Προς το περιεχόμενο

Πρός τα που γυρνάει η μπαλαρίνα;; Right vs Left brain


Fenderikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι χασομέρης, μία αριστερόστροφα και μία δεξιόστροφα. :D

 

Ρε ασταδιάλα (μια λέξη) :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λυπαμαι που σας το λεω, αλλα η μπαλαρινα εχει ΜΙΑ και μονο ΜΙΑ φορα.

 

Δεξι click πανω στην εικονα.

Save Image As  ...

(ειναι μια εικονα animated GIF )

 

Την ανοιγετε μετα με εναν animated GIF editor η με οποιοδηποτε προγραμμα ζωγραφικης που υποστηριζει GIF και layers (πχ Gimp) και κοιτατε την σειρα με την οποια τα προβαλει. Και θα σας λυθει η απορια του πως ΑΛΗΘΙΝΑ γυριζει.

 

(εκει θα δειτε οτι υπαρχει και ενα layer -κρυφο frame που δεν προβαλεται- στο οποιο η μπαλαρινα ειναι με το βρακι της μονο)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανοιγετε μετα με εναν animated GIF editor η με οποιοδηποτε προγραμμα ζωγραφικης που υποστηριζει GIF και layers (πχ Gimp) και κοιτατε την σειρα με την οποια τα προβαλει. Και θα σας λυθει η απορια του πως ΑΛΗΘΙΝΑ γυριζει.

Πολυ σωστος, τα υπολοιπα ειναι αυθυποβολη. Αν δεν διαβαζαμε τις απαντησεις, δεν θα μπαιναμε καν στον κοπο να το δουμε διαφορετικα. Τα προγραμματακια αυτα παντως ειναι οτι πρεπει για την δημιουργια 'εκνευριστικων' avatars  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει το θεώρημα της "μίας και μόνο μίας φοράς". Προσέξτε, ότι η "μπαλαρίνα" είναι μόνο μία διδιάστατη επιφάνεια. Δεν έχει ούτε μία φωτοσκίαση πάνω της που να της δίνει όγκο. Είναι "αυθυποβολή" όταν τη "βλέπεις" να περιστρέφεται, είτε δεξιόστροφα, είτε αριστερόστροφα.

 

Ξέρω τι λέω.

 

:)

 

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει το θεώρημα της "μίας και μόνο μίας φοράς". Προσέξτε, ότι η "μπαλαρίνα" είναι μόνο μία διδιάστατη επιφάνεια. Δεν έχει ούτε μία φωτοσκίαση πάνω της που να της δίνει όγκο. Είναι "αυθυποβολή" όταν τη "βλέπεις" να περιστρέφεται, είτε δεξιόστροφα, είτε αριστερόστροφα.

 

Ξέρω τι λέω.

 

:)

 

 

 

 

+1 σε αυτο. Η κινηση της μπαλαρινας στο "φυσικο" κοσμο δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει απο καποια συγκεκριμενη φορα (clock η anticlock wise).

 

 

Ακομα και ως gif (οπου εκει ειναι πολυ συγκεκριμενη η φορα διαδοχης των frames, ποιο εμφανιζεται πρωτο, ποιο ακολουθει στην κινηση δευτερο κλπ) αν προσπαθησεις να ερμηνευσεις την κινηση της, συγκριτικα απο το ενα καρε στο αλλο, παλι δεν ακρη δε θα βγαλεις.

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε παιδιά...

 

Το κοιτάω το θρεντ 3 μέρες τώρα. Κοιτάω τα λίνξ...

 

ΠΟΙΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑ ρε παιδιά; Ένα ρινόκερο βλέπω εγώ... (χιπς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τη βλεπω να γυριζει με τη φορα του ρολογιου, και δεν μορω να την κανω να αλλαξει!

 

 

Ισως να φταιει το οτι ειμαι αριστεροχειρας.....Αλλα παιζω κιθαρα με το δεξι...... ???

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να φταιει το οτι ειμαι αριστεροχειρας.....Αλλα παιζω κιθαρα με το δεξι......

Και εγω. Ξερεις και αλλους που να το κανουν ή μονο εμεις ειμαστε μαγκες?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόκειται περί μιας (όπως σωστά περιγράφηκε) 2-D εικόνας (μόνο περίγραμμα) η οποία δίνει την αίσθηση της περιστροφής λόγω της περιοδικής (μάλιστα οι προσεκτικοί θα σκεφτούν "ημιτονοειδούς") διαμόρφωσης του πλάτους των προεξοχών. Είναι μια ωμή εκμετάλλευση (όπως πολλές οφθαλμαπάτες) της "υπολογιστικής ισχύος" του συστήματος της ανθρώπινης όρασης το οποίο είναι εκπαιδευμένο να εξάγει 3-D πληροφορίες από ουσιαστικά 2-D εικόνες (όταν βλέπουμε μονόφθαλμα... γιατί διόφθαλμα υπάρχει πραγματική 3-D πληροφορία).

 

Περισσότερες απάτες εδώ

http://illusioncontest.neuralcorrelate.com/

 

Μερικά αξιοσημείωτα χαρακτηριστικά της εν λόγω εικόνας.

1. Το γεγονός ότι η φιγούρα είναι μονόχρωμη και χαρακτηρίζεται μόνο από το περίγραμμά της δεν επιτρέπει την πρόσληψη μιας από τις βασικές πληροφορίες: Τι είναι μπροστά από τι. (Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζεις αν η στιγμή κατά την οποία η προβολή του εκτεταμμένου ποδιού εξαφανίζεται αν το πόδι αυτό αντιστοιχεί σε φορά προς τα μέσα στην οθόνη η προς τα έξω της οθόνης. Εκείνη τη στιγμή δεν ξέρεις αν "βλέπεις" το στήθος η την πλάτη της φιγούρας.

2. Οταν γυρίζει anti-clockwise*, είναι το δεξί ΤΗΣ πόδι που ακουμπάει κάτω. Οταν γυρίζει clock wise είναι το αριστερό ΤΗΣ πόδι που τη στηρίζει. (* Στην υποθετική περίπτωση που τη βλέπαμε από πάνω)

 


 

Εγώ κατάφερα να βλέπω τη φιγούρα να γυρίζει anti clockwise (έτσι τη βλέπω πολύ πιο εύκολα), και το είδωλό της σε καθρεφτάκι ΕΠΙΣΗΣ anti clockwise  ;).

Σταμάτησα το πείραμα γιατί κάτι τέτοια εγώ δεν τα σηκώνω.  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου