Προς το περιεχόμενο

Ενα παλιο Eco Tiger (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανενας αυτη την εταιρια? Eco Tiger.

Εχω ενα double keyboard του 1975 περιπου (30.000 δρχ λεει τοτε) που δουλευει κανονικα αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα αυτη την εταιρια...  Την ξερει κανενας ή την ηξερε κανενας?

(Εχει τη μουρη μιας τηγρις πανω για σημα, λογικο, και τα υποτιθεμενα effect κουμπια ειναι εκεινα τα παλια με τα χρωματα που τα τραβας μεσα και εξω και λενε απο πανω trumbet, strings κ.τ.λ. αλλα τελικα ή αλλαγη που κανουν στον ηχο ειναι μια πορδη διαφορετικος ;D :P)

 

Δεν εινια και τιποτα το ιδιαιτερο αλλα απο περιεργεια... ;)

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKO tiger θες να πεις

 

http://www.combo-organ.com/Others/others.htm#Eko

 

 

Tiger

 

κλασσικο φτηνο αρμονιο της δεκαετιας του 70-80.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKO tiger θες να πεις

 

http://www.combo-organ.com/Others/others.htm#Eko

 

 

Tiger

 

κλασσικο φτηνο αρμονιο της δεκαετιας του 70-80.

 

Ευχαριστω αυτο εψαχνα... Ναι οντως φτηνο.  8)

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμνήσεις.... Πασίγνωστη εταιρία η ΕΚΟ τέλη '70s με αρχές '80s. Ιταλική εταιρία που έχει κλείσει τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα. Έφτιαχνε και κιθάρες, ηλεκτρικές και ακουστικές. Το Tiger ήταν η μεγάλη της σειρά. Αν άκουγες άλλα αρμόνια της εποχής θα καταλάβαινες ότι ο ήχος των Tiger ήταν σπουδαίος και η τιμή τους σχετικά μεγάλη.

 

Έβγαζε και δίσκαλο. Βέβαια, μιλάμε για home όργανα και μην τα συγκρίνουμε με τα επαγγελματικά "Farfisa" και "Hammond' (ένας επαγγελματίας μου είπε ότι με το Hammond που αγόρασε τη δεκαετία του 70 αγόραζε ένα διαμέρισμα).

 

Το πρώτο μου "πληκτροφόρο" ήταν ένα αρμόνιο ΕΚΟ Junior R (υπήρχε και το Junior A με αυτόματα ακκομπανιαμέντα) το οποίο μου το πήρε ο "μπαμπάς" όταν ήμουν στην 6η δημοτικού..... Μου έκανε τρελή εντύπωση πώς μπορούσε και είχε ντραμς!

 

Σήμερα το πιο απλό freeware VST plugin έχει απείρως (κυριολεκτικά απείρως) καλύτερο ήχο από τα αρμόνια εκείνης της εποχής. Φαντάσου πώς μου φάνταζε ο ήχος ενός Roland synth εκείνη την εποχή. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά και βέβαια άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους αφού η τιμή ενός Jupiter 6 ήταν σαν να αγοράζεις ένα OASYS σήμερα! Ήταν η εποχή που τα ηλεκτρονικά στην Ελλάδα ήταν πάρα πολύ ακριβά (σε αντίθεση με σήμερα που μια βόλτα στη λαϊκή για φασολάκια είναι πιο ακριβή από ένα dvd player...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έβγαζε και δίσκαλο.

Αυτο ειναι. Το δισκαλο το Double. Χαχα ναι κι ομως αυτο.

EkoTigerDuo1.jpg

 

Ήταν η εποχή που τα ηλεκτρονικά στην Ελλάδα ήταν πάρα πολύ ακριβά (σε αντίθεση με σήμερα που μια βόλτα στη λαϊκή για φασολάκια είναι πιο ακριβή από ένα dvd player...).

 

Ναι οντως τοτε οι τιμες ηταν πολυ ψηλα. Επρεπε να δουλεψεις πολυ για να πεις οτι θα παρεις ενα οργανο που τωρα θα επερνες για να κανεις το κεφι σου. Και μαλιστα τα περισσοτερα τοτε μεταχιρισμενα. (το συγγεκριμενο δεν ηταν  :P)

 

 

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου