Προς το περιεχόμενο

Guitar Acquisition Syndrome (G.A.S.) Αρρώστια ή Πόρωση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι, αλλά μιλάμε για την περίπτωση που η πόρωση είναι τόσο μεγάλη, που γίνεται σύνδρομο (αρρώστια)... Δεν απέχουν και πάρα πολύ... ;)

 

Εγώ δεν έχω πολλές κιθάρες, αλλά έχω GAS...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντί να προσπαθούμε να βελτιώνουμε τον ήχο που βγαίνει από την πηγή - τα δάχτυλά μας - ασχολούμαστε μανιωδώς με το απαραίτητο μεν αλλά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ μέρος του, που είναι ο εξοπλισμός

 

Πόσοι από μας αγοράζουν και πουλάνε εξοπλισμό έχοντας μόνο εξερευνήσει ένα απειροελάχιστο μέρος του τι μπορεί να κάνει;

 

Οι περισσότεροι, έτσι δεν είναι;.....

 

(αναφέρομαι κυρίως σε ενισχυτές, πεταλάκια κτλ. και όχι τόσο πολύ σε κιθάρες)

 

 

 

Η λύση στο G.A.S είναι μία:

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

P R A C T I C E

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περοσσοτερο μαζι σου mij αυτο σκεφτομαι καθε φορα που καποιος ικανοτερος κιθαριστας(μιας και νεος στον χωρο της ηλεκτρικης)βγαζει φανταστικο ηχο με τον εξοπλισμο μου.Συμφωνο επισης οτι ειναι ολα θεμα εξασκησης και γνωσης του εξοπλισμου που διαθετει ο καθενας, αν καποιος εχει εξασκησθει σε αυτα τα 2 το μονο που μπορει να τον περιορισει μετα ειναι η φαντασια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι εγω παιζω τωρα γυρω στα 5 χρονια νομιζω απο ενισχυτες ειχα ενα 15watt και αγορασα εδω και χρονια εναν 75watt RANDALL που δεν προκειται να το αλλαξω ποτε και ενα πολλεφφε behringer που το εχω για κουρδιστηρι.Απο κιθαρες ειχα την πρωτη ιμπανεζ την πουλησα με τα πηρα μια epiphone explorer gothic και εβαλα EMG active που δεν προκειται να την αλλαξω ποτε.Μετα αγορασα μια jackson JS30 που δεν μου εκατσε και την πουλησα (την αγορασα για τα 24φρετς). Σε λιγο καιρο θα αγορασω μια 7χορδη και εκει θα κλεισω για αρκετα χρονια λετε να εχω GAS η σας φενονται κανονικες αγορες αυτες.Ολες οι αγορες εγιναν μεσα σε 5 χρονια με κανα χρονο διαφορα απο την καθε μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι εγω παιζω τωρα γυρω στα 5 χρονια νομιζω απο ενισχυτες ειχα ενα 15watt και αγορασα εδω και χρονια εναν 75watt RANDALL που δεν προκειται να το αλλαξω ποτε και ενα πολλεφφε behringer που το εχω για κουρδιστηρι.Απο κιθαρες ειχα την πρωτη ιμπανεζ την πουλησα με τα πηρα μια epiphone explorer gothic και εβαλα EMG active που δεν προκειται να την αλλαξω ποτε.Μετα αγορασα μια jackson JS30 που δεν μου εκατσε και την πουλησα (την αγορασα για τα 24φρετς). Σε λιγο καιρο θα αγορασω μια 7χορδη και εκει θα κλεισω για αρκετα χρονια λετε να εχω GAS η σας φενονται κανονικες αγορες αυτες.Ολες οι αγορες εγιναν μεσα σε 5 χρονια με κανα χρονο διαφορα απο την καθε μια.

 

Θα σου μιλησω με την ουδεποτε αποκτηθησα ιδιοτητα μου, αυτη του ιατρου. Η εμφανισις η μη της νοσου, σχετιζεται με την ηλικια σου. Αν ας πουμε εισαι 17-18 και αλλαζεις κιθαρες απο τα 12-13 σου τοτε σιγουρα εχεις αερια :) Αν εισαι 40 και απο τα 35 σου αλλαξες και 3 κιθαρες των 300 ευρω εκαστη, αυτο δεν αποτελει ουτε καν ελαφρια βραδινη δυσπεψια.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου μιλησω με την ουδεποτε αποκτηθησα ιδιοτητα μου, αυτη του ιατρου. Η εμφανισις η μη της νοσου, σχετιζεται με την ηλικια σου. Αν ας πουμε εισαι 17-18 και αλλαζεις κιθαρες απο τα 12-13 σου τοτε σιγουρα εχεις αερια :) Αν εισαι 40 και απο τα 35 σου αλλαξες και 3 κιθαρες των 300 ευρω εκαστη, αυτο δεν αποτελει ουτε καν ελαφρια βραδινη δυσπεψια.

 

 

Κοιτα για να εξηγησω για οτι εκανα υπηρχε λογος .

-Η πρωτη ιμπανεζ ειχε τρεμολο πραμα φτινο το οποιο ειχε προβλημα και ετρεχα σε μαστορους να το φτιανουν απο εκει και περα δεν ξανα πηρα τρεμολο.

Μετα αγορασα την Epiphone με την οποια εμεινα ευχαριστημενος αλλα δεν ειχε 24 και δεν μπορουσα να την βαλω αναμε στα ποδια για να παιξω πολυ χαμηλα στην ταστιερα sweep και κατι αλλα που ηθελαν ανοιγματα.

Και γιαυτο πηρα  την jackson για μια φτηνη λυση αλλα τελικα δεν με βολευε λογο του bolt-on ετσι την πουλησα και τωρα αποφασισμενος πια παω για μια 7 χορδη χωρις τρεμολο να βρω την υγεια μου γενικα δεν μου εκατσαν κιθαρες με καλο playability.

Ειμαι 22 και παιζω απο τα 17 αφου με πολυ μαζεμα αγορασα ηλεκτρικη αφου οι γονεις δεν ηθελαν να με κανουν ροκά.

Επειτα μετα τα 20 που αλλαξαν καποια πραματα στα οικονομικα δεν υπαρχει προβλημα να αγορασω 10 κιθαρες και χωρις να πουλησω τις αλλες οποτε λαβε αυτο υποψιν και οχι την ηλικια αν εχω "αεριο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης για να εξηγησω γιατι εκτος απο την πρωτη που αγορασα που δεν ηξερα τι παιζει ο λογος ο οποιος δεν αγορασα κιθαρα με 1000 στα 2 και 3 χρονια που επαιζα και αγοραζα με 400-500 ειναι γιατι πιστευα οτι δεν μου αξιζει οπως ακοκα το πιστευω για την 7 χορδη οτι θα παει χαμενει στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου μιλησω με την ουδεποτε αποκτηθησα ιδιοτητα μου, αυτη του ιατρου. Η εμφανισις η μη της νοσου, σχετιζεται με την ηλικια σου. Αν ας πουμε εισαι 17-18 και αλλαζεις κιθαρες απο τα 12-13 σου τοτε σιγουρα εχεις αερια :) Αν εισαι 40 και απο τα 35 σου αλλαξες και 3 κιθαρες των 300 ευρω εκαστη, αυτο δεν αποτελει ουτε καν ελαφρια βραδινη δυσπεψια.

Επίσης το GAS είναι πολλές φορές αναστρέψιμο, εφόσον δεν έχει κάνει μεταστάσεις σε άλλα όργανα (dobro, ukulele, μαντολίνο, ούτι κλπ.). Αν έχει συμβεί το τελευταίο, οι ελπίδες είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν μπορουσα να την βαλω αναμε στα ποδια για να παιξω

 

Φιλε, εγω σε τετοια συζητηση αρνουμαι να συμμετασχω αλλο!

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου