Προς το περιεχόμενο

Ιδεα για hammond sampling στο fantom g


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ειχα μια ιδεα στο ξεκαρφωτο σήμερα και είπα να ρωτήσω αν υπάρχουν γνωμες ενστασεις ή συμβουλες για το εγχειρημα, και αν αξίζει να το προχωρήσω ή είναι εφαρμόσιμο μονο στο μυαλο μου.

 

Σκεφτηκα λοιπόν να σαμπλαρω τον ήχο απο το b4 organ στο fantom g αλλα με τον εξής τρόπο.

 

Να παρω δείγμα εχοντας μόνο το πρωτο drawbar να παίζει και να φτιαξω ενα patch με αυτο.

Ενα αλλο εχοντας το 2ο drawbar μονο και ουτε καθεξης μεχρι το 8ο.

 

Στη συνεχεια να τα βαλω ολα αυτα στο live mode ως layers και να χρησιμοποιήσω τα 8 fader ως μικτη για τα patch, δηλαδή στην ουσια ως drawbars.

Αυτο που δεν ξερω εκ των προτερων, είναι αν ο συνδιασμός θα είναι παρόμοιος με τον αντιστοιχο του b4. Η λογική μου λέει πως ναι αλλα δεν εχω την εμπειρία να το στηριξω. Αν ανοιξω δηλαδη τις εντασεις απο ολα τα patches θα εχω τον αναλογο full drawbar ήχο του Β4 ή θα εχω 8 ξεκαρφωτα samples και χαος?

 

Αν εχει καποιος αναλογη εμπειρία, συμβουλη ή να μου πει ενα που πα ρε καραμήτρο. Στην τελική μπορει να μην είμαι ο πρωτος που το σκεφτηκα, οποτε να με παραπέμψετε καπου αλλου να παρω ιδεες, τεχνοτροπια κτλ  8)

 

Ευχαριστω  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καθόλου "που πα ρε καραμήτρο".

Πολύ σωστός. Απλά θες 9 αντί 8 faders.

Η διαδικασία όπως την είπες.

Φτειάχνεις πρώτα από τα δείγματα τα ανάλογα patch (single) και μετά φτειάχνεις ένα performance (live mode) που τα sliders θα ελέγχουν τις εντάσεις των patches (singles). Θα σου λείπει όμως ένα (1). Αποφάσισε εσύ ποιό θα λείπει.

 

Για να μη φας το χρόνο σου άδικα, για αρχή δοκίμασε ήδη υπάρχοντα patches και ανάλογα βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξερω οτι θα μου λειπει ενα. Ισως βαλω τα δυο τελευταια ψηλα μαζι, μια και μεμονωμενα δε νομιζω να τα θελω.

 

Αυτο με τα υπαρχοντα patches το κάνω ηδη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

neeq: μία ιδέα για να μην σου λείπει κανένα drawbar είναι να αναθέσεις τις δύο τελευταίες αρμονικές σε ένα slider (π.χ. το τελευταίο) και με ένα knob να ελέγχεις την μεταξύ τους ένταση. Ομολογώ ότι δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω ότι είναι εφικτό. Κατ' εμέ βέβαια η λύση των σαμπλαρισμένων hammonds αποτελεί ημίμετρο, αλλά μέχρι η Roland να βγάλει καμία ARX-Organ ή κάτι τέτοιο (με χρήση προσομειώσεων), είναι μία κάποια λύση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλέπω στο site www.sinevibes.com εχει για dpwnload ενα .prj με organs και λεει οτι χρησιμοποιει τα 8 faders ως drawbars. Οποτε μαλλον δεν είμαι ο πρωτος, παρ'ολα αυτα εγω θα το κανω καλυτερα ;D

 

Μανωλη και Πολύφημε  ;D ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλέπω στο site www.sinevibes.com εχει για dpwnload ενα .prj με organs και λεει οτι χρησιμοποιει τα 8 faders ως drawbars. Οποτε μαλλον δεν είμαι ο πρωτος, παρ'ολα αυτα εγω θα το κανω καλυτερα ;D

 

Μανωλη και Πολύφημε  ;D ευχαριστω  :)

Τα organs του Artemiy Pavlov (administrator του Roland Clan, είναι αυτός που βγάζει τις εν λόγω επεκτάσεις) έχω ακούσει ότι είναι καλά, αλλά υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποιο πρόβλημα με τον έλεγχο των virtual drawbars. Αν δεις σε αυτό το thread, υπάρχουν κάποια προβληματάκια.

 

Επίσης, γράψου και πέρνα και από το forum. Θέλουμε μερικές φωνές ακόμα (και μάλιστα ελληνικές), για να αναγκάσουμε τη Roland να κάνει το Fantom-G ακόμα καλύτερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο φορουμ,με το ίδιο νικ εδω και πολυ καιρο, λόγω v-synth xt αλλα αρχισε να με κουραζει η κατασταση εκει. Ολοι είχαν την ίδια απορια. "που είναι τα πιανα και τα σαξόφωνα". Τωρα αρχισα να το παρακολουθω παλι λόγω φαντομ.

 

Επισης μηπως ξερεις γιατι ενω εκανα save το prj στο usb δε μου το εμφανισει, παρα εμφανισει το stick ως αδειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μηπως ξερεις γιατι ενω εκανα save το prj στο usb δε μου το εμφανισει, παρα εμφανισει το stick ως αδειο?

 

Μήπως δεν είναι συμβατό το usb stick με το Fantom-G; Είχες samples+multisamples στο project που πήγαινες να αποθηκεύσεις? Το είχες φορμάρει με το Fantom-G?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω φορμαρει, και είναι συμβατό. Οσο για samples, ήταν απλα το default prj απλα το εσωσα στο stick για δοκιμη. Και μου το εμφανίζει ως αδειο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω φορμαρει, και είναι συμβατό. Οσο για samples, ήταν απλα το default prj απλα το εσωσα στο stick για δοκιμη. Και μου το εμφανίζει ως αδειο.

 

 

Δεν πάει το μυαλό μου κάπου. Μήπως έκανες save στο internal project και όχι στο usb stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου