Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@bluezlick

 

Σιγά το ψάξιμο αδελφέ, με τα πεταλάκια έψαχνα περισσότερο.  ;)  Καμμία σχέση με GT-10, Tonelab και άλλα τέτοια...

 

Η Μ13 δεν αναιρεί τα κουτάκια, αντιθέτως αν θέλεις τα συμπληρώνει.

 

οπως εχω πει ειμαι πεταλολαγνος!  :P

γουσταρω να βλεπω κατουκια χρωματιστα!  :P

 

παντως μπορω να πω οτι θα θελα πολυ σε μια φαση να την τσεκαρω ετσι για το γ***το!

 

ΘΑΝΑΣΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ!  :P χαχαχα

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΘΑΝΑΣΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ!  :P χαχαχα

[glow=red,2,300]

Ου! Ου! hundred sixty six! I'm selling pedals, I'm selling cables, I'm selling Pi Es Us, but you, Whammy, I 'll sell you for nothing![/glow]

 

      Χωρίς πλάκα Σάκη, έχω φάει μια περιουσία, και δεν έχω τον ήχο που θέλω, και είμαι συνεχώς σκυμμένος πάνω στα χρωματιστά κουτάκια. Θέλω να έχω ένα αποτελεσματικό μηχάνημα για ευκολία και από του χρόνου που θα είμαι καλύτερα οικονομικά (αν μπορεί να το πει αυτό ένας μουσικός) θα πάρω τα moogerfoogers, avalon προενισχύσεις κτλ κτλ με γνώμονα το ανενόχλητο παίξιμο το στα live! 

      Απλά αυτή τη στιγμή θα δώσω τα πετάλια που τα έχω λίωσει και ξέρω ότι δεν μου κάνουν 100% για να πάρω ένα από αυτά τα μηχανήματα του Σαρδανάπαλου!!!  ;D

 

 

        Μία ερώτηση: Έχω συνηθίσει να παίζω με το Ebs Dynaverb και να χρησιμοποιώ κάποιους ήχους με πολύ wet reverb. Στην m13 όλα τα reverb έχουνε predelay, οπότε αν παίξω μια νότα με ατάκα, η ατάκα ξαναακούγεται μετά από 20-200 ms, και μου την δίνει στα αυτιά. Καμιά ιδέα πως να τα χρησιμοποιήσω; (Θα αιτηθώ και στην line6 να βάλει και κανένα "hall" χωρίς predelay..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ τα reverb είναι και καλά από το verbzilla αλλά δεν βλέπω να έχει αναγκαστικά predelay εκεί.... Χμμμμ...  ???

 

 

Άκυρο, έχει predelay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL για αναβάθμιση του firmware χρειάζεται USB midi Interface? Δεν γίνεται με τα midi in/out της κάρτας ήχου;

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, πιθανότατα να γίνεται. Έχει να κάνει βασικά με την ταχύτητα που μπορεί να μεταδοθεί MIDI πληροφορία απ'όσο κατάλαβα (απ'το forum της Line6) και κάποιοι απέτυχαν με κάποιες κάρτες.

 

Εγώ πήρα το M-Audio για να το έχω και για άλλες πιθανές χρήσεις, καθώς και για φορητότητα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ευχαριστώ.  ;)

 

Η Μ13 έχει πολύ διαφορετική φιλοσοφία από την TL και γενικά τις πεταλιέρες που εξομοιώνουν και καμπίνες/ενισχυτές. ΔΕΝ παίζει καρφί στην κονσόλα (θα ήταν σαν να έβαζες το πεταλάκι distortion σου καρφί... χμμμ... τώρα που το σκέφτομαι έχει γίνει στην ένδοξη ελληνική δισκογραφία...  ::)). Είναι φτιαγμένη για να παίζεις με ενισχυτή και μπορείς να κρατήσεις τον χαρακτήρα του τελευταίου.

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο? υπαρχει δγλαδη καποια συσκευη που να κανει μονο εξομειωση καμπινας?

www.emmonogrizo.gr

www.myspace.com/emmonogrizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο? υπαρχει δγλαδη καποια συσκευη που να κανει μονο εξομειωση καμπινας?

 

Nαι, ειχα κανει την ιδια ερωτηση πριν λιγο καιρο και ειχα παρει απαντησεις για αυτα :

 

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

 

τα οποια φαινονται πολυ ωραια, αλλα τελικα εμεινα στην Tonelab Desktop που τη χρησιμοποιω αποκλειστικα για εξομοιωση ενισχυτων σε direct recording.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο? υπαρχει δγλαδη καποια συσκευη που να κανει μονο εξομειωση καμπινας?

 

 

Και βέβαια. Υπάρχουν cab simulators από την Palmer, την Hughes & Kettner και άλλες. Επίσης η Tech21 διαθέτει μια σειρά από πετάλια ("Character") που μπορούν να παίξουν (και) αυτό το ρόλο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και βέβαια. Υπάρχουν cab simulators από την Palmer, την Hughes & Kettner και άλλες. Επίσης η Tech21 διαθέτει μια σειρά από πετάλια ("Character") που μπορούν να παίξουν (και) αυτό το ρόλο.  ;)

εχεις πμ ;)

www.emmonogrizo.gr

www.myspace.com/emmonogrizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το δοκιμασα σημερα στο νακα.μπορω να πω οτι απογοητευτηκα ειδικα σε σχεση με αυτα που ειχα ακουσει στο youtube,κρατωντας ομως καποιες επιφυλαξεις διοτι ο και ο ηχος του ενισχυτη που το δοκιμασα δεν ηταν και οτι καλυτερο.κανονισα να ξαναπαω να το δοκιμασω και σε αλουσ ενισχυτες για να εχω μια πιο σαφη αποψη.

www.emmonogrizo.gr

www.myspace.com/emmonogrizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου