Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος περι FENDER ενισχυτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως σαν τον bassman δεν βαζω κανεναν!!!! Εχω εναν sf αρχες 70 κ μετα απο ενα recaping κ τα σχετικα  απλα σπερνει! Γεματος ηχος οχι τοσο λαμπερος οσο του twin αλλα με πολλες μπασομεσαιες κ αν μαλιστα γεφυρωσεις τις 2 εισοδους ( οπως στον plexi δηλαδη ) εχεις πολλες τονικες δυνατοτητες! Πολυ απλο , βασικο θα ελεγα κυκλωμα που δινει ατοφιο ζεστο ηχο κρατωντας τον χαρακτηρα τις κιθαρας κ τις δυναμικες του παιξιματοσ σου. Τον ειχα παρει 500 ευρακια μονο!!!( απο χρυση ευκαιρια φυσικα!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

fender bassman

fender deluxe reverb

fender twin reverb

 

Για αυτους τους 3 ενισχυτες με τους οποιους εχω προσωπικη εμπειρεια θα ελεγα παροτι ολοι μπαινουν κατω απο την ιδια στεγη του γενικου και αοριστου χαρακτηρισμου "ηχου fender  ;D ;D ;D ;D ;D" εντουτοις ειναι πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους οσον αφορα στην χροια του ηχου.

 

Αυτος που πραγματικα θα ονομαζα το κλασσικο καθαρο fender ειναι φυσικα ο twin. Σε αυτον βρισκεις στον υπερθετικο βαθμο  ολα αυτα τα οποια υπονοουν οσοι αναφερονται στον ηχο fender: ατελειωτο headroom, κρυσταλλινα και σφιχτα καθαρα και απο ενταση να φανε και οι κοτες.

 

Οσον αφορα στον DR (ημουν κατοχος του RI) ουδεποτε συμμεριστηκα τον ενθουσιασμο των περισσοτερων. Εχει εναν πολυ χαρακτηριστικο ηχο, που απ οτι φαινεται αρεσει στους περισσοτερους, απεχει ομως απο αυτον του twin (και ο οποιος μαλον οφειλεται στις 6V6). Εαν σου αρεσει καλως, ομως σε περιπτωση που θελεις κατι παραπανω η θελεις να τον διαμορφωσεις με καποια πεταλια η eq δυστυχως ειναι αρκετα εντονος και δεν μπορεις να τον αποφυγεις με τιποτα. Ωραιο break up και παλι με δικο του εντονο χαρακτηρα  αλλα αν θελεις σαν βαση ενα πολυ καλο καθαρο νομιζω θα προτιμουσα σε καθε πριπτωση 6l6.

 

O Bassman εχει ωραια καθαρα αν και καπως πιο μουντα απο τους αλλους δυο αλλα τo break up του νομιζω ειναι αυτο που τον εκανε διασημο το οποιο φυσικα λοξοκοιταει προς το campus της Marshall (η μαλλον για να ειμαστε ιστορικα ακριβεις οι Marshall λοξοκοιταζαν προς αυτον).

 

Για jazz blues παντως απο ολους τους προαναφερθεντες και  με την επιφυλαξη του SR που δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω θα προτιμουσα αυτον που η συντριπτικη πλειοψηφια των αντιστοιχων μουσικων προτιμουν: TWIN.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. ο Super Six που έχω εγώ που κοστολογείται?? (βρήκα άλλον έναν.....)

Καθαρά μέχρι το 15+ έχει προφανώς λόγω των 6 μεγαφώνων.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bassman εχει ωραια καθαρα αν και καπως πιο μουντα απο τους αλλους δυο αλλα τo break up του νομιζω ειναι αυτο που τον εκανε διασημο το οποιο φυσικα λοξοκοιταει προς το campus της Marshall (η μαλλον για να ειμαστε ιστορικα ακριβεις οι Marshall λοξοκοιταζαν προς αυτον).

 

οχι απλα λοξοκοιταξαν...  αντεγραψαν και τροποποιησαν.

 

Αυτο βεβαια δεν ειναι κακο, ιδιως τη στιγμη που το παραδεχονται ευθεως...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλο bassman μιλαει ο φεντεριαρης  ;D (εσυ μιλας για τον tweed ,αυτος για sf δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλο bassman μιλαει ο φεντεριαρης  ;D (εσυ μιλας για τον tweed ,αυτος για sf δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους)

 

α...  Επειδη η αρχικη ερωτηση ηταν (?) για tweed...

 

οντως δεν υπαρχει σχεση περα απο το ονομα μεταξυ των δυο μοντελων...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, αλλά και γνώμες άλλων, οι original fender, κυρίως τα μοντέλα μέχρι αρχές 80, καίνε τις λάμπες, σαν τα σπίρτα! 'Οχι βέβαια από... μόνοι τους! Μιά - δυό φορές να μην ακολουθήσεις την σωστή διαδικασία άναψε-σβήσε δηλ. stand by / power και το ανάποδο και κλάφτα Χαράλαμπε.... Μια φορά μου "κάηκαν" ή να λέω καλύτερα "τις έριξε ?" , με το που έγινε μια διακοπή της ΔΕΗ ενώ ο fender έπαιζε full και μία φορά, ένας πιτσιρικάς κιθαρίστας, αφού έπαιξε και τελείωσε, πήγε και τον έβγαλε με την μία... από την πρίζα.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως κανεις πλακα,εχουν περασει απο τα χερια μου δεκαδες παλιοι Φεντερ και κανεις δεν ειχε το παραμικρο προβλημα ,ισα-ισα οι περισσοτεροι εμεναν με τις ιδιες λαμπες για χρονια .

 

αλλά και γνώμες άλλων

 

ΠΟΙΩΝ ακριβως αν επιτρεπεται?γιατι κατι τετοιο πρωτη φορα το ακουω.....

 

οι παλιοι Φεντερ θεωρουνται,και ειναι,ΤΕΡΑΤΑ αντοχης και reliability.το γεγονος μαλιστα οτι ηταν παντα cold biased απο το εργοστασιο τους εκανε να λειτουργουν για χρονια με τις ιδιες λυχνιες χωρις κανενα προβλημα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν πιστεύω να αληθεύει αυτό - από όσο γνωρίζω είναι περισσότερο "σκυλιά" κι από παλιά Toyota Starlet. O άλλος κιθαρίστας στη μπάντα παίζει με έναν 30ετή και βάλε silverface Quad Reverb εδώ και πολλά χρόνια, και ούτε καν... ήξερε τι κάνει το standby. Xρειάστηκε να του πω εγώ και εντυπωσιάστηκε (!). Τώρα πια (όχι πάντα αλλά όποτε το... θυμηθεί) το χρησιμοποιεί, αφού βεβαίως έχει βγάλει τουλάχιστον 30 λάιβ και άπειρες πρόβες (με χάλια ηλεκτρικό, παρεπιπτόντως).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twin reverb μοντέλο του '74. Εγώ πάντως είχα πρόβλημα. Κάποιος άλλος εδώ μέσα σε κάποιο άλλο post, ανέφερε το ίδιο πρόβλημα, το θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση. Φυσικά, μπορεί να είχε το μηχάνημα κάποιο άλλο πρόβλημα ίσως, αλλά αυτό το αποτέλεσμα είχε.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου