Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των ψηφιακών  ;)

Προφανώς όταν τα κατασκευάζεις ή τα εμπορεύεσαι, όχι απαραίτητα εάν πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 6 μήνες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1ον) Δεν πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 6 μήνες. Παίρνεις κάτι που σου κάνει τη δουλειά σου και το κρατάς για όσο αντέξει.

 

2ον) Αυτή η διαρκής εξέλιξη των ψηφιακών έχει οδηγήσει στο να μπορεί κάποιος με τα χρήματα που κοστίζουν ένα-δυό πετάλια να παίρνει εκατό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όταν τα κατασκευάζεις ή τα εμπορεύεσαι, όχι απαραίτητα εάν πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 6 μήνες

 

Στην περίπτωση της εταιρείας, για κάθε γραμμή προϊόντων χονδρικά θα πρέπει κάθε ένα-ενάμιση χρόνο περίπου να υπάρχει κάποια ανανέωση... ή να γίνεται discontinue και να αντικαθίσταται με άλλη. Για παράδειγμα, τώρα κυκλοφόρησαν την Μ9, προβλέπω του χρόνου το καλοκαίρι να παρουσιάσουν την Μ-"βάλε ένα μεγάλο νούμερο εδώ", κλπ.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι αγόρασαν την Μ13 θα την πετάξουν, ούτε ότι θα την αντικαταστήσουν. Αλλά υπάρχουν και νέοι καταναλωτές στην αγορά και η ανανέωση (ακόμα και με νέα προϊόντα μόνο) μιας σειράς, διεγείρει το ενδιαφέρον και για τα παλιότερα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσα συζητατε περι ψηφιακων συσκευων γενικοτερα :

 

νομιζω παραείστε οφτόπικ και σας προτείνω να ανοιξετε καποιο καινουριο θεμα, γιατι οπωσδηποτε η συζητηση θα φτασει στους υπολογιστες και τις καρτες γραφικων και αν γινει και PC vs Mac θα αποχορισο ;D

 

Να προσθέσω στον blue, ότι η Μ13 έχει πολύ περισσότερα "distortion" αν συνυπολογίσουμε στα "κίτρινα" εφφέ και όλους τους compressors και eq.  ;)

 

Δεν τα μετρησα βασει "κιτρινισμού" (;D), αλλα επειδη το sub octave και τα compressors, υπό κάποια έννοια (την ορθοτερη κατα τη γνωμη μου), είναι πεταλια παραμόρφωσης (επιδρουν στο σημα παραμορφωνοντας την κυματομορφη του με ψαλιδισμο) :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορα το χρόνο ζωης κτλ ένα σχολιο.Σχεδον όλα αυτά τα μηχανάκια απο TL,Nova System,M13 κτλ ως τεχνολογία δεν είναι καινουργια είναι απλά καλύτερα πακεταρισμένη.Η M13 στην ουσια είναι τα πετάλια της σε ένα συν κάποια πράματα τα οποια όμως κυκλοφορουν εδώ και χρόνια.Το ίδιο ισχυει και για την tonelab που είναι κάποιων χρόνων πλέον(ισχύει οτι είναι η Κοrg ΑΧ με λάμπα;) και για το Nova System που είναι ενα αδερφάκι του G system το οποίο είναι κάποιων χρονων και αυτό.Αυτο δε το λέω ως αρνητικό η θετικο αλλά ως γεγονος.

 

Τα ψηφιακα θα αντικαταστησουν σε πολλά είδη μουσικης και χρήσης τα αναλογικα(ηδη εν πολλοις εχει γινει) αλλά πιστεύω στην καθαρά επομενη γενια τους.Σε μια tonelab 2 ας πουμε.Το axe FX το θεωρω άλλη κατηγορια λόγο τιμής.Πάντως μπροστά του ακουει κανεις γιατι πολλά μηχανακια όπως TL,POD,GT10,ZOOM θέλουν ακόμα δουλειά.

 

 

Και ον τόπικ τωρα.Εχει τυχει να συγκρίνει κανένας τα διαφορα εφφέ της m13 με αυτά απο μεγάλες εταιρίες όπως Eventide,TC.Αν χάνουν κάπου που χάνουν;

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Δεν πρέπει να τα αλλάζεις κάθε 6 μήνες. Παίρνεις κάτι που σου κάνει τη δουλειά σου και το κρατάς για όσο αντέξει.

1) Αυτά που γράφεις, και είναι σωστά, είναι η θεωρία. Και εσύ και εγώ ξέρουμε πόσο απέχουν από τη πράξη

 

2ον) Αυτή η διαρκής εξέλιξη των ψηφιακών έχει οδηγήσει στο να μπορεί κάποιος με τα χρήματα που κοστίζουν ένα-δυό πετάλια να παίρνει εκατό  ;D

Εάν εννοείς Beringer, ναι ;D Τα καλά ψηφιακά είναι (και πρέπει να είναι) ακριβά. Δεν νομίζω ότι όλοι έχουμε axe fx

 

Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι αγόρασαν την Μ13 θα την πετάξουν, ούτε ότι θα την αντικαταστήσουν.

Και μόνο και μόνο που θα την βάλεις στην αγγελία, γιατί θα σε τρώει η καινούργια, φτάνει ;)

 

Βlue, έχεις δίκαιο ΑΠΟΧΟΡΙΩ...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο και μόνο που θα την βάλεις στην αγγελία, γιατί θα σε τρώει η καινούργια, φτάνει ;)

 

Den paizei filos.  8)

 

Ο μόνος λόγος να αλλάξω τη Μ13, θα ήταν αν το καινούργιο προϊόν (που μπορεί να είναι και από άλλη εταιρεία, παρεμπιπτόντως) με καλύπτει 101% ΚΑΙ έχει επιλύσει τα προβλήματα νεότητας ΚΑΙ έχουν περάσει και μερικοί μήνες ώστε να πέσει η τιμή του.

 

Εξάλλου, ο αντικαταστάτης της Μ13 για μένα ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ, λέγεται Axe-Fx Ultra και ο μόνος λόγος που δεν το έχω στο rack μου είναι πως ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν δικαιολογείται η αγορά του, στην τιμή που είναι, με βάση τις ανάγκες και τις απαιτήσεις. ΟΤΑΝ και ΕΑΝ γίνει αυτό, βλέπουμε.

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει με πόσο συντηρητικό αγοραστή έχεις μπλέξει. Είμαι ο επαγγελματικός σου εφιάλτης Μαραθων.  8)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, αν εσύ (και εγώ  ;D ) είμαστε καταναλωτικοί τύποι, δεν μας φταίει η τεχνολογία. Δηλαδή, αν π.χ. η moog έβγαζε κάθε 6 μηνο και καινούργιο πεταλάκι, δεν θα μπριζονόμασταν? Ή αυτό δεν έχει σημασία, επειδή θα ήταν αναλογικό?  ;D

 

 

Α, και δεν εννοώ τη Behringer αλλά τις πεταλιέρες  ;D

 

 

Βλέπω πάντως ότι πολλοί ακούνε με τις τσέπες.  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει με πόσο συντηρητικό αγοραστή έχεις μπλέξει. Είμαι ο επαγγελματικός σου εφιάλτης Μαραθων.  8)

 

Υποσχέθηκα στον Blue να σταματήσω...αλλά με τσιγκλάς....οι 14 συναλλαγές σου, άλλο λένε. Είμαι εκπαιδευμένος να έχω τέτοιους πελάτες...

ΑΠΟΧΟΡΙΩ λέω....

 

Υ.Γ 1) Πάμε στο Noizbox να πούμε για συναλλαγές ;D ;D

Υ.Γ 2) Σε πιστεύω ότι είναι συνετός και ψαγμένος αγοραστής, φαίνεται από τα γραπτά σου (και δεν κάνω πλάκα, πάντα διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις)

 

manosx δεν θα σου απαντήσω, (ενώ με τρώει) γιατί υποσχέθηκα στον Blue...ανοίξτε καινούργιο θέμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποσχέθηκα στον Blue να σταματήσω...αλλά με τσιγκλάς....οι 14 συναλλαγές σου, άλλο λένε. Είμαι εκπαιδευμένος να έχω τέτοιους πελάτες...

ΑΠΟΧΟΡΙΩ λέω....

 

Υ.Γ 1) Πάμε στο Noizbox να πούμε για συναλλαγές ;D ;D

Υ.Γ 2) Σε πιστεύω ότι είναι συνετός και ψαγμένος αγοραστής, φαίνεται από τα γραπτά σου (και δεν κάνω πλάκα, πάντα διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις)

 

manosx δεν θα σου απαντήσω, (ενώ με τρώει) γιατί υποσχέθηκα στον Blue...ανοίξτε καινούργιο θέμα

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (το ξέρω ότι με αγαπάς εξάλλου)  ;)

 

Αν πρόσεξες, οι 14 συναλλαγές μου είναι ΟΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.  ;D ;D ;D Στον οποίο τομέα, είμαι πάρα πολύ καλός, πίστεψέ με.  ;D ;D

 

Manosx τι εννοείς μ'αυτό με τις τσέπες?  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου