Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής με καλό bluesy ήχο


COSMIC22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οντως ο fender blues jr ειναι πολυ καλος τον ακουσα στο youtube αλλα τα λεφτα ειναι πολλα,μαλλον καταληγω στον kustom defender με 400 ευρω απο Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι νομιζεις οτι η Fender ρυθμιζε ποτε της (η ρυθμιζει και σημερα) το bias?

 

Το bias πλέον το ρυθμίζω με το αυτί τεντωμένο στον ήχο και με το μάτι (στις λυχνίες).

 

Αν δε ρυθμιζανε και τοτε, προφανως δε θα εβαζαν ουτε το trimmer.

Επισης δε θα υπηρχε λογος να κατασκευαστουν ποτε matched pairs, quads κλπ...

Με το ματι??

Τετοιες συμβουλες να δινουμε, να πειραματιστει κανας πιτσιρικας και να ξεκολλαει γυαλια απο τη μαπα του μετα...

 

Επι του θεματος, μαλλον ο Kustom θα ηταν και δικη μου επιλογη.

Σε αυτα τα λεφτα ειναι σαφως καλυτερος απο καποιο fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε ρυθμιζανε και τοτε, προφανως δε θα εβαζαν ουτε το trimmer.

Επισης δε θα υπηρχε λογος να κατασκευαστουν ποτε matched pairs, quads κλπ...

Με το ματι??

Τετοιες συμβουλες να δινουμε, να πειραματιστει κανας πιτσιρικας και να ξεκολλαει γυαλια απο τη μαπα του μετα...

 

Επι του θεματος, μαλλον ο Kustom θα ηταν και δικη μου επιλογη.

Σε αυτα τα λεφτα ειναι σαφως καλυτερος απο καποιο fender.

 

 

πιτσιρικας βρεθηκε φλαμπε στο δωματιο του πανω απο τον ενισχυτη...ολες οι ηλεκτρικες συσκευες της πολυκατοικιας βρεθηκαν καμενες...παραπανω στοιχεια δεν υπαρχουν ακομα...(ευτυχως οι προσφατες συνδεσεις απο το net καικαν μαζι με το pc οποτε cool...)

ρε παιδια...ενα πολυμετρο χρειαζεστε...ευκολο ειναι αρκει να ξερεις που και πως θα το τοποθετησεις..

για να μην πληρωνεις 2 φορες τον ενισχυτη σου μιας και ενας output κανει οσο και ο ενισχυτης...

και αν δεν θες να ρισκαρεισ ουτε για την ζωη σου ουτε για τον ενισχυτη σου αφιερωνεισ 1 ωρα να τον κατευασεις σε καποιον μαστορα..

οσο για amp σε αυτα τα φραγκα +1 για Kustom

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες συμβουλες να δινουμε, να πειραματιστει κανας πιτσιρικας και να ξεκολλαει γυαλια απο τη μαπα του μετα...

 

Σου έχει εσένα σκάσει ποτέ λάμπα;

Εχεις δει ποτέ σε άλλον λάμπα να σκάει;

Οχι να καίγεται. Να σκάει.

Από περιέργεια ρωτάω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπικη μου επιλογη μεχρι 1000 ευρω ειναι αυτος http://www.dv247.com/invt/60998/ Εχει καλη κατασκευη και εμφανιση, 2 καναλια με γλυκο voicing, βαθος και ενα μεγαφωνο που ταιριαζει πολυ στο ηχοχρωμα του ενισχυτη. Το βασικοτερο, μπορεις να τον ανοιξεις στο σπιτι αρκετα.

 

Να παινέψω το σπίτι μου; ;D

 

Είναι φοβερός! Θυσιάζεις το καθαρό headroom, έχεις όλα τ'άλλα. Το βασικότερο, δεν έιναι ο ενισχυτής που εκφράζει τη "σχολή" απ'την οποία προέρχεται (βρετανική εν προκειμένω) και πέραν αυτού...πάπαλα.

 

Ειδικά στην τιμή του dv, είναι σαν να βρίσκεται μόνιμα σε εκπτώσεις. Εάν προορίζεται αποκλειστικά-κυρίως για σπίτι, βρες τρόπο να τον ακούσεις από κοντά. Άμεσα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμε.

Αλλα ευτυχως οχι σε δικο μου μηχανημα.

Αλλα εχει τυχει να ειμαι δυο φορες μπροστα σε φαση που εσκασε.

Κοκκινιζει παρα πολυ εντονα, αλλα πολυ, και η απλα καιγεται, η σκαει το γυαλι.

Το δευτερο ειδικα, περιστατικο ηταν με ενα tone-master, ο οποιος ριχνει 600-700 volts

στα plates, δεν εγινε σωστα η πολωση και εσκασαν στο προσωπο φιλου ενω ειχε σκυψει και προσπαθουσε να δει

τι δεν πηγε σωστα.

Πιστεψε με, δε θες να σου συμβει.

Και τιποτα να μην παθεις, μονο και μονο το καθαρισμα που θα πρεπει να κανεις μετα στο σασι, ειναι βασανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ δεν μου έχει σκάσει λυχνία, αν κι έχω κάψει εκατοντάδες (κυριολεκτικά) πειραματιζόμενος σε διάφορες τάξεις λειτουργίας. Η μεγαλύτερη λυχνία που έχω κάψει είναι η 4CX15.000 και μην μου πεί κανείς τι δουλειά έχω με 25.000+ Watt ΛΥΧNΙΑ.... είπαμε η τρέλλα μας - τα χόμπυ μας.

 

Το έγραψα παραπάνω ΝΑ ΜΗΝ κανει κανείς τα ίδια με μένα, εγώ έχω καμμιά 40 λάμπες καβάντζα άλλους 4-5 Fender επίσης αλλά και μερικές δεκαετίες πάνω σε κατασκευές - επισκευές.

 

 

Α κάποτε ανάβαμε τσιγάρο από το πλέγμα της λυχνίας (σαν βλαμμένα ρουφούσαμε όλη την ακτινοβολία) αν δεν είχαμε αναπτήρα....... αλλά μάγουλο φλαμπέ δεν έτυχε......  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και αναλογως με τον τυπο και κατασκευη.

Αλλα στους στανταρ που χρησιμοποιουμε στους ενισχυτες, εχει τυχει και σε αλλους να σκασει.

Δεδομενου, οτι καποιος δεν ηξερε τι κανει...

 

DSC01458.jpg

 

Αυτη π.χ. ΔΕΝ σκαει, ΟΥΤΕ θα σπαει ακομα και με ματσολα να τη βαραει καποιος.

Γιατι απλουστατα, εχει γυαλι 1mm παχος...

 

Sorry studio54, αλλο καταλαβα απο θεμα ασφαλειας κλπ.

Αν και ειλικρινα χωρις καμια κακια, ειναι αποριας αξιο πως αναβατε τσιγαρο απο το πλεγμα, δεδομενου οτι βρισκεται μεσα απο το γυαλι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μιά σχετικά μεγάλη σε ισχύ λυχνία την "κοκκινήσεις" και επιμένεις με το τσιγάρο στο γυαλί.....ανάβει. Το έχω κάνει με 6146W, με ΕL504, EL519 και με μερικές ακόμη.

Αυτή που κρατάς πάντως μάλλον δίοδος ανόρθωσης είναι, οπότε τσάμπα καίει η λάμπα...

Φυσικά μιλάω για το πλέγμα που είναι μέσα από το γυαλί.....

Κόλλα ένα χαρτί σε μιά λυχνία που κοκκινίζει έντονα (και που τα πλέγματά της είναι κοντά στο γυαλί) το πιθανότερο είναι αρχικά να κιτρινίσει το χαρτί και μετά να αρπάξει....

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου