Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη προσομείωση Fender Rhodes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα κατι που ψαχνω καιρο

ειναι να βρω ενα πιανακι με πολυ καλα δειγματα feder rhodes.

εχω παιξει και εχω ακουσει το nord electro 2

ακομα ψαχνω η να παω σε κανονικο απο ebay.thanx

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Οι ερωτήσεις σου θα παρουν τις ανάλογες απαντήσεις.  :P Γινε συγκεκριμμένος.

Ζητάς hardware ή software;

Το nord δεν σου άρεσε;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. ναι  ψαχνω για hardwere.νομιζω οτι το καταλαβενει καπιος οταν διαβαζει την ερωτιση μου. (ψαχνω στο iμπει,εχω παιξει το νορντ ελεκτρο)

καλα εκανες παντος και μου το λες.thanx ;D

 

nord ωραιο αλλα λεω μπας και παιζει κανα καλυτεροτερο!! 8)

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το ιδιο το fender rhodes, το electro είναι μία απο τις καλυτερες λύσεις. Απο κει και περα όλα τα γνωστα workstations εχουν πλεον πολυ ωραία δείγματα με την ιδιαιτερη προτίμηση μου στα kurzweil. Για το fantom g εχει βγει και καρτα ARX με ΕΡs αλλα αν χρειαζεσαι μονο rhodes, καλυτερα το electro, που θα σου βγει και πολυ πιο φθηνο, ειδικά το rack. Πολυ καλυτερότερο δεν παιζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ποσο κανει ενα πραγματικο rhodes??

 

το θεμα δεν ειναι ποσο κανουν (βρισκεις και με 1000 ευρω),το θεμα ειναι ποιος τα ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ & ποιος τα ΣΥΝΤΗΡΕΙ... ;)

 

το NORD ειναι κορυφη και δεν θα βρεις καλυτερο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το NORD ειναι κορυφη και δεν θα βρεις καλυτερο

 

+1 ώς προς το ότι είναι το κορυφαίο σε αυτό που κάνει, που προσωπικά έχω ακούσει (αν και έχω σταματήσει να πάιζω πλήκτρα εδώ και 10 χρόνια περίπου).

 

Βέβαια, nothing beats the real thing, και στην συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε καν κοντά κοντά δεν έρχεται από πλευράς παικτικής συμπεριφοράς και ηχογραφημένου αποτελέσματος. Τουλάχιστον εγώ την ακούω τη διαφορά πεντακάθαρα, τόσο στα πιάνα του Nord όσο και στα όργανα (είμαι κάτοχος ενός vintage Κorg CX-3, έχω πάιξει αρκετά με ένα Rhodes Mark II).

 

Bέβαια παρουσιάζει τα εξής πλεονεκτήματα:

 

α) Κανείς από το ευρύ κοινό δεν θα καταλάβει, ιδιαίτερα σε live  (εκτός από πληκτράδες που έχουν ασχοληθει με vintage όργανα)...

β) Εκτός του Rhodes θα χρειαζόσουν απαραίτητα και έναν Fender Twin για να έχεις αποτέλεσμα (το κόστος ανεβαίνει αρκετά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια - δυο φορές έβαλα τα πλήκτρα μου καρφί σε έναν Fender Quad Reverb και θα μου μείνει αξέχαστη. Στοιχηματίζω ό,τι θέλετε ότι και το Nord θα ακούγεται κορυφαίο έτσι (το έχω ακούσει πολλάκις σκέτο σε κονσόλα και σκίζει, βέβαια). Επομένως το real thing έχει σίγουρα το mojo του αλλά δεν είναι στοιχειωδώς απαραίτητο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν είναι στοιχειωδώς απαραίτητο...

 

φυσικα και δεν ειναι.ειχα για πολλα χρονια 88αρι Rhodes & πλεον χρησιμοποιω αποκλειστικα λαπτοπακι,M AUDIO M88 keyboard & το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ lounge lizard & δεν μου λειπουν καθολου τα 100 κιλα του real thing. ;D 

 

ο ηχος ειναι εκπληκτικος και μονο ...θαυμασμο προκαλει (ειναι και ο παικτης...βεβαια που μαμαει.. ;D ;D ;D)

 

(το Lounge Lizard ειναι το καλυτερο software για ηλεκτρικα πιανα)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου