Προς το περιεχόμενο

Πρός τα που γυρνάει η μπαλαρίνα;; Right vs Left brain


Fenderikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν φαίνεται να γυρνάει δεξιόστροφα ο άξονας του σώματός της είναι κάθετος στο επίπεδο του δαπέδου, ενώ όταν γυρνάει αριστερόστροφα, ο άξονας έχει κλίση, δηλαδή το κεφάλι της είναι πιο "μέσα" και τα πόδια της πιο κοντά μας...

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

Αν όχι, αφορίστε με...

Κι όμως, γυρίζει...

 

οχι βρε, γιατι να σε αφορισουμε!  :)    Το σχεδιο αυτο ειναι φτιαγμενο ωστε ο εγκεφαλος, αναλυωντας τις λεπτομερειες, να το αντιλαμβανεται οτι περιστρεφεται. Ομως η "κινηση" που κανει το σχεδιο ειναι αριστερα δεξια, σαν το εκκρεμες ενα πραμα. Για την ακριβεια "γεμιζουν" και "αδειαζουν" αριστερα και δεξια τα διαφορα μερη του σωματος (βυζια, μπουτια κλπ  ;D ) με τροπο ωστε οτι υπαρχει αριστερα να βγαινει καθρεφτισμα μετα απο λιγο στα δεξια. Οποτε αν απομονωσεις τα ποδια απο τη σκια κατω και το υπολοιπο σωμα που ειναι οι λεπτομερειες που δινουν την εντυπωση της περιστροφης , και μετα κοιταξεις ολο το σχεδιο θα μπορεσεις να ελενξεις την φορα περιστροφης!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έτσι είναι, και φαντάζομαι αυτό εννοούσες λέγοντας ότι δεν γυρνάει καν... Πάντως τόνισα πως είναι άλλη η οπτική για να τη δεις να κινείται αριστερόστροφα, και άλλη για δεξιόστροφα... Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς, γιατί μόνο έτσι μπορεί να δοθεί η αίσθηση της περιστροφικής κίνησης... Και πάλι δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, μες στο κεφάλι μου το έχω σίγουρα, τώρα στο γραπτο λόγο, ντεν γκζέρει...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοιτάω κανένα τέταρτο, μετά κοιτάω το τόπικ, μετά ξανά εκεί... Απο την πρώτη στιγμή που την είδα πηγαίνει δεξιόστροφα και έτσι πάει πάντα για μένα! Όπου και να κοίταξα στο πόδι στο μπούτι (στα βυζιά χε χε) πάντα δεξιόστροφα.. Ποιό είναι το πρόβλημά της? Μόνο σε σάς κάθεται? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε σάς κάθεται? ???

 

Aν μου καθόταν νομίζεις ότι θα σου έγραφα αυτή τη στιγμή;  ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ορθολογιστής, αριστερόστροφα. Αν είσαι καλλιτέχνης, δεξιόστροφα. Αν είσαι χασομέρης, μία αριστερόστροφα και μία δεξιόστροφα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρίζει ΜΟΝΟ - ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δεξιόστροφα........... το κοιτάω τόση ώρα, κάνω διάφορα, αλλά δεν μπορώ να το δώ αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου