Προς το περιεχόμενο

Βuddy Guy Signature Wha - Eνα Wha KAI για σωστα καθαρα ΚΑΙ για σωστα βρωμικα?


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς τους μαγνήτες του;

 

Almost everyone I know tells me that my guitar sounds ridiculously like old Hendrix, and SRV tones.

 

αληθεια, εχει ακουσει Hendrix ή Vaughan? σε ποιο album, κομματι, clip, κλπ αυτοι οι δυο ειχαν ιδιο ηχο?...

 

- 100% "Scatter-Wound", by hand.

 

- Period Correct Vintage Style Cloth Wiring.

 

- Period Correct Staggered Alnico Magnet Pole Pieces.

 

- Period Correct Polarity. (Which is different for certain years.)

 

- Hand Charged Magnet Pole Pieces.

 

- NO REVERSE Winding.

 

(It didn't exist back then, why do it now?  Half the guitarists you enjoy listening to with REAL vintage pickups aren't either...)

 

- NO REVERSE Polarity.  (Same sentiment as above.)

 

- Protective Coated to protect your pickups from moisture corrosion that forms from years of use. 

 

δηλαδη ολοι οι αλλοι που φτιαχνουν μαγνητες τι διαφορετικο κανουν?....

 

ασε μας ρε μακ-ξερωγω ναουμ....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, στα κλιπακια που εχει στο site του ο μακΚ το wah του δειχνει πολυ καλα στοιχεια.

 

οπως βλεπω το "πατημα" σε σχεση μ'αυτο που ακουγεται, μοιαζει καλο.

 

προφανως κανει καλη δουλεια στο τυλιγμα του πηνιου και στην σωστη επιλογη των υλικων που το αποτελουν.

 

εδω φαινεται κι ενας "tropical fish" cap, καθως κι ενας styrene.

67%20halo%20inductor.jpg

 

αυτο ειναι αραγε δικο του board ή απο καποιο παλιο? παντως, η επαφη του jack στο βαθος δειχνει παλια και οξειδωμενη_δεν νομιζω να κανει και ...relicing τα Jacks  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχας ευχαριστω για την βοηθεια.

special thanx to Bloody  ;)

Freedom καταλαβαινω ολα αυτα που λες και ορθως τα λες,αλλα δεν ειμαι στην θεση να φτιαξω ενα wha με ολες αυτες τις παραμετρους που θελω και που λες,κομμενες και ραμενες στα μετρα μου.Δεν εχω την διαθεση και τον χρονο ν'ασχοληθω.

Ειμαι στην θεση ομως ν'αγορασω ενα που να κανει τα 2 αυτα που χρειαζομαι εργοστασιακως.

Και για να μην μακρυγορουμε και χανουμε την μπαλα,η βαση για την αγορα ξεκιναει απ'τα καθαρα και συνεχιζει στα βρωμικα.

Υπο αυτη την ενοια τα 2 wha που '' παιζω '' απ'οτι φαινεται ειναι το fulltone clyde deluxe και το BUDDY GUY .

Τα rmc-budda-area51 δεν μου κανουν τα καθαρα τους.Για το δικο μου αυτι μιλωντας παντα.

Ρε συ Σπυρο,οταν λες οτι το fulltone clyde deluxe τα παει μια χαρα στα βρωμικα,μιλαμε για overdrive ηχους ή για γκαζια?

Πραγματικα,εαν υπαρχει καποιο παιδι που να εχει δοκιμασει ή να'χει προσβαση σχετικα ευκολη στο να δοκιμασει το  BUDDY GUY στα πολυ βρωμικα και να δωσει μια γνωμη,θα βοηθουσε πολυ την κατασταση..

Μαλλον για ενα εκ'των 2 το βλεπω.

Παω να ξαναδιαβασω reviews..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα θα σου πω (ή μάλλον δυο): Ένας από τους guitar heroes μου και ο παίχτης που για το top secret σετάπ του έχω ξοδέψει περισσότερο χρόνο από κάθε τι άλλο για να το μάθω μέχρι την τελευταία... βίδα, o Josh Homme των Queens Of The Stone Age και πάλαι ποτέ Kyuss, το χρησιμοποιούσε ανέκαθεν, και σε συνθήκες χαοτικού gain, και σε πιο ήπιες στιγμές. Σημειώνω βέβαια ότι έχει και άλλους διάσημους χρήστες που το χρησιμοποιούν για πιο παραδοσιακά στυλ, πχ. Trower, Simple Minds κλπ. Εγώ το λάτρεψα για την φοβερή (χωρίς υπερβολή αλεξίσφαιρη) επαγγελματική ποιότητα κατασκευής, για την παραμετροποίηση που σου προσφέρει και για την μεγάλη του διαδρομή με σαφέστατη & άνετη αίσθηση στο πόδι. Το Buddy Guy δεν έχει τέτοια δυνατότητα παραμετροποίησης και την ίδια ποιότητα κατασκευής, χωρίς πάντως αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει την δική του προσωπικότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ σκεψη,reviews και οτιδηποτε σχετικο,η αποφαση βγηκε : Θα παρω το Βuddy Guy Signature Wha .

Ευχαριστω παρα πολυ οσους βοηθησαν και ασχοληθηκαν με το θεμα.

 

Το μονο που μενει ειναι να κανω την παραγγελια.

 

Εδω τωρα,θελω να κανω θερμη παρακληση σε οποιον μπορει και προτιθεται να με βοηθησει.

 

Επειδη θελω ν'αγορασω 2 πραγματα : 

 

1) Βuddy Guy Signature Wha

 

2) Carl Martin Octaswitch

 

και δεν εχω ιδεα απο internet αγορες,

μηπως υπαρχει καποιος ανθρωπος που εχει την εμπειρια και τις γνωσεις σχετικα,μπορει και διατιθεται να με βοηθησει στο να πετυχουμε τις καλυτερες τιμες και να κανουμε την παραγγελια?

 

Ειτε ειναι καποιο απ'τα γνωστα online stores του εξωτερικου, ειτε καποιο αξιοπιστο μαγαζι στο e-bay που παραγγελνει συχνα και γνωριζει παρακαλω παρα πολυ εαν μπορει και θελει να βοηθησει την κατασταση ας απαντησει εδω ή με πμ.

 

ΥΓ: (εκανα μια σχετικη ερευνα αγορας μονο στα μαγαζια που γνωριζω( thomann,guitar playback,musik produktiv, dv247,soundsgreatmusic) και διαπιστωσα οτι και τα 2 μαζι τα'χει μονο το thomann στα 255 + 222 = 477 ευρω ,τα οποια μου φαινονται αρκετα πολλα, 222 για το wha?

 

Eιλικρινα,εαν μπορει ο οποιοσδηποτε που γνωριζει και εχει ασχοληθει πολλες φορες με τετοιυ ειδους συναλλαγες να με βοηθησει ας κανει τον κοπο να απαντησει.Πραγματικα θα με βοηθησει.

Ευχαριστω,

Χρηστος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alderbody: Αυτά που παραθέτεις από το site τα διάβασα κι εγώ, και έκανα και τις δικές μου σκέψεις (οι οποίες μάλλον είναι αντίστοιχες των γραφομένων σου ;D), αλλά ρώτησα ακριβώς επειδή ο τύπος έχει έναν ξεχωριστό (ψωνίστικο) τρόπο να τα λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alderbody: Αυτά που παραθέτεις από το site τα διάβασα κι εγώ, και έκανα και τις δικές μου σκέψεις (οι οποίες μάλλον είναι αντίστοιχες των γραφομένων σου ;D), αλλά ρώτησα ακριβώς επειδή ο τύπος έχει έναν ξεχωριστό (ψωνίστικο) τρόπο να τα λέει...

 

στα clips η κιθαρα του δεν ακουγεται ασχημα...

 

Αλλα με ενα κιλο reverb απο εναν (καλο οπως λεει και δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω) Super Reverb, και ενα σωρο πεταλια απο κατω δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα.

 

Αν παιξει (καλυτερα καποιος αλλος ;D) κανα κλιπ καθαρο και χωρις εφφε, και διπλα με ενα αλλο απο γνωστο σετ μαγνητων (πχ. Fralin ή stock Fender) για συγκριση, τοτε "κατι" γινεται...  :-\

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου