Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά πάντως, το νέο firmware (ver 2.00) ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!

 

    Πράγματι, σήμερα δοκίμασα όλα τα καινούργια εφφέ! Ένα κι ένα είναι εξαιρετικά. Ένα πράγμα που δεν αναφέρεται πουθενά και είμαι ο μόνος... χρήστης που γκρίνιαξα και εδώ, και στην Line6 και σε harmony-central, ήταν τα pre-delay στα reverb που δεν μηδένιζαν, (ήταν 20-200msec). Τώρα το φτιάξαν, οπότε θα πουλήσω και το dynaverb μου, επίσης ένας κολλητός κυριολεκτικά μου στέρισε το crybaby μου οπότε......

    Βγαίνω live μόνο μα μόνο με την M13+ενισχυτή. Τέλειο για την ώρα. Πραγματικά τέλειο. Μόνο το jamman κράτησα, όλα τα άλλα έφυγαν ή ετοιμάζονται να φύγουν. Και πριν κανένα 6μηνο έλεγα ότι ποτέ δεν θα έπαιρνα πεταλιέρα...  "Ποτέ μη λες ποτέ!"

    Το pitch shifter (whammy φάση) έχει πολύ πλάκα, με ένα sweep πηγαίνεις από -24 στα +24 ημιτόνια, με ένα ακόμα +, οτι μιξάρεις dry με wet, τέλειο αν σκεφτείς πριν δώσω το whammy έψαχνα true bypass πεταλάκι me wet/dry μίξη...

    Το pattern tremolo τα σπάει.

    Έβαλα και μερικά καινούργια phaser και flanger, π.χ. βάλαν προσομοίωση του Script Logo phaser, κτλ.

    Προσθέσαν και καμιά 10αριά eq και wha. Νομίζω δύσκολα να μην βρεις πλέον κάποιο wha που να σου αρέσει, εκτός αν έχεις βρει το mojo σου σε αναλογικό (εγώ δεν το είχα βρει.) Γενικά το μηχάνημα πήρε κάποια κατοστάρικα σε αξία με το καινούργιο upgrade. Yo, πάω να βρω ήχους για να γεμίσω τα υπόλοιπα 36 scenes..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ερώτηση προς κατόχους m13: Τα εφέ ίδιου τύπου έχουν πραγματικές διαφορές στον χαρακτήρα τους, ώστε να δικαιολογείται το πλήθος τους, η απλά λίγο διαφορετικό EQ το καθένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς κατόχους m13: Τα εφέ ίδιου τύπου έχουν πραγματικές διαφορές στον χαρακτήρα τους, ώστε να δικαιολογείται το πλήθος τους, η απλά λίγο διαφορετικό EQ το καθένα;

 

 

  Υπάρχουν κάποια με ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους τα οποία είναι βαλμένα ξεχωριστά, ή για ευκολία και απλότητα είτε επείδη η μικρή διαφορά στον χαρακτήρα είναι ουσιαστική. Π.χ. Υπάρχει blue comp και blue comp treble, τα οποία είναι προσομοίωση του boss cs1, το ένα σε normal mode, και το 2ο σε treble mode.

  Υπάρχει π.χ. ένα q filter με το οποίο μπορείς να φτιάξεις διάφορα wha αλλά υπάρχουν και 8 wha με διαφορετικό χαρακτήρα και χωρίς καμία επιλογή πέρα από το mix. Οπότε δικαιολογείται το πλήθος. Σκέφτηκες ότι βάζουν πολλά πετάλια απλά για ψάρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι  ;D

 

Ενώ όσοι περνάνε από 15 διαφορετικά tube screamer clones, προσπαθούν να ψαρώσουν... τον εαυτό τους?  ;) ;D ;D

 

Η αλήθεια βρίσκεται (εκτός από τους Sex Pistols) στην δυνατότητα επιλογής ακόμα και "λίγο" διαφορετικών ηχοχρωμάτων ανάμεσα στα εφφέ. Εξάλλου, η δική μου εμπειρία με την Μ13 λέει ότι, αν αρχίσεις να παίζεις με τα ρυθμιστικά ελάχιστα πλέον μοιάζουν μεταξύ τους τα (φαινομενικά παρόμοια) εφφέ.

 

Κατά τα άλλα ένα flanger θα είναι πάντα ένα flanger, μέσα στη μίξη πιθανώς να μην μπορεί να το ξεχωρίσει κάποιος απόλυτα και να το ταυτοποιήσει.  ;)

 

Όσο για τον σύντροφο zestair, έχω να πω ότι, επειδή είχα την τύχη να τον ακούσω και σε live, και δεδομένου ότι ο άνθρωπΑς παίζει... βιολί (ήμαρτον δηλαδή, τόση ανωμαλία? Τόση...  ;D ;D), θα συμβούλευα την Line6 να του στέλνει δωρεάν μηχανήματα για beta testing.  8) ;D ;D Πολύ πιο "διαφορετικός" και ουσιαστικά απαιτητικός χρήστης από εμάς τους κιθαρόβιους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αυτο και αν ειναι ΧΟΝΤΡΟ endorsement

 

http://proaudio.zicos.com/news.php/n/17269672/Win-a-Johnny-Marr-Signed-M13-Stompbox-Modeler-$699.99

 

αν το χρησιμοποιει και ο θεος να το παρουμε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται...δεν νομίζω πολλοί ;D...το χρησιμοποιούν και οι Dead by Sunrise όπως φάνηκε στο τελευταίο επεισόδιο του LPTV.

 

Οι Dead by Sunrise είναι το side(όχι και τόσο...)project του Chester Bennington frontman των Linkin Park για όσους αγνοούν πεισματικά την παρουσία τους. ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να λεμε και τα στραβα :

 

Με την προσθηκη expression pedal, η λειτουργικοτητα παει περιπατο :(

Ο τροπος αναθεσης των περιοχων που θα διαχειριζεται το expression γίνεται ως εξης :

 

Τοποθετεις το πεταλι στη χαμηλοτερη θεση και εχοντας on το εφε τοποθετεις το knob της αντιστοιχης παραμετρου στην τιμη που θελεις να εχει οταν το expression θα βρισκεται σε εκεινη τη θεση. Το ιδιο κανεις για τη μεγιστη θεση κλπ.

 

Ελα ομως που μπορει να θελεις να αλλαξεις on the fly μια παραμετρο σε καποιο αλλο εφε, αλλα να μην ακουει το expression...Κοινώς, με συνδεδεμένο καποιο πεταλι expression σε μια τετοια εισοδο , οποιοδηποτε εφε πειραξεις θα το δει ως καινουρια τιμη για τη θεση που εχει το expression εκεινη τη στιγμη...

 

Το ψαχνω να δω μηπως κανω κατι λαθος, αλλα αν η λυση ειναι να πρεπει να αποσυνδεω το exp για να αλλαξω παραμετρο σε καποιο ασχετο πεταλι, ειναι μεγαλο ξενερωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι πολύ καλλυμμένος ποιοτικά και λειτουργικά απο το nova system αναμένω μία m17 η m21 με πολύ ενδιαφέρον μια και που ήμουν ένα κλικ απο τη m13.Αφού βγήκε η μικρή όλο και κάποια πιο μεγάλη θα κυκλοφορήσουν.Είναι ωραία μηχανάκια!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου