Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τους Lamb Of God


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Πρόσφατα άρχισα να ακούω τους Lamb Of God και μπορώ να

πώ πως είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Αυτό το είδος που παίζουνε θυμίζει

αυθεντικό heavy metal με μοντέρνα στοιχεία.

Δεν ξέρω, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αυτό το συγκρότημα στέκεται

άνετα δίπλα στους Pantera, Metallica, Megadeth...

 

Εσείς τί γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τις λίγες metalcore μπάντες που αξίζουν προσοχής... Έχουν γράψει κομματάρες κατά καιρούς και γενικά δείχνουν ότι το κατέχουν...

 

 

Διαφωνώ ωστόσο ως προς την περιγραφή του ήχου τους και τη σύγκριση που κάνεις με τις άλλες μπάντες (οι οποίες παίζουν διαφορετικό είδος μουσικής)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τελευταίος τους δίσκος "Wrath" κοπανάει πολύ άσχημα!!Και γενικότερα το στυλάκι τους ξεχωρίζει απο τους υπόλοιπους (με εξαίρεση τους As I lay dying που και αυτοί μόνο ο τελευταίος είναι πραγματικά καλός)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως από τα πιο αξιόλογα group του είδους. Και όλοι οι δίσκοι τους έχουν σίγουρα κάτι να πουν.

Τη σύγκριση πάντως με τα παραπάνω μεγαθήρια δεν την βρίσκω να έχει ουσία, μιας και μόνο μετά από χρόνια θα μπορέσουμε να πουμε αν οι Lamb έχουν επηρρεάσει τον κόσμο της μουσικής ή έστω του metal στο βαθμό που το έχουν κάνει οι προαναφερθέντες. ;) (προσωπικά δεν το νομίζω πάντως...)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικά προτιμώ εποχές ashes of the wake, αλλά ειδικά στο τελευταίο ο Μπλιθ έχει βελτιωθεί πολύ και έχει συμμαζέψει την φωνή του.

Γενικά ριφφάρες.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια τυχαία κομμάτια που έχω ακούσει από διάφορους δίσκους τους είναι όλα αρκετά καλά. Προσέχουν πολύ τον ήχο τους και φαίνονται να είναι αρκετα δημιουργικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ashes of the wake που είναι και το μόνο που άκουσα, αν και δεν είναι και πολύ του στυλ που ακούω, μ'άρεσε αρκετά μπορώ να πώ. Το αν στέκετονται δίπλα στα συγκροτήματα που αναφέρεις, μουσικά μεν, είναι τρομερά υποκειμενικό το ζήτημα, στην πραγματικότητα δε, οι Metallica, οι Megadeth, οι Pantera, τείνουν να περάσουν (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) στη σφαίρα του κλασσικού, κάτι που τους καθιστά "άφταστους".

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αξιόλογη μπάντα χωρίς υπερβολές στη μουσική τους. Ο ήχος τους είναι πολύ προσεγμένος και μου αρέσει πάρα πολύ. Όσο για τη σύγκριση με τα μεγαθήρια πιστεύω πως το βασικό κοινό που έχουν είναι ο ''τσαμπουκάς'' που βγάζουν με τα thrasho-στοιχεία τους. Κατα τ' άλλα δεν πιστεύω πως μπορεί κανείς να τους συγκρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το θέμα είναι λίγο άκυρο  ::) Ακόμη κ αν ακούσεις 5000 γνώμες δεν νομίζω πως θα επηρεαστείς από αυτές... Κ έτσι πρέπει να ναι.

 

Τεσπά, εγώ ακούω Lamb of God από το "As the palaces burn" κ έπειτα. Νομίζουν πως πάνε το thrash ένα βήμα παραπέρα με τα original-σε-σημεια-δυσαρμονικά riff τους. Το τελευταίο τους άλμπουμ με άφησε αδιάφορο, ίσως γιατί επαναλμβάνονται. Κ είναι κρίμα για τέτοιου είδους μουσικές οι δισκοι να περιέχουν 15 κομμάτια. Προσωπικά μετα το 7-8 κομμάτι έχω κουραστεί.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου