Προς το περιεχόμενο

Kustom Tube 12A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΥΣΧΙΤΗ http://www.thomann.de/gr/kustom_tube_12.htm ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΤΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι "κριτικές" του Harmony Central έχουμε ξαναπεί ότι είναι ούτε λίγο, ούτε πολύ ένα τσίρκο... Η αξία των γραφομένων ισοδυναμεί με τα SMS που περνούν σαν crawl από τις οθόνες των τηλεοπτικών αθλητικών προγραμμάτων: κάθε καρυδιάς καρύδι μπορεί να γράψει το μακρύ και το κοντό του. Στις 100 βαθυστόχαστες κριτικές από ανθρώπους που δεν ξέρεις καν τι εμπειρία, τι απαιτήσεις και τι αυτί έχουν, 85 πετάνε κοτσάνες ΙQ ραδικιού, και 15 λένε κάτι αξιόλογο. Και οι τελευταίοι (σε κάποιον που ξέρει) κάνουν μπαμ.  ;)  Για τις "βαθμολογίες" δεν το συζητώ καν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις έναν υβριδικό(λυχνία&τρανζιστορ) και μικρό ενισχυτή?

Απλά το λέω γιατί πειραματίστηκα με υβριδικό, με τρανζιστοράτο και με λαμπάτο ενισχυτή-κεφαλή στην ίδια καμπίνα (Epiphone valve jr. 1X12") και τελικά άκουσα σε όλες τις περιπτώσεις το εξής:

Περισσότερο μετρά η καμπίνα και ο ήχος της παρά ο προενισχυτής και η τοπολογία του. Δηλαδή με τις κατάλληλες ρυθμίσεις πέτυχα το "λαμπάτο" ήχο ενός blackheart 5W κι από ένα Laney τρανζίστορ κεφάλι και μάλιστα στις ίδιες εντάσεις.

Πιστέυω(γνωμη μου βέβαια) ότι καλύτερο ήχο έχει ο παρακάτω:

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_12_gauge.htm

 

 

Έχει 30ευρώ διαφορά(όσο ενα πετάλι) από τον tube12 αλλά: α)έχει 12" μεγάφωνο με περισσότερο ηχητικό όγκο, β)παράγει περισσότερα decibel(dB) που είναι πολύ βασικό γ)έχει εφφέ delay + reverb, δ) ο tube ΔΕΝ έχει ποτενσιόμετρο ρύθμισης μεσσαίων, που είναι μεγάλη έλλειψη, ε) o 12gauge δέχεται εξωτερική έως 4Χ12" καμπίνα, άρα λειτουργεί και ως κεφαλή!

Η μια λυχνία στην προενίσχυση δε βελτιώνει τον ήχο όσο ένα καλό μεγάφωνο και έχε υπόψιν ότι ανά κάποια χρόνια θα πρέπει να αλλάζεις τη λυχνία.

 

 

O 12gauge:

 

O Tube12:

http://www.youtube.com/watch?v=H-odr7cw2Hw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα θα ηθελα να μαθω τι διαφορες εχει ενας amp me 12' speaker sta 15 watts απο εναν στα 60 παραδειγματος χαρη,παιζουν ρολο τα watts στον ηχο?γιατι μου φανηκε περιεργο να εχει 12' speaker ενας 15νταρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα του ενισχυτή διαμορφώνεται από τρία βασικά τμήματα: την προ-ενίσχυση, την τελική ενίσχυση και την καμπίνα με τα μεγάφωνά της.

Γενικά μια καμπίνα με 8" ιντσών μεγάφωνο ακούγεται πιο πρίμα με λιγότερο μπάσσο από μία με 12" ιντσών μεγάφωνο.

 

Τα βαττ δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα πολλά για να οδηγήσουν μια καμπίνα 12" ή 2Χ12" ή 4Χ12". Παράδειγμα τα  λαμπάτα κεφαλάκια 5Watt που συνδέονται συνηθως σε 1χ12" καμπίνες των 75βαττ, κι ειναι μόνο 5βαττ!!!

 

Αν μιλάμε για ενισχυτές με ίδιο προενισχυτή και ίδια καμπίνα, τα βαττ του τελικού δε θα επηρεάσουν την τονικότητα του ενισχυτή αλλά την έντασή σε decibel που δέχονται τα αυτιά μας.

Παράδειγμα live σετ ενίσχυσης: για προενίσχυση μια πεταλιέρα boss, τελικός 100W ενισχυτής τρανζιστοράτος για PA/κονσόλα(δέχεται κατευθειαν την πεταλιέρα), καμπίνα 4χ12" στα 200W. Αν αλλάξουμε τον τελικό PA με το μικρότερο μοντέλο των 50W, δε θα επηρεαστεί το ηχητικό αποτέλεσμα και η χροιά του, αλλά θα πέσει λίγο η ένταση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι "κριτικές" του Harmony Central έχουμε ξαναπεί ότι είναι ούτε λίγο, ούτε πολύ ένα τσίρκο... Η αξία των γραφομένων ισοδυναμεί με τα SMS που περνούν σαν crawl από τις οθόνες των τηλεοπτικών αθλητικών προγραμμάτων: κάθε καρυδιάς καρύδι μπορεί να γράψει το μακρύ και το κοντό του. Στις 100 βαθυστόχαστες κριτικές από ανθρώπους που δεν ξέρεις καν τι εμπειρία, τι απαιτήσεις και τι αυτί έχουν, 85 πετάνε κοτσάνες ΙQ ραδικιού, και 15 λένε κάτι αξιόλογο. Και οι τελευταίοι (σε κάποιον που ξέρει) κάνουν μπαμ.  ;) Για τις "βαθμολογίες" δεν το συζητώ καν.

 

Η δικια μου αποψη ειναι οτι αν αντιμετωπισεις τις κριτικες του harmony central εχοντας τα παραπανω στα υποψη, συχνα μπορεις να βγαλεις καποια ενδιαφεροντα συμπερασματα (ειδικα οταν εχεις ενα μεγαλο στατιστικο δειγμα) και να παρεις καποιες πληροφοριες που μπορεις ισως να βρεις και αλλου (ισως και οχι), αλλα πιο δυσκολα. Σιγουρα καποιες κριτικες ειναι για γελια βεβαια αλλα οχι ολες όπως ειπες... αυτες οντως φαινονται , κ με εχουν βοηθησει συχνα

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι είναι όλες για πέταμα (νομίζω ένα 15% αξίζει, όπως έγραψα)... απλά ότι πρέπει να ξέρεις τι διαβάζεις, και αυτό θα γίνει αν έχεις μια Α πείρα. Από την άλλη όπως έχω ξανασημειώσει, σίγουρα είναι χρήσιμο για να βλέπεις μια κοινή συνισταμένη απόψεων και συλλογή εμπειριών, πάντα όμως με μια επιφυλακτικότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για τον ενισχυτή τι προτείνετε? Έδωσα μια εναλλακτική αλλά κάπιοι με περισσότερη πείρα (κι αγορές ενισχυτών κλπ) θα ήταν καλό να βοηθήσουν τον φίλο μας να επιλέξει ανάμεσα στον kustom Tube12 ή άλλον.

Επίσης πολύ καλός είναι κατ'εμένα ο Marshall Mg15cdr (όχι ο dfx).

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15_cdr_egitarrencombo.htm?sid=e7d3676164bb31b9ce660ccd9145d9ff

Δεν έχει τον όγκο ενός 12" μεγαφώνου(άρα για hardcore/death ρυθμικά καλύπτει οριακά) αλλά έχει το πιο γλυκό overdrive κανάλι με πολύ lead και gain, που έχω ακούσει μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι είναι όλες για πέταμα (νομίζω ένα 15% αξίζει, όπως έγραψα)... απλά ότι πρέπει να ξέρεις τι διαβάζεις, και αυτό θα γίνει αν έχεις μια Α πείρα. Από την άλλη όπως έχω ξανασημειώσει, σίγουρα είναι χρήσιμο για να βλέπεις μια κοινή συνισταμένη απόψεων και συλλογή εμπειριών, πάντα όμως με μια επιφυλακτικότητα.

 

ναι εχεις δικιο. (επρεπε να γραψω "οχι όλες, όπως ειπες κι εσυ" ή κατι τετοιο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου