Προς το περιεχόμενο

Humbucker bridge ή Single bridge σε Fender;


mikekatoumas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τα ήδη που θες humbucker είναι η λύση.Και σίγουρα ακόμα καλύτερα αν σπλιτάρει.Και όχι μπορεί να μην ακούγεται original μονός αλλά σπάνια παίζει κανείς με καθαρό ήχο στην bridge θέση.Όπως και να έχει και να θες να παίζεις καθαρά εκεί είτε έχεις κανονικό μονό είτε όχι ποιοτικά δεν θα καταλάβεις διαφορά.Μόνο στο ηχόχρωμα.Οπότε καλύτερα κόβς βόλτες στα μαγαζία και ψάξου  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω μια fender mexico κυριως για μουσικη του στυλ , red hot chili peppers , guns n roses , metallica και λιγακι blues.... εχω τσεκαρει καποιες , αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν μου τεριαζουν Humbucker bridge ή Single bridge για το ειδος που με ενδιαφερει .....

Αν εχεις μια κιθαρα μονο καλο ειναι να ειναι με διπλο που σπλιταρει.

Αν εχεις κι αλλες κιθαρες .... η fender να εχει μονους και πολυ χοντρες χορδες.  ;D (ας κατεβασεις και ημιτονιο αν δεν μπορεις τα "σκληρα", να παρεις τουλαχιστον τον "τονο")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο malmsteen με single coil παιζει...

Εγώ μονό έχω και επειδή δεν τον χρησ. και πολύ ίσως τώρα να έπερνα Humb.

Προτημώ όλες τις άλλες θέσεις, τα πρίμα δεν μου πολυαρέσουν...

Με έναν (2) Duncan ή DiMarzio θα είσαι καλημένος όσον αφορά το metal πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο malmsteen με single coil παιζει...

Εγώ μονό έχω και επειδή δεν τον χρησ. και πολύ ίσως τώρα να έπερνα Humb.

Προτημώ όλες τις άλλες θέσεις, τα πρίμα δεν μου πολυαρέσουν...

Με έναν (2) Duncan ή DiMarzio θα είσαι καλημένος όσον αφορά το metal πιστεύω...

 

Ο Malmsteen παίζει με μονό που μόνο μονός δεν είναι και έχει συνήθως το YJM Overdrive μπροστά στο φουλ όλα καρφί στον Marshall που και αυτός είναι στην τσίτα  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<b>"Δύο Καρπουζια δεν  χορουν(ε) σε μια μασχάλη"</b> λεει ο παπους μου και εχει δικιο... Μια Strat type με scale 25,5 inch <b>"παιζει"</b> πιο καλα -για μενα- με Single Coil Pickups... Μια Gibson type με scale 24,75 inch <b>"παιζει"</b> πιο καλα -για μενα- με Humbucker Pickups... Οποτε κοιτάξα οι κιθαρες μου να κανουν την <b>"δουλειά"</b> τους καλα και να μην μπερδευουν τους ρολους τους... Τωρα για το term: Rosewood Vs. Maple fretboard... Ειναι προσωπικη επιλογη... Εγω προτίμησα το Rosewood... To www.warmoth.com/Bass/Necks/BassNeckWoods.aspx εχει πολλες & Καλες infos για αυτο το term... Ελπίζω να σε βοήθεισα με αυτο... Spartan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<b>"Δύο Καρπουζια δεν  χορουν(ε) σε μια μασχάλη"</b> λεει ο παπους μου και εχει δικιο... Μια Strat type με scale 25,5 inch <b>"παιζει"</b> πιο καλα -για μενα- με Single Coil Pickups... Μια Gibson type με scale 24,75 inch <b>"παιζει"</b> πιο καλα -για μενα- με Humbucker Pickups... Οποτε κοιτάξα οι κιθαρες μου να κανουν την <b>"δουλειά"</b> τους καλα και να μην μπερδευουν τους ρολους τους... Τωρα για το term: Rosewood Vs. Maple fretboard... Ειναι προσωπικη επιλογη... Εγω προτίμησα το Rosewood... To www.warmoth.com/Bass/Necks/BassNeckWoods.aspx εχει πολλες & Καλες infos για αυτο το term... Ελπίζω να σε βοήθεισα με αυτο... Spartan.

 

Βρίσκεις πως το scale length μιας κιθάρας έχει σχέση με το τι μαγνήτες της "ταιριάζουν"? Ρωτάω ειλικρινά. Αν θες εξήγησε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι θα σου πουνε τα υπερ & τα κατα της καθε "σχολης" σε ενα Fender Vs. Gibson thread. Εγω θα σου 'πω απλα να αποδεκτεις τις διαφορες τους... Οταν ο Leo Fender κοπιαρε το scale length μιας Martin (25,5 inch) , ειχε στο μυαλο του να αποδοσει εναν παρομοιο ηχο & επελεξε για τις κιθαρες του, τους Single Coil Pickups που τονιζαν αυτον τον ηχο... Θα μπωρουσε να κοπιαρει τις Gibson Guitars (24,74 inch) αλλα δεν ηθελε κατι τέτοιο... Οι Gibson Co. απο την αλλη, εκμεταλλεύτηκαν  τα χαρακτηριστικα των κατασκευαστικων τους προτέρημα των, και με την αποδοχη & χρηση των Humbucker Pickups (πιο παλια ειχαν P-90 pick-ups) δημιούργησαν -προς οφελος τους- την δικια τους "σχολη" στον ηχο. Οταν και οποτε ακουω Strat με Humbuckers 'η Gibson με Single Coil Pickups, κατι δεν μου καθεται "καλα" στον ηχο... Αλλα οπως ειπα, αυτο ειναι προσωπικη επιλογη... Spartan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια στρατ που γουσταρεις , και βαλε πισω εναν διπλο που να σπλιταρρει.

αυτο εκανα εγω στην partscaster μου.

 

(haeussel κατα προτιμηση)

;) ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου