Προς το περιεχόμενο

Nuendo ή Sequoia?


ontheflow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα μιλούσα με ένα φίλο που κάνει ηχογραφήσεις με magix(φωνής) και του είπα πως εγώ αυτή την δουλεία την κάνω με nuendo. Τότε το παλικάρι γύρισε και μου είπε ότι το nuendo δεν λέω καταπληκτικό πρόγραμμα…αλλά θέλει και τα μηχανήματα του που εσύ δεν τα διαθέτης…και μου είπε να κάνω ηχογραφήσεις με magix για τη το nuendo αναλύει το εισερχόμενο σήμα πόλη αναλυτικά με αποτέλεσμα αυτό που θέλει να στο βελτιώση προς το καλύτερο να σου χαλάει αυτό που θες να δόσεις εσύ στην ηχογράφηση (το flow από άποψη ότι δεν έχω τα μηχανήματα)…για αυτό μου λέει θα ήταν καλύτερο να κάνω ηχογραφήσεις με ένα πρόγραμμα μικρότερης κλάσεις που να αναλύει την ηχογράφηση σαν αρχείο και όχι αναλυτικά οπός το nuendo….και μου πρωτινέ magix για αυτή την δουλεία…

Αλλά έχω μια αμφιβολία γενικά για όλοι αυτήν την ιστορία…

 

Εσείς τη λέτε για όλο αυτό? :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε απ' όλα αυτά δεν ισχύει.

 

Όλα τα προγράμματα χρειάζονται το καλύτερο δυνατόν hardware (μικρόφωνα, προενισχυτές, ηχεία) για να αναδειχθούν οι δυνατότητές τους. Αν ασχολείσαι σοβαρά με την ηχογράφηση, διαρκώς θα απαιτείς καλύτερη ποιότητα και καλύτερα μηχανήματα.

 

Οι διαφορές ανάμεσα στο Nuendo και το Magix (υποθέτω ότι εννοείς το Samplitude) είναι πολύ σημαντικές, αλλά δεν έχουν σχέση με αυτά που σου λέει ο φίλος σου. Αν θες μπορούμε να το συζητήσουμε.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μιλούσα ... και του είπα .... γύρισε και μου είπε …και μου είπε ... για αυτό μου λέει....

 

Εσείς τη λέτε για όλο αυτό? :-\

 

Σου πα μου πες φάση δηλαδή... Μην νομιζεις κ εδω ο καθένας θα λέει τα δικά του οπότε θα προστεθεί κ άλλο σουπα μου πες και θα γίνει ψαρόσουπα στο τέλος...  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα hardware και software είναι πολύ συγκεκριμένα, δεν είναι λοιπόν θέματα απόψεων αλλά γεγονότων (αρκεί να έχει το υπόβαθρο/όρεξη να τα κατανοήσει κανείς).

 

Επίσης, δε νομίζω ότι "εδώ" ο καθείς λέει τα δικά του. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώσει τη δική του οπτική αλλά το θέμα είναι να μπορεί να δεχτεί τον αντίλογο προς επεξεργασία, ειδικά όταν συνοδεύεται από τεκμήρια+πολύχρονη εμπειρία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα hardware και software είναι πολύ συγκεκριμένα, δεν είναι λοιπόν θέματα απόψεων αλλά γεγονότων (αρκεί να έχει το υπόβαθρο/όρεξη να τα κατανοήσει κανείς).

 

Επίσης, δε νομίζω ότι "εδώ" ο καθείς λέει τα δικά του. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώσει τη δική του οπτική αλλά το θέμα είναι να μπορεί να δεχτεί τον αντίλογο προς επεξεργασία, ειδικά όταν συνοδεύεται από τεκμήρια+πολύχρονη εμπειρία.

 

Σοστός!!! ;D

ευχαριστώ παιδιά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>:( Κάνε ο,τι σου ακούγεται καλά στο αυτί και δώσε βάση μόνο στις γνώμες που δεν σου φαίνονται ύποπτες.

 

Nuendo vs. Samplitutde

Hardware vs. Software

Mac vs. Pc

Σουβλακι vs. Pizza

Γάβρος vs. Βάζελος

φατα vs. σκατα :P

 

Άμα λειτουργεί και αποδίδει το setup σου για ποιο λόγο σου βάζει ιδέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>:( Κάνε ο,τι σου ακούγεται καλά στο αυτί και δώσε βάση μόνο στις γνώμες που δεν σου φαίνονται ύποπτες.

 

Nuendo vs. Samplitutde

Hardware vs. Software

Mac vs. Pc

Σουβλακι vs. Pizza

Γάβρος vs. Βάζελος

φατα vs. σκατα :P

 

Δεν ισχύει ότι το δίλλημα Nuendo ή Smaplitude είναι τόσο άκυρο όσο τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μπορούν να αποτιμηθούν και να καταλήξει κάποιος σε συμπεράσματα.

 

Άμα λειτουργεί και αποδίδει το setup σου για ποιο λόγο σου βάζει ιδέες?

 

Ίσως διότι πάντα υπάρχει ένα καλύτερο setup; Εσύ γιατί ασχολείσαι (σε άλλο thread) με το Cubase 5; Το 4 δεν είναι αρκετό;

 

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ισχύει ότι το δίλλημα Nuendo ή Smaplitude είναι τόσο άκυρο όσο τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μπορούν να αποτιμηθούν και να καταλήξει κάποιος σε συμπεράσματα.

Ξεκινώντας από την τιμή θα έλεγα όπου το Samplitude στην ακριβή του έκδοση πουλιέται στο σάιτ της εταιρίας 999 ευρώ και το Nuendo στα αγγλικά μαγαζιά της μόδας 1498 ΛΙΡΕΣ!

 

Μετά είναι το θέμα του περιβάλλοντος εργασίας (πως βολεύεται ο καθείς) και κατ' επέκταση οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούνται (που κι αυτό είναι υποκειμενικό θέμα). Αυτά χοντρικά. Και είμαστε ήδη σε πολύ βαθιά νερά.

 

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Maxos (που είσαι συ; ) είναι ότι δεν αναλύονται σε αυτή την βάση (επιδερμικά) τέτοια θέματα, που προφανώς ο Wow! είναι διατεθημένος κατά την γνωστή του ιώβια υπομονή να αναλύσει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να κάνατε μία ίδια μίξη μεταξύ των δύο ώστε να βγάλετε συμπεράσματα(και να πάρουμε μια γεύση!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει ότι το δίλλημα Nuendo ή Smaplitude είναι τόσο άκυρο όσο τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μπορούν να αποτιμηθούν και να καταλήξει κάποιος σε συμπεράσματα.

 

Τα οποία τα γνωρίζω αλλά δεν είναι το θέμα της συζήτησης, Το δίλλημα Nuendo Sequoia ίσως είναι πιο πρέπουσα σύγκριση

 

Ίσως διότι πάντα υπάρχει ένα καλύτερο setup; Εσύ γιατί ασχολείσαι (σε άλλο thread) με το Cubase 5; Το 4 δεν είναι αρκετό;

 

Αν κάνεις συνεχεία update το setup σου χωρίς σοβαρό λόγο τότε χάνεις τον αρχικό σκοπό

 

Δεν ασχολήθηκα με κανένα απ τα 2, στο setup μου δεν θα αλλάξω τίποτα μέχρι να βγει κάτι πραγματικά καινούριο, και η μετάβαση θα γίνει ομαλά και αργά. Όχι το cubase 5 δεν θα το βαζα το μόνο που ανέφερα στο άλλο  thread είναι ότι το 5 είναι αξιόλογο update σε σύγκριση με το 4 το όποιο θεωρούσα ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου