Προς το περιεχόμενο

αναβαθμηση ηλ/κων σε strat


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι ομως ειναι! Οι Mallory εχουν πιο complex, πιο 3D ηχο απο αλλους  ;)

 

Εχμ... δηλαδή ακούς το 1743 Khz στο έκτο δεξιά στασίδι στην δωδέκατη σειρά να έχει πάρει μια καραμέλα Halls παραπάνω, να έχει κάνει γαργάρες 2,37 δευτερόλεπτα περισσότερο από το αριστερό του και να έχει φάει σκορδαλιά τρία βράδια πριν, τη στιγμή που το cavity έχει θερμοκρασία 21,635 βαθμών Κελσίου, με αποτέλεσμα τα κουρδιστρόνια να βαριούνται περισσότερο να κινηθούν όταν η θερμοκρασία πάει στους 21,349 επειδή η τριβή της περλέ πένας στην Webstrings χορδή σολ στα 80,712 mm από την bridge ήταν μικρότερη από την προηγούμενη νότα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αυτά είναι απλά. Αυτά τα ακούω κι εγώ που είμαι σχετικά κουφός.

Ο Alderbody ακούει και τον ωροσκόπο του πρωην εραστή της γυναίκας του μάστορα που έφτιαξε τον χειροποίητο πυκνωτή. Και με την ευκαιρία, του βγάζει και μια γενική αίματος. ;D

 


Alderbody συγνώμη για την πλάκα (είναι 100% καλοπροαίρετη  :)) απλά θέλω να πω ότι μπορεί για τον περισσότερο κόσμο (και τα περισσότερα rig) να μην είναι σημαντικό στοιχείο ο τύπος του πυκνωτή του tone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι απλά. Αυτά τα ακούω κι εγώ που είμαι σχετικά κουφός.

Ο Alderbody ακούει και τον ωροσκόπο του πρωην εραστή της γυναίκας του μάστορα που έφτιαξε τον χειροποίητο πυκνωτή. Και με την ευκαιρία, του βγάζει και μια γενική αίματος. ;D

 


Alderbody συγνώμη για την πλάκα (είναι 100% καλοπροαίρετη  :)) απλά θέλω να πω ότι μπορεί για τον περισσότερο κόσμο (και τα περισσότερα rig) να μην είναι σημαντικό στοιχείο ο τύπος του πυκνωτή του tone.

 

+1 Για τον καλοπροαίρετο χαβαλε σε άτομα που έχουν εμβαθύνει τόσο σε κάποια θέματα, αλλα μας προσφέρουν πολύτιμη γνώση. Έκαστος στο είδος του.....

 

Alderbody-> στα ηλεκτρικά-ποτς και διάφορες μόντες σε ενισχυτες

Fenderiarhs-> στους μαγνήτες και στις μόντες τους

toneless-> στα πεταλια-ηλεκτρικά και διαφορες μόντες

Superfunk-> στα κουρδισμένα ξύλα και στις Suhr  :P

k.o.k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι απλά. Αυτά τα ακούω κι εγώ που είμαι σχετικά κουφός.

Ο Alderbody ακούει και τον ωροσκόπο του πρωην εραστή της γυναίκας του μάστορα που έφτιαξε τον χειροποίητο πυκνωτή. Και με την ευκαιρία, του βγάζει και μια γενική αίματος. ;D

 


Alderbody συγνώμη για την πλάκα (είναι 100% καλοπροαίρετη  :)) απλά θέλω να πω ότι μπορεί για τον περισσότερο κόσμο (και τα περισσότερα rig) να μην είναι σημαντικό στοιχείο ο τύπος του πυκνωτή του tone.

 

με κοροϊδευετε, εε?

 

κι εγω αλλη φορα δεν σας λεω τι διαφορα εχει το φυλλο Polyester που εχει προελθει απο ανακυκλωμενα σκουπιδια στις φαβελλες του Ριο, απο ενα απλο Polyester που μπαινει ως διηλεκτρικο σε χειροποιητο πυκνωτη.

 

να κι εγω!

 

42-16298667.jpg?size=572&uid={ff09d719-5398-458d-bfdd-10822a5fbdfd}

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θέλω να πω ότι μπορεί για τον περισσότερο κόσμο (και τα περισσότερα rig) να μην είναι σημαντικό στοιχείο ο τύπος του πυκνωτή του tone.

 

εν προκειμενω μιλαμε για treble bleeder, οποτε η διαφορα μεταξυ των δυο πυκνωτων ισως ειναι εμφανεστερη λογω σταθερης "διαρροης" πριμων στο σημα. Ιδιως στο εν λογω setup του specialty, οπου δεν βαζει και αντισταση.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα δεν χρειάζεται να ακούς κουρδισμένα ξύλα για να ακούσεις διαφορά στους πυκνωτές για treble bleed... Δύο διαφορετικοί πυκνωτές μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα (ειδικά με το volume από το 7 και κάτω)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πλάκα πλάκα δεν χρειάζεται να ακούς κουρδισμένα ξύλα για να ακούσεις διαφορά στους πυκνωτές για treble bleed... Δύο διαφορετικοί πυκνωτές μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα (ειδικά με το volume από το 7 και κάτω)... ;)

 

 

Μιλάς για 2 πυκνωτές με ίδια πραγματική τιμή χωρητικότητας, με ίδια ονομαστική τιμή, ή γενικώς 2 διαφορετικούς πυκνωτές?

Αν μιλάμε για ίδια πραγματική τιμή και απλά διαφορετικό διηλεκτρικό/σχήμα/τρόπο κατασκευής, τότε νομίζω ότι η έκφραση "μέρα με τη νύχτα" είναι ακραία.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για πυκνωτές ίδιας τιμής... Οι διαφορές τον ηχο για διάφορες τιμές μέσα σε ένα (όχι και ιδιαίτερα ευρύ) φάσμα, πχ από 680pF μέχρι 1000pF είναι εμφανείς...

 

ΟΚ, όντως τραβηγμένο αυτό το "μέρα-νύχτα", συγχωρέστε με, είμαι ένας παρορμητικός νέος ακόμη! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ίδια πραγματική τιμή και απλά διαφορετικό διηλεκτρικό/σχήμα/τρόπο κατασκευής, τότε νομίζω ότι η έκφραση "μέρα με τη νύχτα" είναι ακραία.  :)

 

οντως το "μερα-νυχτα" ειναι ακραιο, αλλα διαφορα υπαρχει.

Ιδιως μεταξυ ενος κεραμικου και καποιου film type. (με την ιδια πραγματικη τιμη)

 

Εννοειται οτι με διαφορετικες πραγματικες τιμες η διαφορα ισως θα μπορουσε να "αγγιξει" και τον προσδιορισμο "μερα-νυχτα".

 

Τουλαχιστον εγω (με τα ultra-sensitive αυτια μου... ;D ) στον 5καθαρο twin μου, τα ακουω κατι τετοια.

 

Σ'ενα live με 10Kg Distortion ας πουμε, ε δεν θα ακουστει και τοσο καθαρα...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εγω (με τα ultra-sensitive αυτια μου... ;D ) στον 5καθαρο twin μου, τα ακουω κατι τετοια.

 

Σ'ενα live με 10Kg Distortion ας πουμε, ε δεν θα ακουστει και τοσο καθαρα...   ;)

 

Τry "καθόλου". Άποψή μου...  :-* Πάντα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όσα γράφεις, και η πείρα σου στα ηλεκτρονικά εξαερώνει τη δική μου, αλλά θέλω να προσπαθήσω κάνω μια φιλική προτροπή να ζούμε στον real world και όχι στις... κρεβατοκάμαρες (εκτός κι αν εκεί συμβαίνουν άλλα...  ;D ;D ;D ;D ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου