Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λουστράρισμα headstock


Fenderikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το κερί είναι της γνωστής εταιρίας. Η ιδέα του λαδιού με το κερί δεν με ενθουσιάζει άσε που πρέπει να καλυφθεί και το καινούριο αυτοκόλλητο στο headstock με λούστρο αλλιώς πέφτει όπως λένε οι οδηγίες του. Η απορία μου είναι αν θα πιάσει αυτή τη φορά το ακρυλικό βερνίκι (σπρέι) πάνω από το wood stain ή θα φεύγει σαν φλούδα πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πιο σίγουρο λουστροσπράυ είναι αυτό

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Το 2Κ. Πολυουρεθάνη 2 συστατικών με καταπληκτική σκληρότητα και γυαλάδα. Βέβαια δεν είναι φτηνό (15 ευρώ) και ζεί 2-3 ημέρες...μετά πέτρα.

Καλό είναι βέβαια να ήταν αλουστράριστο το μπράτσο σου

Τα υπόλοιπα ακρυλικά είναι ερασιτεχνικά μπροστά του.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το tip αλλά νομίζω πως η πολυουρεθάνη λιώνει τα αυτοκόλλητα, τα ξεβάφει. Κάπου είχα διαβάσει ότι το μελάνι τους είναι συμβατό με ακρυλικά η νίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετά heads (και άπειρες δοκιμές) και δεν έχουν πάθει τίποτα. Και φαντάσου τα δικά μου decals είναι waterdecals. Μια βόλτα στο site μου, και θα δείς αρκετά παραδέιγματα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να το ρισκάρω τότε μιας και έχω δύο αυτοκόλλητα.  ;) Και τα δικά μου waterdecals είναι. Από ebay με 12 ευρώ κομπλέ πήρα 2 και τα μεταφορικά δώρο!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να το ρισκάρω τότε μιας και έχω δύο αυτοκόλλητα.  ;)

Τίποτα δεν θα ρισκάρεις. Αφού θα το κάνεις, τρίψε το head ελαφρά για να φύγουν τα παλιά λουστρα, ένα 1000ράκι μετά...και έτοιμος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να το κιτρινίσω και λίγο θα πιάσει αυτό το βερνίκι πάνω από το woodstain; Αλλιώς υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει tinted το μπράτσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυουρεθάνη είναι διαφανής. Τώρα χρωματικά κόλπα δεν γίνονται με σπράυ. Θέλει κομπρεσερ, μπιστόλια και γνώσεις χημίας για τις αναμείξεις των υλικών

http://www.ronkirn.com/tutorial/strat_tutorial4.htm

Βολέψου όπως είσαι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φενδερικο...!

Εγω πρεπει να σου απαντησω με ερωτησεις (πρωτα)!

 

-Ποσο εχεις τριψει το μπρατσο?Εχει φυγει τελειως το παλιο βερνικι?

 

-Το'χεις τριψει καλα ωστε να μην εχει γρατσουνιες που θα δειχνουν ασχημα

αν εμποτιστει το ξυλο με "woodstain"?

 

-Τι "woodstain" εννοεις ? (υπαρχουν διαφορα με διαφορες ιδιοτητες)

αν το εχεις ηδη,δωσε στοιχεια να δουμε αν κανει!(και πως θα το δουλεψεις)

 

-Το σπρει που εχεις τι "ακρυλικο" ειναι? (ο ορος υπονοει μονο τη "βαση",υπαρχουν διαφορα ακρυλικα

απο ακρως χημικα εως υδατοδιαλυτα).Υπαρχουν στοιχεια στην ετικετα!

Βγαλ'τα στα φορα.... ;D

 

Και μια "στρεη θρου" απαντηση:

Οτι βερνικι και αν ριξεις,το αποτελεσμα θα ειναι απο λιγο εως πολυ πιο κιτρινο απο το τριμενο,αβαφτο ξυλο.

 

Βρεξε λιγο το ξυλο σε ενα σημειο,θα δεις οτι αλλαζει χρωμα...αυτο ειναι ενας μεσος ορος-δειγμα του

χρωματισμου μετα τη βαφη (αναλογως υλικου βαφης,πιο κιτρινο η πιο "ανοιχτο").

 

Τα ξαναλεμε (τα ξαναγραφοδιαβαζουμε δηλαδη ;D )

:)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το μπράτσο έχει τριφτεί μέχρι ξύλο.

 

Γρατσουνιές δε βλέπω να έχει μιας και το έτριψα με 400-800 γυαλόχαρτο. Το woodstain δεν το πήρα ακόμη αλλά διάβασα σε ένα άλλο θέμα εδώ, που το πρότεινες σε ένα φίλο.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πολλοί τύποι και σκόπευα να ρωτήσω και στο μαγαζί που θα το αγοράσω να μου έλεγε αν κάνει με το συγκεκριμένο βερνίκι.

 

Το σπρέι που έχω μισοτελείωσε και θα πάρω αυτό που μου προτείνει παραπάνω ο marathon  http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365 το 2κ.

 

Αυτα!

 

Πως με βρίσκεις;; ;D ;D Βασικά η απορία μου πλέον είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω woodstain για να κιτρινισει το μπράτσο και τι τύπος να είναι αυτό.

 

Εννοείται πως σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου