Προς το περιεχόμενο

Καλωδίωση Custom Shop 69 Pickups


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα μου ειπες εσυ να κανω το κλασσικο wiring να ξεμπερδευω!!!! ;D ;D ;D

 

Κι εγω που νομιζα πως κατι ξερω απο wiring...............π@$%$@# ξερω !!!

Εχουν ψωμι και τα δυο links.

 

Μαλλον θα κανω το κλασσικο μιας και η αγωνι γιανα σεταρω τους μαγνητες ειναι μεγαλη και συγουρα αφου ψαχτω παραπανω θα κανω καποιες αλλαγες αργοτερα.Θα κανω πειραματα σε μια part caster mexican που εκανα περυσι με μαγνητες Tex Mex.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά, κάνε πρώτα το κλασικό, να έχεις μια εικόνα μες στο μυαλό σου για το πώς ακούγεται η κιθαρούλα σου, και μετά είσαι ελεύθερος να της αλλάξεις τον αδόξαστο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kultura thanks για ολα !!!!!

Αν δεν βαρεθω (που θα βαρεθω δηλαδη !!!!  ;D ;D) θα ανεβασω κλιπακια και απο τις δυο κιθαρες και το υπολοιπο σετ απ μου μιας και πιστευω οτι επιτελους βρηκα τον ηχο που ηθελα.!! ΑΜΗΝ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαρεθείς, να μας τρέξουν και λίγο τα σάλια... :P

 

Τέλος πάντων, εγώ έχω και το *&^%#@ σχολείο αύριο...  ::)

 

Καλό βράδυ να 'χουμε...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποτς είναι ενωμένα για να γειώνονται... Δεν είναι απαραίτητο ότι θα 'χεις πρόβλημα, αν δεν το κάνεις, αλλά δε χάνεις τίποτα να κάνεις δύο κολλήσεις παραπάνω... Δεν έχει διαφορά στον ήχο, αποτρέπει ένα πιθανό βζζζζζζζζζζ

 

αν το pickguard σου εχει (που θα εχει) αλουμινενιο αυτοκολλητο στο σημειο που "πατανε" τα ποτενσιομετρα, καλο ειναι να μην τα βαλεις αυτα τα καλωδιακια γιατι τοτε ειναι πιθανο να εχεις πιο πολυ "βζζζ" λογω ground loops. Τα ποτενσιομετρα και ο διακοπτης γειωνονται μεσω του "αλουμινοχαρτου"...  ;)

 

Το standard wiring μιας Strat ειναι παντα το ιδιο με ελαχιστες διαφορες που εχου να κανουν με το αν θα βαλεις Tone στον bridge ή οχι, ή τελοσπαντων ποιον θα αφησεις χωρις Tone ή αν θα βαλεις σε ολους. Ειναι θεμα ενος καλωδιου πανω στον διακοπτη.

 

Οι πυκνωτες παιζουν μεγαλο ρολο στη διαμορφωση της "χροιας" του ηχου που θα βγαλουν οι μαγνητες σου. Βασικοτατο ρολο παιζει η πραγματικη τιμη ενος πυκνωτη, η τιμη του ποτενσιομετρου το οποιο τον "ελεγχει", και μικροτερο αλλα υπαρκτο ρολο παιζει και ο τυπος του διηλεκτρικου του πυκνωτη. Περι Tone Caps δες αυτο το παλιο thread.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

καταλαβα οτι θελει ψαξιμο η δουλει γιατι πολυ απλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα σε ολα τα πραγματα τελικα.Μολις τους σεταρα και ειναι σουπερ,γεματος ηχος,ξεκθαρος και με πρσψπικοτητα!!! :D

Ειναι σαφως ποιο καλη απο τους στανταρ τους αμερικανικους που ειχα.Ποιο ξεκαθαροι θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ένωσες τα pots με καλωδιάκια για γέιωση ή τα άφησες να γειώνονται μέσω του αλουμινόχαρτου όπως είπε και ο alderbody? Θόρυβο (γνωστό και ως βζζζζζ) έχεις καθόλου?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενωσα με καλωδιακια τα ποτς .Καθολου βζζζζζ!!!!!! τιποτα ,κιχ που λενε. ;D ;D  Για low output pickups ειναι super!!!!.   

 

Εχουν λιγο παραπανω γκαζι απο τους κλασσικους μαγνητες που βαζουν στην Standart Usa Strat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπηρχε περιπτωση να σου κανει ουτε βζζζ ουτε τιποτα,απλα αν το guard σου εχει αλουμινοχαρτο η πλακα μεταλλου κτλ,ειναι περιττο να βαλεις και καλωδιο...οχι οτι εκανες κακως που τα εβαλες,απλα αδιαφορο!(αυτα περι ground loops τα ελεγα κι εγω,μεχρι που με ξεχεσε ενας φιλος ηλεκτρολογος μηχανικος...ground loops λεει,σε ενα απλουστατο και κυριως passive κυκλωμα οπως αυτα που χρησιμοποιουνται στις κιθαρες,ειναι αδυνατον να υπαρξουν!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου