Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης Μπάσσου για εξασκηση και προβες.


rocka-vic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανασκεφτομαι την επιλογη καμπινα-κεφαλη και θελω τη γνωμη σας γι αυτο http://www.thomann.de/gr/ampeg_svt_210av.htm

 

αυτο http://www.thomann.de/gr/warwick_wca_211_pro.htm

 

και http://www.thomann.de/gr/hartke_45xl_bass_box.htm

 

και αν μπορείτε να προτείνετε κατι για κεφαλή...

 

Συγνωμη για το πρήξιμο με τις ερωτησεις.....

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τομαν θα ψωνισεις? Το Ampeg δεν ειναι διαθεσιμο απο οτι βλεπω. Απο ηχο δεν εχω καταλαβει τι θες. Π.χ. σε καποιους αρεσει κατι σε ampeg ενω σε αλλους κατι προς G.Krueger. Ειναι εντελως αλλο το στυλ & η κατευθυνση που προσφερουν καποιοι ενισχυτες. Ισως μια μεση λυση να ειναι κατι σε hartke οι οποιοι απλως σε αφηνουν να δωσεις οτι χρωμα θες. Δηλαδη για να τα πω πολυ χοντρικα, εαν παιζεις π.χ. με G.Krueger, θα παρασυρεις τον ακροατη προς αυτην την κατηγορια ηχου & ολοι θα λενε "Παιζει με krueger", ενω η μπαντα σου ή θα σε αγαπησει ή θα σε μισησει αναλόγως το ποσο "κολλαει" το μπασο σου με τον ηχο τους. Για αυτο θεωρω κατι ενισχυτες οπως τους Hartke ή τουςι Behringer, καταλληλοτερους για παικτες που δεν θελουν κατι συγκεκριμενο, γιατι ειναι ευελικτοι, διχως να "χαρακτηριζουν" τον ηχο σου. Και επιπλεον ειναι αρκετα φτηνοι ωστε να τους θεωρησεις "προκαταρκτικο σταδιο" στην αναζητηση σου για προσωπικο ήχο. Δηλαδη, αγοραζεις & δουλευεις με εναν απο αυτους & οταν με τον καιρο δεις οτι μεσα απο αυτον τον ενισχυτη ψαχνεις "κατι" που γινεται ολο και πιο συγκεκριμενο μεσα σου, τοτε αποφασιζεις εαν αυτος ο ενισχυτης θα σε ικανοποιησει ή αν θα αγορασεις αλλον με κριτιριο την προσωπικη σου πια, εμπειρια.

Εαν μπορεις , δοκιμασε οσους ενισχυτες μπορεις σε καταστηματα (ή προβαδικα) δίνοντας βαση στο πως χρωματιζουν το μπασσο σου. (το δικο σου μπασσο παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ampeg 210 που δειχνεις δεν ειναι "κανονικη" καμπινα στην ουσια εινα συνοδευτικη για μια μικρουλα κεφαλη που βγαζει η ampeg. Κομματακι "ψευτικες" αμφοτερες. Απο τις αλλες 2 προτιμω τη Warwick.

 

. Για αυτο θεωρω κατι ενισχυτες οπως τους Hartke ή τουςι Behringer, καταλληλοτερους για παικτες που δεν θελουν κατι συγκεκριμενο, γιατι ειναι ευελικτοι, διχως να "χαρακτηριζουν" τον ηχο σου.

 

Με αυτο διαφωνω καθετα. Ειδικα οι καμπινες των Hartke με τα αλουμινενια ηχεια (οπως αυτη που εδωσε στο link) δινουν εναν ΠΟΛΥ χαρακτηριστικο ηχο που αλλοι αγαπουν και αλλοι μισουν. Πραγματικα "ουδετεροι" ενισχυτες που δεν χρωματιζουν πολυ τον ηχο σου υπαρχουν, αλλα συνηθως οχι σε τοσο χαμηλες τιμες. Κεφαλες της Markbass π.χ. με καμπινες Glockenklang.

 

+1 παντως στο να δοκιμασεις οτι βρεις μπροστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τομαν θα ψωνισεις? Το Ampeg δεν ειναι διαθεσιμο απο οτι βλεπω. Απο ηχο δεν εχω καταλαβει τι θες. Π.χ. σε καποιους αρεσει κατι σε ampeg ενω σε αλλους κατι προς G.Krueger. Ειναι εντελως αλλο το στυλ & η κατευθυνση που προσφερουν καποιοι ενισχυτες. Ισως μια μεση λυση να ειναι κατι σε hartke οι οποιοι απλως σε αφηνουν να δωσεις οτι χρωμα θες. Δηλαδη για να τα πω πολυ χοντρικα, εαν παιζεις π.χ. με G.Krueger, θα παρασυρεις τον ακροατη προς αυτην την κατηγορια ηχου & ολοι θα λενε "Παιζει με krueger", ενω η μπαντα σου ή θα σε αγαπησει ή θα σε μισησει αναλόγως το ποσο "κολλαει" το μπασο σου με τον ηχο τους. Για αυτο θεωρω κατι ενισχυτες οπως τους Hartke ή τουςι Behringer, καταλληλοτερους για παικτες που δεν θελουν κατι συγκεκριμενο, γιατι ειναι ευελικτοι, διχως να "χαρακτηριζουν" τον ηχο σου. Και επιπλεον ειναι αρκετα φτηνοι ωστε να τους θεωρησεις "προκαταρκτικο σταδιο" στην αναζητηση σου για προσωπικο ήχο. Δηλαδη, αγοραζεις & δουλευεις με εναν απο αυτους & οταν με τον καιρο δεις οτι μεσα απο αυτον τον ενισχυτη ψαχνεις "κατι" που γινεται ολο και πιο συγκεκριμενο μεσα σου, τοτε αποφασιζεις εαν αυτος ο ενισχυτης θα σε ικανοποιησει ή αν θα αγορασεις αλλον με κριτιριο την προσωπικη σου πια, εμπειρια.

Εαν μπορεις , δοκιμασε οσους ενισχυτες μπορεις σε καταστηματα (ή προβαδικα) δίνοντας βαση στο πως χρωματιζουν το μπασσο σου. (το δικο σου μπασσο παντα).

 

Ναι απο το θωμα...

Τον ampeg θα τον παραγγελνα αλλα τελικα απο οτι βλεπω δεν λεει...

 

Αρα ειμαι αναμεσα μονο σε hartke και warwick απ οτι φενεται...

Το προβλημα ειναι οτι μονο τον warwick μπορω να δοκιμασω εδω.

Θα παω μαλλον σημερα να δω τι λεει...

 

Hartke εχω δοκιμασει μονο σε studio αλλα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα γιατι ηταν ενας 400ρης των 700 ευρω

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Ampeg BA115 που βρίσκεται σε καταπληκτική τιμή στο dv, δεν παίζει;

 

Στα λεφτά του νομίζω ότι είναι ευκαιρία.

Να τονίσω βέβαια ότι δεν έχω ιδία άποψη στον συγκεκριμένο.

 

Αντίθετα είχα ακούσει τον Β100R. Πολύ ωραίος. Πολύ ..... ::)

 

Αλλά βέβαια δεν παίζω ούτε metal ούτε slap. Άρα και άκυρη γνώμη για αυτό το thread.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου ακουσα σε ενα μαγαζι τοπικο τον warwick sweet 15.2 (που τον ειχε 375) τον πηρα απο το θωμα (γιατι δεν τον βρηκα στο dv)...290.. :P

 

375-290= γλιτωσα 85 ευρουλακια.. ;D

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια...

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω φιλε...

Με γεια φίλε και γω Warwick έχω. Τώρα το είδα το post σου, και θα σου έλεγα ότι τον έχω δοκιμάσει και γω τον Sweet, και μου άρεσε πολύ! Αντιθέτως θα σου έλεγα να μην πάρεις τον Hartke. Τον είχε ένα studio που είχα πάει και τον είχα τέρμα (!) και πάλι δεν ακουγόμουν... Όσο για ποιότητα ήχου που τον άκουσα πρίν αρχίσω την πρόβα...ας μην πω.. Νομίζω ότι έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή!! Με γεια και καλές μπασογραμμές!!  ;D

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου