Προς το περιεχόμενο

Επηρεάζουν οι λάμπες φθορίου τον ήχο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην μαθετε να βλεπετε πισω απο τις λεξεις & να ΒΛΕΠΕΤΕ τα smileys! :lol:

 

ΠΛΑΚΑ καναμε,κυριως αναφερομενοι στον κλασσικο φριχτο ηχο του

"ελληνικου ροκ" δηλ. θεση 4+ τιγκα το chorus.! :lol:

 

Mια χαρα ειναι η θεση 4 & η 2 και ολες!!(ακομα και η 3 που χρησιμοποιουσε σχεδον αποκλειστικα ο Hendrix!)

 

ΘΟΡΥΒΟ (σε σχεση με τους noiseless η τους EMG) θα ΕΧΕΙΣ (& στα καθαρα) !Δεν μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο ,ειδικα αν παιζεις σε "μαγαζι" οπου συνηθως τα ηλεκτρικα ειναι χαλια & υπαρχουν & λαμπες φθορισμου τοτε ο θορυβος θα ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ (εμενα μπορει να μη με πειραζει τα σκυλια ομως ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα πειραζει,ειδικα αν ειναι ηχοληπτες, οποτε για το μαγαζι ΔΕΝ κανουν. )

 

λινκ για μαγαζια δεν δινουμε μια και δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του site. (κατι που τελευταια εχουμε ξεχασει οποτε ειναι καλο να το ξαναθυμηθουμε.....)

 

Επηρεαζουν οι λαμπες φθοριου τον ηχο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε καποια μαγαζια δημιουργουν προβλημα hum,αν βεβαια το μαγαζι εχει αξιοπρεπη ηλεκτρικη εγκατασταση (ελαχιστα εχουν) δεν θα εχεις κανενα προβλημα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι λάμπες φθορίου αλλά και οι ρεοστάτες (τα ποτενσιόμετρα που ρυθμίζουν την ένταση του φωτός) είναι σημαντικές πηγές θορύβου και ένα κακό καλώδιο με ανεπαρκή μόνωση σε μονοπήνιους μαγνήτες είναι εγγύηση για... ΖΖΖΖΖΖΖzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Στα στούντιο ηχογράφησης απαγορευονται δια ροπάλου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν σε εναν στουντικο χωρο που εχω βαλω λαμπες φθοριου (για ατμοσφαιρα ;-) ) θα εχω προμπ? δεν μπορω να καταλαβω πως επηρεαζει, ως προσ τον ηλεκτρισμο? η κανει τιποτα η λαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δηλαδη αν σε εναν στουντικο χωρο που εχω βαλω λαμπες φθοριου (για ατμοσφαιρα ;-) ) θα εχω προμπ?

Εσύ συγκεκριμμένα... όχι. ;D

 

Οι λάμπες φθoρίου δημιουργούν αρμονικά (!) ρεύματα και υψήσυχνο θόρυβο που περνάει μέσα στο ηλεκτρικό κύκλωμα του χώρου. Υπάρχουν κατασκευές που δεν έχουν το πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είναι αυτές που αγοράζεις στο super market. Γι αυτό για να'χεις σίγουρο το κεφάλι σου, βρες άλλο τρόπο για να φτιάξεις ατμόσφαιρα. (Μα είναι δυνατόν; Αυτές χρησιμοποιούνται σε βιομηχανικούς χώρους!)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν σε εναν στουντικο χωρο που εχω βαλω λαμπες φθοριου (για ατμοσφαιρα ;-) ) θα εχω προμπ?

 

Άνθρωπος που βάζει λάμπες φθορίου για ατμόσφαιρα έχει εξ ορισμού πρόβλημα.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λάμπες φθορισμού (και όχι φθορίου) έχουν στο κύκλωμα τους ενα πηνίο που το ηλεκτρομαγνητικό του πεδίο επηρεάζει ειδικά τους μονοπήνιους πολύ ευκολα εισάγοντας θόρυβο 50Hz.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενναλακτικά τις  νέου τύπου οικονομικές λάμπες που αντι πηνίου έχουν ενσωματωμένο ηλεκτρονικό κύκλωμα και πρακτικά καθόλου θόρυβο.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου