Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Manosx τι εννοείς μ'αυτό με τις τσέπες?  :-\

 

Προφανώς οτι μερικοί αποκλείουν να εχει καλό ήχο η Μ13 επειδή κοστίζει οσο ενα ακριβο (=καλο) ΨΗΦΙΑΚΟ delay. Eξαλλου ειναι ντροπή και προσβλητικο να εχει καποιος line6. ;D

 

manosx δεν θα σου απαντήσω, (ενώ με τρώει) γιατί υποσχέθηκα στον Blue...

 

οχι ρε, αράχτε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eξαλλου ειναι ντροπή και προσβλητικο να εχει καποιος line6. ;D

 

:D :D :D :D

 

Και ον τόπικ τωρα.Εχει τυχει να συγκρίνει κανένας τα διαφορα εφφέ της m13 με αυτά απο μεγάλες εταιρίες όπως Eventide,TC.Αν χάνουν κάπου που χάνουν;

 

Φίλε pinhead δεν έχω κάνει side-by-side σύγκριση. Στα αυτιά μου και κατά γενική παραδοχή θα μπορούσα να πω, τα πετάλια (που φαντάζομαι εννοείς) της Eventide και της TC (τύπου Nova System) ακούγονται σαν high end στουντιακά racks, και δεν είναι περίεργο μάλιστα, αφού οι εταιρείες στην ουσία μετέφεραν αυτούσιους τους αλγόριθμους που έχουν και στα studio effects τους.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις/ανάγκες αυτό είναι πολύ καλό και το ζητούμενο. Σε άλλες, όπου το ζητούμενο είναι ο "χαρακτήρας" (πιο low end) που θα είχε ένα πεταλάκι, μπορεί και να σε εκνευρίσουν. Επισημαίνω ότι το "low end" δεν αφορά την ποιότητα του ήχου, αλλά το ύφος και τη χροιά. Καλώς ή κακώς, τα πεταλάκια δημιουργήθηκαν για να ταιριάξουν με το συχνοτικό περιεχόμενο της κιθάρας ή του μπάσσου, όχι των keyboards ή της φωνής ή μιας ολόκληρης μείξης.  ;) Κάποιος μπορεί να πει μάλιστα ότι, τέτοια high resolution εφφέ ακούγονται "ψυχρά" και "άψυχα" σε κιθαριστικό περιβάλλον. Δεν συμφωνώ κατ'ανάγκη, λέω ότι είναι μάλλον θέμα γούστου, ύφους και λοιπού gear.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πόσοι απο εσάς θα καταργούσατε το wha σας για να χρησιμοποείτε εξολοκλήρου αυτά της Μ13? Πείτε μου την γνώμη σας για την ποιότητα των νέων μοντέλων wha της  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου την γνώμη σας για την ποιότητα των νέων μοντέλων wha της  

 

Τιποτα το ιδιαιτερο για καποιο wah junky, αξιοπρεπεστατα για καποιον που το χρησιμοποιει σπανια και δεν θα εδινε ποτε πολλα λεφτα για να αγορασει καποιο πολυ ακριβο. Μεγαλη σημασια εχει η αισθηση του πεταλιου και αυτη καθοριζεται απο το expression που χρησιμοποιει ο καθενας. Σε συγκριση με τα wah της TL , τα βρισκω πολυ κατωτερα ενω διπλα σε ενα Boss FW-3 που εχω , αυτα της Μ13 ειναι πολυ πιο "σωστα".

 

Λιακοπουλος mode on : εχω την εντυπωση οτι καποια μοντελα της line6 (οπως πχ το line6 vetta wah) ακουγονται καλυτερα απο τις αλλες προσομοιωσεις (πολυ ακριβοτερων μοντελων αλλων εταιρειων), γεγονος που το βρισκω αρκετα "περιεργο". Ιντριγκα και δολοπλοκια. Σηκωθειτε απο τους καναπεδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο θέμα των wah συμφωνώ με τον gyspy αποπάνω. Το βασικό θέμα είναι αυτό της αίσθησης.

 

Αυτή η εταιρεία:

 

http://www.mission-engineering.com/Mission-Engineering/Mission_Engineering.html

 

βγάζει και ένα expression που είναι ειδικά σχεδιασμένο για τη σειρά Μ. Όλοι λένε τα καλύτερα για την αίσθηση, που είναι ίδια με ενός wah.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχω το expression της Line 6. Την κάνει την δουλειά του, αλλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Θέλω σίγουρα ένα 2ο. Ίσως προσπαθήσω να κάνω ένα μόνος μου.

  Τα mission; Άσε που το έχω κόψει τελευταία να παίρνω πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει...).

  Επίσης τελευταία άρχισαν να δυσλειτουργούν οι πεταλοδιακόπτες της Μ13. Όχι το tap, που φοβόμουν άλλα 2-3 τρείς on-off. Την πήγα στον Νάκα, έπεσε ένα καλό καθαρισματάκι, αλλά πάλι τα ίδια.  Καμιά συμβουλή; Εκτός από το να βγάζω τα παπούτσια μου πριν πατήσω πάνω στην κυρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τελευταία άρχισαν να δυσλειτουργούν οι πεταλοδιακόπτες της Μ13. Όχι το tap, που φοβόμουν άλλα 2-3 τρείς on-off. Την πήγα στον Νάκα, έπεσε ένα καλό καθαρισματάκι, αλλά πάλι τα ίδια.  Καμιά συμβουλή; Εκτός από το να βγάζω τα παπούτσια μου πριν πατήσω πάνω στην κυρία;

 

Στο site της line6 πρέπει να υπάρχει σε FAQ τι να κάνεις σ'αυτές τις περιπτώσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα στο FAQ δεν έχει τίποτα, κάτι λέει σε 1-2 posts. Μάλλον θα την πάω πάλι στον Νάκα. Μην την ανοίξω μόνος μου κι έχουμε τίποτα ατυχήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους κατόχους της M13/M9 μόλις μπορέσουν να γράψουν μερικά πρόχειρα κλιπ με ήχους tape echo, προσπαθώντας να φτάσουν όσο γίνεται περισσότερο τον ήχο αυτό με το ανάλογο wow/flutter, το saturation, με ελαφρύ chorus και με λίγο high pass που έχει μια ψιλοφθαρμένη ταινία. Aπό ότι θυμάμαι θα πρέπει να υπάρχουν προσομοιώσεις δυο ή τριων tape echoes στα εν λόγω μηχανήματα - αν το κρίνετε απαραίτητο, βάλτε κι άνω του ενός delay αν θέλετε να "πλουτίσετε" ηχητικά το αποτέλεσμα.

 

Θέλω να δω πόσο καλά τα πάει αποκλειστικά και μόνο σε αυτόν τον τομέα διότι αν πεισθώ, θα αποτραπεί μια άμεση & ιδιαίτερα ακριβή αγορά προς χάριν της M9.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου