Προς το περιεχόμενο

10 Songs Led Zeppelin Stole From Other Artists


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα αυτό το site που λέει για κάποια τραγούδια που κλέψανε οι Zeppelin από άλλους καλλιτέχνες. Προσπάθησα να το κάνω copy εδώ διατηρώντας τα link αλλα δε τα κατάφερα, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει τον κόπο...  :)

 

http://earfarm.com/features/daily-feature/monday/1820

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάπου είχε ποστάρει και ο Elavd ένα σχετικό βιντάκι, αλλά δεν το βρίκω... Ηλία, παίρνω τη βοήθεια του κοινού...

 

Το ότι ήταν κλέφτες δεν αναιρεί ότι ήταν ΜΠΑΝΤΑΡΑ... Θα είχε ενδιφέρον να ακούσουμε (διαβάσουμε) γνώμες για τους Zeppelin, αλλά καλό θα ήταν να αποφευχθούν οι αντιπαραθέσεις του τύπου Zeppelin vs Purple και τα σχετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. O elavd το είχε ποστάρει εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165178.msg285791#msg285791

 

2. Σε πολλά συμφωνώ, αλλά η ιστορία με το Stairway to Heaven είναι λίγο μούφα. Το progression Am-Amin/maj-Am7-D είναι από τα πιο γνωστά κλισέ στη μουσική του 20ου αιώνα, υπάρχει σε πάρα πολλά κομμάτια jazz, pop και rock, και ο ισχυρισμός ότι οι Zeppelin το έκλεψαν από τους Spirit έχει ίδια βαρύτητα με τον ισχυρισμό ότι το έκλεψαν π.χ. από τον Duke Ellington. Από την άλλη, ακόμα και να ισχύει, θέλει ΠΟΛΥ ταλέντο για να κλέψεις 5sec από ένα εντελώς άγνωστο κομμάτι των (κατά τα άλλα συμπαθέστατων) Spirit και τελικά να καταλήξεις σε ένα από τα 10 πιο αναγνωρίσιμα κομμάτια στην ιστορία του ροκ. :)

 

3. Παρότι ο Jimmy Page και ο Noel Gallagher θεωρούνται "κλέφτες", τους προτιμώ από εκατοντάδες "original" τραγουδοποιούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι εγινε απο τα πιο γνωστα χαρι στο ονομα "Led Zeppelin" που κουβαλουσε. Δεν αντιλεγω οτι ειναι πολυ καλο κομματι αλλα αμα το λεγαν οι Spirit πχ μπορει να και μην ειχε την ιδια απηχηση, οπως επισης και αμα το εβγαζαν οι Led στα πρωτα βηματα της καριερας τους. Οι σωστες χρονικες στιγμες το απογειωσαν κατα την γνωμη μου, δεν εχει τιποτα το θεικο. Υπαρχουν κομματια-κατα πολυ-πιο ωραια απο αυτο και ομως δεν χαιρουν της ιδιας αναγνωρισης.

 

Γνωμη μου, παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω κάτι για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση!

 

Το θέμα δεν το άνοιξα ούτε για να κράξω ούτε για να δυσφημίσω τους zeppelin. Το βρήκα τυχαία και απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον και το μοιράστηκα μαζί σας.

 

Τώρα που ξεκαθάρισα την θέση μου...

 

ΣΦΑΧΤΕΙΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!! ;D ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το site που λέει για κάποια τραγούδια που κλέψανε οι Zeppelin από άλλους καλλιτέχνες. Προσπάθησα να το κάνω copy εδώ διατηρώντας τα link αλλα δε τα κατάφερα, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει τον κόπο...  :)

 

http://earfarm.com/features/daily-feature/monday/1820

 

Κοίταξε κάποια έχουν βάση. Ούτως ή άλλως πολλά μεγάλα γκρουπ όπως: The Beatles, Deep Purple, Rolling Stones, έκλεψαν ή διασκεύασαν τραγούδια άλλων γκρουπ, ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ πάντα μιλάμε. (ΜΟΝΟ οι θεοί οι FLOYD έγραψαν δικιά τους μουσική από ότι βλέπω :))

 

Κάποια άλλα βεβαια από αυτά που παραθέτει, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα. Ούτε ΚΑΝ από μακριά...Το άρθρο είναι έγκυρο εν μέρει...Κατά τη γνώμη μου πάντα. Πολλά από αυτά που λέει δεν τα πισετύω...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Σε πολλά συμφωνώ, αλλά η ιστορία με το Stairway to Heaven είναι λίγο μούφα. Το progression Am-Amin/maj-Am7-D είναι από τα πιο γνωστά κλισέ στη μουσική του 20ου αιώνα, υπάρχει σε πάρα πολλά κομμάτια jazz, pop και rock, και ο ισχυρισμός ότι οι Zeppelin το έκλεψαν από τους Spirit έχει ίδια βαρύτητα με τον ισχυρισμό ότι το έκλεψαν π.χ. από τον Duke Ellington. Από την άλλη, ακόμα και να ισχύει, θέλει ΠΟΛΥ ταλέντο για να κλέψεις 5sec από ένα εντελώς άγνωστο κομμάτι των (κατά τα άλλα συμπαθέστατων) Spirit και τελικά να καταλήξεις σε ένα από τα 10 πιο αναγνωρίσιμα κομμάτια στην ιστορία του ροκ. :)

 

3. Παρότι ο Jimmy Page και ο Noel Gallagher θεωρούνται "κλέφτες", τους προτιμώ από εκατοντάδες "original" τραγουδοποιούς. ;)

 

Θα συμφωνήσω με τον spy, και δηλώνω (αν δεν εννοήθηκε από το προηγούμενό μου ποστ) φανατικός Ζεπελινιακός... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το Stairway. Θα ήταν υπερβολική ...υπερβολή να θεωρηθεί κλεμμένο. Αλλά τα περισσότερα από τα υπόλοιπα είναι καρακατακλεμμένα του κερατά!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά...απαντήστε μου σε μόνο μια ερώτηση τι ακριβώς ανάγκη είχαν οι led να κλέψουν ενα κομμάτι από μια άλλη μπάντα?

δηλαδή...τι? και μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει κατοχήρωση για συνχορδίες ...όλες οι ελληνικές ροκ μπάντες θα ήταν φυλακή  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά...απαντήστε μου σε μόνο μια ερώτηση τι ακριβώς ανάγκη είχαν οι led να κλέψουν ενα κομμάτι από μια άλλη μπάντα?

δηλαδή...τι?

 

 

Προφανώς μεγάλη, για να το κάνουν, αφού κάθε αρχή και δύσκολη και έπρεπε να βγούν κάπως μπροστά στο κοινό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου