Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά λέω ότι ψηφιακά προϊόντα έχουν γρηγορότερη ημερομηνία λήξης από άλλα

 

αυτο ειναι σιγουρο οπως αλλωστε ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη (μπορει να ζουμε εμεις μπορει και οχι) θα αντικαταστησουν ΕΝΤΕΛΩΣ οτιδηποτε αναλογικο μια και με τη ...γεωμετρικη προοδο που αυξανονται οι δυαντοτητες της καποια στιγμη θα προσομοιωνει κατα 100% οτιδηποτε αναλογικο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο product manager ξαμολήθηκε σε όλα τα γνωστά διεθνή fora και ενημέρωνε τον κόσμο, άκουγε παρατηρήσεις, έλυνε προβλήματα, κλπ. Μετά ήταν ζήτημα χρόνου να διαδοθούν οι όποιες αρετές του προϊόντος από στόμα σε στόμα.

Φυσικά και ο product manager έκανε καλά τη δουλειά του...αλλά υπεραπλουστεύεις ;) ;). Εάν όλα τα πράγματα δούλευαν με τη τεχνική του "από στόμα σε στόμα"...δεν θα υπήρχαν όλα τα υπόλοιπα μέσα διαφήμισης (τηλεόραση, Internet...) και ούτε βέβαια ή ανάγκη από συγκεκριμένες φίρμες-παίχτες να τα χρησιμοποιούν σαν κράχτες.

 

Πάντως καταχωρήσεις σε περιοδικά, κλπ, δεν είδα πολλές. Για να είμαι ακριβής, είδα ελαχιστότατες.

Το ότι δεν είδες, δεν σημαίνει (μάλλον) ότι δεν έγιναν. Εκτός εάν γνωρίζεις το media kit προώθησης του συγκεκριμένου προϊόντος, (για να το γνωρίζεις καλά, πρέπει να είσαι ο...Νάκας!! ;D ;D)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω καμμία υπεραπλούστευση. Απλώς έτσι ειναι ο τρόπος του doing business. Το χώσιμο δεν είναι πάντα μια επιταγή (άσε που δεν νομίζω ότι κανένας είναι υπεράνω).

Προφανώς όμως, κανένας από όλες αυτές τις φίρμες, δεν ρισκάρει με κακά προϊόντα.

 

Για μια μπάντα, το να παίρνει δωρεάν πετάλια, ενισχυτές, κιθάρες, χορδές, καλώδια, κλπ κλπ, από 5-6 διαφορετικές εταιρείες, αποτελεί σαφώς ένα οικονομικό όφελος. Δεν μιλάμε ασφαλώς για signature models και τα ρέστα, εκεί υπάρχουν και ποσοστά επί των πωλήσεων.

 

αυτο ειναι σιγουρο οπως αλλωστε ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη (μπορει να ζουμε εμεις μπορει και οχι) θα αντικαταστησουν ΕΝΤΕΛΩΣ οτιδηποτε αναλογικο μια και με τη ...γεωμετρικη προοδο που αυξανονται οι δυαντοτητες της καποια στιγμη θα προσομοιωνει κατα 100% οτιδηποτε αναλογικο....

 

+ 4711

 

Ήδη γίνεται (για πάρα πολλούς) με προϊόντα όπως το Axe-Fx.

 

Το οποίο παρεμπιπτόντως έχει παραμείνει (σαν hardware) αναλλοίωτο εδώ και κάποια χρόνια που παράγεται. Πιθανώς ήταν over-engineered από την αρχή και αρκούν software updates για να καλύψουν νέες ανάγκες ή να διορθώσουν πράγματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη (μπορει να ζουμε εμεις μπορει και οχι)

δεν ξέρω για σένα (είσαι και μεγάλος άνθρωπος... ;D ;D), εγώ εκεί θα είμαι και θα το δώ!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απλά γκρινιάρης.  ;D ;D ;D

 

Οχι μωρέ, απλά επειδή έχω εκθειάσει τη λειτουργικότητά της περισσότερο από ολους εδώ μεσα, νομιζω επρεπε να ειμαι συνεπής και πάνω στα αρνητικά της :)

 

Και ΓΙΑΤΙ να θες να το κανεις αυτο? :o

 

Γιατι χαιρόμουν στη 2ωρη προβα να μικρορυθμίζω τον ήχο μου μέχρι να ρυθμίσει ο ντράμερ το ύψος του σκαμπό του ;D

Αν τωρα για να χαμηλώσω λίγο το output του fuzz ή το feedback του delay πρεπει να το σκεφτομαι για να μην επαναπρογραμματιζω το expression, είναι λίγο πίκρα.

 

ΦΥΣΙΚΑ, με εναν καλο προγραμματισμο απο την αρχη δεν χρειαζεται να ακουμπήσεις ξανα ρυθμίσεις, αλλά όπως είπα από την αρχή, συζητάω για αυτό που πουλάει η Μ13, δηλαδη την αντιμετωπιση ενος πολυεφε σαν μια σειρα απο πεταλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέω ότι ψηφιακά προϊόντα έχουν γρηγορότερη ημερομηνία λήξης από άλλα. Εάν η τεχνολογία τους είναι καλή (και εάν έκανε και καλές πωλήσεις), περνάει και στο επόμενο προϊόν που περιέχει καινούργια πράγματα

 

 

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των ψηφιακών  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους της Μ13 εαν τα drives της ειναι ιδια με αυτα της line 6 στο distortion modeler DM4?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι σιγουρο οπως αλλωστε ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη (μπορει να ζουμε εμεις μπορει και οχι) θα αντικαταστησουν ΕΝΤΕΛΩΣ οτιδηποτε αναλογικο μια και με τη ...γεωμετρικη προοδο που αυξανονται οι δυαντοτητες της καποια στιγμη θα προσομοιωνει κατα 100% οτιδηποτε αναλογικο....

 

Βλεπε axe fx!!! ;) ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους της Μ13 εαν τα drives της ειναι ιδια με αυτα της line 6 στο distortion modeler DM4?

 

αν εννοείς σαν αριθμός μοντέλων, η Μ13 εχει περισσότερα, καθως περιλαμβανει μερικους κομπρεσορες παραπανω και ενα καθαρο sub octave . Σαν αριθμό drives εχουν ακριβώς τα ίδια.

 

Αν εννοείς σαν ακουστικη ποιότητα, δεν ξερω να σου πω.

 

http://line6.com/data/l/0a060072e79a483463136dfe4/application/pdf/M13/M9%20Model%20Gallery%20%28Rev%20C%29%20-%20English.pdf

 

http://line6.com/dm4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους της Μ13 εαν τα drives της ειναι ιδια με αυτα της line 6 στο distortion modeler DM4?

 

Απ'όσο λένε οι ίδιοι, αλλά και πολλοί που είχαν και το DM4, η ποιότητα των drives είναι καλύτερη στη Μ13. Ο λόγος είναι οι βελτιωμένοι αλγόριθμοι (αρκετά χρόνια νεώτερο προϊόν γαρ...) και οι καλύτεροι processors (ditto).

 

Να προσθέσω στον blue, ότι η Μ13 έχει πολύ περισσότερα "distortion" αν συνυπολογίσουμε στα "κίτρινα" εφφέ και όλους τους compressors και eq.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου