Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης Μπάσσου για εξασκηση και προβες.


rocka-vic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Ψαχνω για ενισχυτη μπάσσου (combo) για σπιτι και προβες αρα υπολογιζω γυρω στα 100 watt μαλλον, με μεγιστη τιμη 350 ευρω.

Παιζω κυριος rock και metal αλλα δεν θα ηθελα κατι που να ειναι μονο γι αυτα τα δυο ειδη (π.χ. θα ηθελα να εχει αξιοπιστο ηχω και σε slap).

 

Εχω βρει 2-3 (link παρακατω) αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη.

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_sweet_152.htm

 

http://www.thomann.de/gr/hartke_a_100_a_series_combo_bstock.htm

 

http://www.thomann.de/gr/ashdown_t15180s.htm

 

Y.Γ.

Εψαξα και σε παλιοτερα ποστς αλλα δεν βρηκα κατι το ιδιαιτερο και θα ηθελα και τη γνωμη καποιου που εχει δοκιμασει καποιον.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσεξες το βαρος των ενισχυτων που παρεθεσες? Δεν το βρισκεις λιγο μεγαλο για ενα μηχανημα που θα μετακινεις συχνα? Επισης αν τον εχεις στο σπιτι με την ενταση π.χ. στο 1 ο ηχος του δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. Δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο, αλλα μια εναλλακτικη θα ηταν να κατανειμεις το budget σου σε εναν μικρο practice των 15-20 watt για σπιτι και εναν 100ρη για τον χωρο που θα κανεις προβα οπου θα τον απολαμβανεις και περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις κάτι παραπάνω θα έχεις μια εξαιρετική λύση: Roland Cube Bass 100

http://www.thomann.de/gr/roland_cube_100_bass.htm

 

Στο σάιτ της Roland θα βρεις αναλυτικό βίντεο που παρουσιάζει τα σπεκς του ενισχυτή.

All around ενισχυτής με πολλές δυνατότητες, πανεύκολος στη μεταφορά και βγαίνεις άνετα σε λάιβ (τουλάχιστον σε κλειστό χώρο)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν τον εχεις στο σπιτι με την ενταση π.χ. στο 1 ο ηχος του δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. Δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο, αλλα μια εναλλακτικη θα ηταν να κατανειμεις το budget σου σε εναν μικρο practice των 15-20 watt για σπιτι και εναν 100ρη για τον χωρο που θα κανεις προβα οπου θα τον απολαμβανεις και περισσοτερο.

 

Αντιθετα με τους λαμπατους ενισχυτες κιθαρας, οι ss ενισχυτες μπασου δεν χρειαζονται να "ανοιξουν" για να ακουστουν καλα.

 

Ο roland ειναι μια καλη επιλογη αν κανεις μια ψιλουπερβαση στο budget σου. Τσεκαρε παντως και τους:

 

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_bl115.htm

 

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_basskick_bk100_basscombo.htm

 

Δοκιμασμενα "σκυλια" και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη. Ακολουθουν προσωπικες αποψεις:

Εαν σκοπευεις να ξεπατωθεις στις μεταφορες σπιτι-προβα-προβα-σπιτι, θες κατι πολυ ελαφρυ. Μηπως θα σε ενδιεφερε να εχεις μια κεφαλη + καμπινα? Να αφηνεις την καμπινουλα στις προβες & να παιζεις σπιτι με την ελαφρια κεφαλη και ενα καλο ζευγαρι ακουστικα?

Εχε υποψιν οτι galien krueger χρησιμοποιουσαν οι guns'n'roses & ο flea & αυτος ειναι ενας καλος λογος να τον αποκτησεις ή να τον αποφυγεις. Ο Warwick δεν ηταν & ασχημος, θα τον προτεινα για slapιές & νομιζω εχει και μια κορνα με on/off, αλλα βρίσκω πολυ πιο ευελικτο σε ηχο τον hartke με πολυ καλο ελεγχο στον ηχο. Προσπαθω να προσανατολιστω με βαση το metal που αναφερεις αλλα θα πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι ηχο θες διοτι ουσιαστικα οι ενισχυτες που σου εχουν προτεινει ειναι καλοι αλλα κανενας δεν μοιαζει με τον αλλον στους ηχους τους.

 

***Εαν σκεφτεσαι οτι μπορει καποια στιγμη να χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη σε Live, ψαξε καλα το θεμα 'προσωπικος ηχος'. Θα χρειαστεις κατι που να υπακουει στις απαιτησεις σου ωστε να παιζεις παντου και παντα με τον αγαπημενο σου ηχο. Προσωπικα την εχω καταβρει απλώς με μια παναλαφρη προενισχυση (με D.I.) Παει παντου & την πλαθω οπως θελω & παρακαμπτω καθε αθλιο (& εξωγηινο) equalizer που συναντω στις 'πιστες'

**Εαν ΔΕΝ σε ενδιαφερει για live, τοτε λαβε υποψην και τους χωρους που θα τον χρησιμοποιείς. Ενα αδειο δωματιο, ειναι οτι χειροτερο ακομα και για τον καλυτερο ενισχυτη. Σε περιπτωση δηλαδη που σκοπευεις να παιζεις σε αδειους τοιχους, ισως θα ηταν καλυτερα ακομα & ενας φτηνος μα ισχυρος behringer. Αν και σε τετοια φαση θα πρεπει να σκεφτει κανεις σοβαρα να εμπλουτισει λιγο τους χωρους ωστε να συμμαζεψει τον ηχο πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ως τωρα.

 

Το βαρος του ενισχυτη δεν ειναι μεγαλο προβλημα ειδικα αν εχει δυο χειρολαβες αριστερα και δεξια, μεχρια τα 25 περιπου κιλά ειμαστε οκ.

 

Ο χωρος για την εξαστκηση ειναι σπιτι αρα οχι αδειος χωρος. Για τις προβες τωρα ειναι ενα θεμα..., γιατι μελλοντικα υπαρχει περιπτοσει να γινονται καποιες προβες σε χωρο μαλλον αδειο... Αλλα δεν ειναι και σιγουρο...

Παντος ο ενισχυτης δεν μπορει να ειναι λιγοτερο απο καμια 90-100ρια watt.

 

Την ιδεα κεφαλη_καμπιανα την ειχα σκεφτει κι εγω... Αν και ειναι μια βολικη και καλη λυση το προβλημα ειναι στα λεφτα... Απο οτι εχω δει δηλ. δεν υπαρχει κατι στα λεφτα που ψαχνω.

 

Tthawth μην πολυπροσανατολιζεσε με βαση το μεταλ γιατι οπως ειπα δεν παιζω αποκλειστικα ενα ειδος και δεν ξερω αν μπορει να αλλαξει και κατι το ειδος ::)

Επισης το Live ειναι απο οσο φενεται δυσκολο να παιξω με δικο μου ενισχυτη. Αλλα τελος παντων γι αυτο υπαρχουν και τα αμαξια χαχαχα  :P

 

Το θεμα ειναι οτι πρεπει και να αποφασισω...

Λοιπον, εχουμε και λεμε:

 

Warwick-> Καλος για slap (που χρεισιμοποιο και πιστευω θα χρεισιμοποιησω πρεισσοτερο στο μελλον), αν δεν απατομαι καλος και για πιο funk ηχους και κορνα που πιστευω χρειαζεται για τα ψηλα.

 

Hartke->  Ευελικτος στον ηχω και απο οσο εχω ακουσει κατι παρομοιο σε studio βγαζει ωραιο ηχω

 

Roland-> Ελαφρυς και δυνατος αλλα μαλλον δεν παιζει γιατι ξεφευγει αρκετα απο την τιμη..... :-\

 

Gallien Krueger και HUGHES&KETTNER -> Δεν εχω αποψη...... :-\

 

Οποιος αλλος μπορει ας δωσει γνωμη ή να προτεινει

 

Ευχαριστω

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το Live ειναι απο οσο φενεται δυσκολο να παιξω με δικο μου ενισχυτη. Αλλα τελος παντων γι αυτο υπαρχουν και τα αμαξια χαχαχα  :P

Εαν αγαπησεις τον ενισχυτη σου θα κανεις την καλυτερη δουλεια να τον εχεις μαζι σου και στα live. Κατι που μου θυμιζει να τσεκαρεις αν εχει εξοδους για d.i. Και ναι. Να ειναι 100+ βατακια οταν θα φτασεις σε αυτο το σημειο για να ακους τι παιζεις (θα ειναι το monitor σου)

 

Gallien Krueger και HUGHES&KETTNER -> Δεν εχω αποψη...... :-\

Άκου τις παλιες επιτυχιες των red hot chilli peppers & τους πρωτους δισκους των guns n roses. Κατι τετοιο ειναι ο gallien krueger.

 

Μηπως εψαξες στο Youtube - googlevideo -myspace για δοκιμες συγκεκριμενων ενισχυτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

rocka-vic καλώς ήλθες στο noiz.  :)

Εύχομαι οι μπασολόγοι του forum να σε διαφωτίσουν κατάλληλα.

Πράγματι.... πολύ καλή η τιμή του roland στο DV Epiphobe....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εψαξες στο Youtube - googlevideo -myspace για δοκιμες συγκεκριμενων ενισχυτων?

 

Ναι κατι βρηκα και ακουσα αλλα δεν καταλαβα και πολλα...

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου