Προς το περιεχόμενο

How to relic a guitar?


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους μετα απο εναν ολοκληρο χαμενο χρονο!(γ..ω το στρατο μου). Εχω μια φτηνη αλλα σχετικα καλη stratocaster (cort) και σκεφτομαι να κανω κανενα πειραμα πανω της(relic) ...... αλλα δεν ξερω πως! αν ξερει κανενας(που ειμαι σιγουρος ;D) ας ριξει καμια ιδεα.....και αν τα καταφερω θα σηκωσω και φωτο! Thanks!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πείραμα...αλλά μισό!  Τι θέλω να πώ...δεν φτάνει να "χτυπήσεις" το σώμα και το μπράτσο, με τα μεταλικά parts τι θα κάνεις? Δεν μπορείς (λέω) να έχεις relic σώμα και γυαλιστερά tremolo, κλειδιά και πάει λέγοντας...

Ρίξε μια ματιά εδώ πάντως για να πάρεις ιδέες...οι τύποι είναι μάστορες στο relic

http://www.monsterrelic.com/

Τους είχα ρωτήσει κάποτε, και υπολογίζω ότι τα μεταλικά (pickguards, βίδες, κλειδιά κλπ...) πάνε γύρω στα 250 ευρά...δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει για την Cort

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.relicdeluxe.com/

 

αλλά να ρελικάρεις μια Cort γιατί; Για να μοιάζει με Cort από την εποχή που δεν υπήρχαν Cort;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα ο φίλος είναι διατεθιμένος να κάνει ό,τι είναι μόνος του... Συμφωνώ ότι δεν αξίζουν 250 ευρά για την cort, αλλά η άποψή μου είναι ότι για light relic τα μεταλλικά μέρη μένουν και όπως είναι... Στην περίπτωση του heavy relic είναι που φαίνονται ξεκάρφωτα τα γυαλιστερά μεταλλικά μέρη...

 

Έχεις στο μυαλό σου κάτι τέτοιο

StreamImage.aspx?Image_ID=412054&type=gear&Image_Type=full

 

ή κάτι... τέτοιο;

60_Stratocaster_Ultimate_Relic_HSS_3TS_Floyd_Rose_Jason_Smith_R45139_l.jpg

 

Έχει διαφορά, πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι σαν το πρωτο θελω να πετυχω,δηλαδη ενα ελαφρυ παλαιωμα της κιθαρας.π.χ. να ελαφρυνω λιγο το λουστρο , να κανω το "κεφαλι" της λιγο πιο κιτρινισμενω κ.α. τετοια κολπακια ζηταω... παρακατω εχω μια φωτο της. εχω ηδη αλλαξει τα πλαστικα με aged της fender! οσο για το αν αξιζει για την cort διαφωνω γιατι και σε μια fender να κανεις relic παλι απλως θα φαινεται σαν παλια, αλλα δεν θα ειναι. σημασια εχει πως αρεσει στον κατοχο της μια κιθαρα....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αφου ειναι ετσι ξεκηνα και κανε την κοματια ετσι ωστε να δουλευτει ευκολοτερα.

 

τρυψε ολο το haedstock ως το κοκαλο  ;D ;D το ξυλο ενοω (η αποψη μου ειναι οτι θα ηταν πιο ομοιομορφο να το τρυψεις και απο πισω για να βαφτει  και το ιδιο)

 

και μετα θα χρειαστεις βερνικι για πιστολι (απ'οτι θυμαμε 2 συστατικων δλδ θα του βαλεις συν 20% διαλητικο στην ολη του μιξη) με χρωμα της αρεσκειας σου που θα βρεις σε καθε μαγαζακι με σηδηρικα-χρωματα.

ενα μικρο κουτακι ειναι αρκετο οπως επισης ενα κουτακι clear βερνικι,τωρα gloss ή satine δικη σου αποφαση

 

.πρωτα να βαψεις μια παρομοια επιφανεια για να σιγουρευτεις οτι θες αυτο,γιατι  θα ξανα-μανα τρυβεις και βεβαια ξεχνα την φιρμα στο headstck

 

στην επωμενη φαση θες πιστολι για να του ριξεις το βερνικι 2 χερια τουλαχιστο και οσο πιο ψιλα γινετε!!!

 

και αφου καλο στεγνωσει ριχτου και το clear που ειπαμε επισεις 2χερια

 

ριξε μια ματια στο μανικι που εκανα εγω

 

http://s464.photobucket.com/albums/rr8/koumariss/?action=view&current=mpm.jpg

 

http://s464.photobucket.com/albums/rr8/koumariss/?action=view&current=lknok.jpg

 

τωρα το σωμα.μαλον καλο ειναι να παρεις ιδεες και να τις εφαρμωσεις οσο το δυνατον γινετε,σιγα-σιγα με τρυψιμο στα σημεια που θες και αν εισαι εικανοποιμενος μετα ριχτου και κανα-2 χερια clear και αυτουνου

 

αν λαθευω σε κατι παρακαλω δεκτες οι παρατηρησεις  :) :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομε λιγο στο θεμα, και θελω απαντηση απο καποιον που το εχει κανει ο ιδος. Θελω να πετυχω κατι σαν αυτο στην φωτο για το μανικι και το headstock....πως μπορω να το κανω? ???

 

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομε λιγο στο θεμα, και θελω απαντηση απο καποιον που το εχει κανει ο ιδος. Θελω να πετυχω κατι σαν αυτο στην φωτο για το μανικι και το headstock....πως μπορω να το κανω? ???

 

χωρις να ειμαι σιγουρος ...νομιζω αυτα τα κανουν με καψιμο(φωτια)...γιατι ειχα ρωτησει εναν ποθ ειχε κατι παρομοιο..και μου ειπε οτι την ειχε παει σε εναν μαστορα και την ειχε καψει...τωρα...μπορει κι να με κοροιδευε...

θα σου πουν οι γνωστες πιο καλα :P

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε κάτσει με ένα φίλο και είχαμε κάνει στο headstock της τέλε του κάτι αντίστοιχο...

Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει πυρογράφο, αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυται... Επίσης, δεν ξέρω τι επίπτωση θα έχει στη αίσθηση του μπράτσου, αν το κάνεις και στην πλάτη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου