασω ειτε αυτη ειτε την Epiphone Sheraton  .Παιζω σε μια funk-soul μπαντα αλλα παιζουμε και καποια πιο latin-style κομματια, καποια Santana κτλ.Για αυτο θελω να εχω και μια κιθαρα με διπλους για να συμπληρωνει την Strat μου .Θελω κατα βαση σκαφος και εχω παιξει με την Sheraton, με την fender οχι ακομα.Επειδη ειμαι κατα βαση fenderakias σκεφτηκα την λυση της  Tele αλλα οι γνωμες ειναι αμφιλεγομενες για αυτην ,αρα χρειαζομαι τη βοηθεια σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυο εντελως διαφορετικες κιθαρες,η 72αρα thinline δεν εχει βεβαια ηχο τελεκαστερ αλλα λογω της μακρυτερης σκαλας & του bolt on εχει πιο πολυ σκασιμο και αττακα απο την Sheraton η οποια υπερτερει σε sustain λογω βαρους & set neck.

 

Και οι δυο φορανε ιδιου τυπου μαγνητες (οι μαγνητες της 72αρας δυστυχως ουδεμια σχεση εχουν με αυτες των original μια και ειναι κανονικοι διπλοι alnico μαγνητες μεσα σε...παραγεμισμενα wide range καπακια).

 

Το μεγαλο ατου της ειναι οτι δεν θα σε "ξενησει" παικτικα μια και η αισθηση της ειναι 100% Fender.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για αυτο που θές αλλά αν δεν το πω θα σκάσω.

 

Παίρνεις την (πιθανόν ομορφότερη κατ' εμέ τελε) Thinline και τις βάζεις 2 P90 με μέγεθος hb (που υπάρχουν αρκετοί) και έχεις ένα πανέμορφο blues εργαλείο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι retrofit δυστυχως (οι ψευτο wide range ειναι μεγαλυτεροι απο τους κανονικους humbucker),χρειαζεται καινουργιο pickguard.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι retrofit δυστυχως (οι ψευτο wide range ειναι μεγαλυτεροι απο τους κανονικους humbucker),χρειαζεται καινουργιο pickguard.

 

I stand corrected. Δεν το παρατήρησα. Θενξ Νίκο.

 

Αλλά οι 2 P90 παραμένουν σαν επόμενος μου στόχος. Είτε σε τελε είτε σε lp.

 

Συγγνώμη για το καβάλημα του θρεντ.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I stand corrected. Δεν το παρατήρησα. Θενξ Νίκο.

 

Αλλά οι 2 P90 παραμένουν σαν επόμενος μου στόχος. Είτε σε τελε είτε σε lp.

 

Συγγνώμη για το καβάλημα του θρεντ.

 

Σε σκαφάκι βρε!

Σορρυ για το δικαβαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σκαφάκι βρε!

Σορρυ για το δικαβαλο.

 

Συμφωνώ. Εάν κάτσει αυτό που κοιτάω, I' ll keep you posted  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κατα βαση σκαφος και εχω παιξει με την Sheraton, με την fender οχι ακομα.

 

Η γνώμη μου είναι οτι η Sheraton είναι πολύ περισσότερο σκάφος απο μια thinline :)

Το αποδίδω στη μεγαλύτερη επιφάνεια του σώματος και την περισσότερη κουφιοσύνη (:D) που διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τη thinline 72 σε μαγαζί και μου άρεσε πολύ. Ωραίο μπράτσο, ωραίος ήχος και ωραία μούρη. Λίγο ακριβή δεν είναι όμως; (888 στου θωμά) Πού φτιάχνεται;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου