Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Λυχνιών, πόσο και πού?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο στοιχίζει μια αλλαγή λυχνιών σε έναν λαμπάτο combo μαζί με το Bias. Αν ξέρετε για συγκεκριμένες μάρκες η κάνατε αλλαγή πρόσφατα πεστε. Παρατηρώ ότι οι τιμές στο εξωτερικό ειναι πολύ χαμηλότερες απο αυτές που είδα σε τοπικά μαγαζιά. Αξίζει τον κόπο να μάθω να κάνω την αλλαγή και το biasing μόνος μου? Στη Θεσ/νίκη ποιοι είναι αυτοί που ασχολούνται με λυχνίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TELEGUN

Σουρή 12 (απέναντι από τη ΔΕΗ στην Αγ. Δημητρίου) - 2310 282 771 - ρίξε ένα τηλ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ρωτήσω πόσο στοιχίζει μια αλλαγή λυχνιών σε έναν λαμπάτο combo μαζί με το Bias. Αν ξέρετε για συγκεκριμένες μάρκες η κάνατε αλλαγή πρόσφατα πεστε. Παρατηρώ ότι οι τιμές στο εξωτερικό ειναι πολύ χαμηλότερες απο αυτές που είδα σε τοπικά μαγαζιά. Αξίζει τον κόπο να μάθω να κάνω την αλλαγή και το biasing μόνος μου? Στη Θεσ/νίκη ποιοι είναι αυτοί που ασχολούνται με λυχνίες?

 

Μηπως ξερετε κάποιον εδω Αθήνα...?

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει τον κόπο να μάθω να κάνω την αλλαγή και το biasing μόνος μου?

 

αξιζει, αλλα επειδη ενεχει κινδυνο να ...συναντησεις τους προγονους σου, καλυτερα πανε στον Telegun να στα κανει μια χαρα...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγώ πάντως ρε παιδιά μόνος μου άλλαξα τις λάμπες και όλα καλά... Ούτε προγόνους συνάντησα όύτε τίποτα ακόμα :P :P Θέλει προσοχή πάντως, είναι γεγονός... Σχετικά με το biasing , o ενισχυτής μου (σύμφωνα με τα γραφόμενα στο manual  τουλάχιστον) έχει κύκλωμα ώστε αν μην είναι υποχρεωτικό να βάλεις biased λάμπες... Παρόλα αυτά, μπορείς να αγοράσεις biased pairs και να μην έχει ούτως ή άλλως πρόβλημα...

 

Το θέμα είναι ότι επειδή έφερα τις λάμπες από Καναδά, ταλαιπωρήθηκα ΠΟΛΥ στο τελωνείο και πλήρωσα τον κούκο αηδόνι (έμαθα πλέον...). Έβαλα τις Tung Sol στην προενίσχυση (12AX7) και τις Sed Winged C 6L6 στο τελικό στάδιο και όντως είναι πολύ καλές λάμπες.. Το θέμα είναι ότι δεν βρήκα κατάστημα που να τις έχει εδώ στην Αθήνα...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

biased pairs

 

MATCHED pairs θες να πεις...λυχνιες που να...μπαϊασαρουν μονες τους τον ενισχυτη δεν εχουν δυστυχως ακομα φτιαχτει... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι SuperFunk δίκιο έχεις matched pairs εννοούσα, με έφαγε η κεκτημένη ταχύτητα.. ;D

Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα εξειδικευμένο σε λάμπες εδώ στην Αθήνα?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο link είχε μόνο JJ λάμπες! Εγώ δεν εννοώ αυτό!! Εννοώ αν υπάρχει μαγαζί που να έχει αποκλειστικότητα σε λάμπες όλων των ειδών πχ  12ΑΧ7, 6L6, EL34, 5881, KT88  κλπ κλπ ΔΙΑΦΟΡΩΝ εταιρειών Sovtek, JJ/Tesla, Svetlana, TungSol, Electro Harmonix, Mullard . Άν υπάρχει τέτοιο μαγαζί πραγματικά θα με ενδιέφερε να το μάθω, οπότε όποιος γνωρίζει...

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ρε παιδιά μόνος μου άλλαξα τις λάμπες και όλα καλά... Ούτε προγόνους συνάντησα όύτε τίποτα ακόμα :P :P 

 

υποψηφιοτητα για ...pearly gates βαζεις αν ασχοληθεις με το biasing και οχι με το να αλλαξεις λαμπες.

 

Και οχι biasing με bias masters κλπ, αλλα με πιο "παραδοσιακους" τροπους.

 

Το μαγαζι που ζητας για λαμπες ισως να υπηρχε πριν μερικες δεκαετιες... τωρα δεν το κοβω να υπαρχει κατι τετοιο, εκτος φυσικα απο webshops.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου