Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε μανίκι Fender Jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τον περασμένο οκτώβρη έχω ένα fender jazz bass std usa 2007.

Το σετάρω ανα τακτά χρονικά διαστήματα κ γενικά το όργανο "ζει" σε καλές συνθήκές.

Την προπερασμένη βδομάδα του άλλαξα χορδές κ αντί των συνιθησμένων έβαλα διαφορετική μαρκα. και απο τότε τα χει πάρει κ τρίζει. τεσπα το πήγα στον τεχνικό να το τσεκάρει, κ μου είπε ότι το μπράτσο "τα χει παρει" κ πρέπει να γίνει leveling στην καλύτερη, ή αλλαγή μανικιού στην χειρότερη.

 

Και ρωτώ:

α) Είναι λογικό μπασο 1χρόνου να παρουσιάσει τέτοιο θέμα?

β) Γενικά κάθε πότε κάνετε leveling στα όργανα σας?

γ) Στέκει να έχει σκευρώσει τοοόσο ώστε να μην ισιώνει (και ενώ η βέργα λειτουργεί ρολόι)?

 

Διαφωτίστε με σας παρακαλώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γενικά δεν είναι λογικό να παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα. Από που το πήρες; Μάλλον (αν ο τεχνικός σου έχει δίκιο) ήρθε η ώρα να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση.

 

2) Όταν χρειάζεται, ανάλογα με την χρήση. Βλέποντας (τις λακούβες) και κάνοντας δηλαδή.

 

3) Μπορεί π.χ. να έχει πρόβλημα η βέργα (σπασμένο παξιμάδι, χαλασμένες βόλτες).

 

Όπως λέει και ο γνωστός Ιάπων, Γιακαλοκαιγιακακό, πήγαινε το και κάπου αλλού να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη πρώτα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

Να γίνω λίγο κακός και να ρωτήσω αν πήρες και δεύτερη γνώμη;

Τρίζει που; Παντού; Επαιξες καθόλου με action & relief;

 

Λόγω μπανανοενέργειας με πρόλαβε ο συνονόματος

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τύπος μάλλον σε βλέπει σαν φράγκα με πόδια... Δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό να χρειάζεται leveling το μπάσο σου... Αν οι χορδές που έβαλες είναι διαφορετικής διαμέτρου από αυτές που συνήθιζες να φοράς μπορεί να έχει λίγο τρίξιμο, αλλά με ένα σετ απ θα είναι εντάξει...

 

Α, αν το τρίξιμο δεν περνάει στον ηλεκτρικό ήχο, μπορείς και να το γράψεις στα τέτοια σου...

 

Εδιτ: Λόγω μαλακισμένης σύνδεσης, με προλάβανε τα δυό τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα  ;D

 

Λοιπον.. αρχικα οι χορδες ειναι ιδιο μεγεθος...απλα μεχρι προτινως χρησιμοποιούσα ghs ενώ τώρα αναγκαστικά έβαλα ernie ball.

 

θα πάω μεθαύριο για 2η γνώμη  ;) Αρχικά έτριζε μετα το 12ο τάστο....το πήγα στον τεχνικο κ το έφτιαξε ώστε να μην τρίζει πουθενα....κ την επόμενη μέρα έτριζε απο το 7 τάστο κ πίσω...(προς το headstock δλδ  ??? )

 

leveling δηλαδή μπορεί να χρειαστεί κ στον χρόνο πάνω?

 

η βέργα δουλεύει κανονικά. δν κολάει καπου κ γυρίζει οσάν καινούρια.

 

αν δν ειναι μονο leveling, γενικά η εγγύηση τι μου καλύπτει? έχετε άποψη επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Fender δίνει Lifetime Guarantee που σημαίνει ότι είναι αρκετά σίγουρη για τις κατασκευές της. Με την προυπόθεση βέβαια να μην έχει υπάρξει κακή χρήση. Για να αποδειχτεί ότι φταίει το μανίκι και έχει πρόβλημα που δεν φτιάχνεται, πρέπει να το δουν με τα μάτια τους και για να το αντικαταστήσουν πρέπει να σταλθεί στα κεντρικά γραφεία στην Αγγλία. Αυτά.

Σε γενικές γραμμές πάντως, το "πρόβλημα" σου (αν όντως ισχύει) δεν συμβαίνει συνήθως και αποτελεί εξαίρεση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...καταλαβα....

αρα η προσορινή μου λύση είναι να πάρω μια δεύτερη γνώμη....

αν κ εμπιστεύομαι αρκετα τον τεχνικό που πηγαίνω τα μουσικά μου οργανα...

anyway ποτε δν ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου